Alzheimer Hasta Bakıcısı

Alzheimer Hasta Bakıcısı neden tercih edilmelidir sorusunun cevabını, Alzheimer Hastalığı’nı yakından tanıyarak başlamalıyız.

Alzheimer Hastalığı Nedir?

Unutkanlık insanların bazen ara sıra yaşadığı sıradan bir sorundur. Günlük hayatta unutulanları hatırlamak uzun sürmez ve yaşamımızı çok derinden etkileyen bir problem değildir.

Alzheimer hastalığı yaş ilerledikçe belirginleşmeye başlar fakat 40’lı yaşlarda ender de olsa rastlanan bir gerçektir. Alzheimer hastalığı belirtileri unutkanlık, hafıza problemleri, diyalog kurmanın anahtarı konuşma gibi günlük yaşamın vazgeçilmez gereçlerini kullanamama olarak ortaya çıkan bir hastalıktır. Alzheimer hastalığı toplumda bunama olarak da bilinmektedir.

Alzheimer Hasta Bakıcısı

Alzheimer hastalığının sonuçları;

*Beyin işlevinde bozulmalar vardır.

*Düşünme yetisinde problemler vardır.

*Geri dönüşü olmayan aksine aşama aşama zamanla ilerleyen bir seyri vardır.

*Alzheimer hastalığı teşhisi konmuş kişi tek başına yaşayamaz. Bir aile yakını olanağı yoksa profesyonel ve tecrübeli bir yaşlı bakıcısı veya hasta bakıcısı gibi yardımcı bakıcı olarak çalışana ihtiyacı vardır.

*Alzheimer hastalığı konusunda tecrübeli bakıcı ve yaşlı bakımı işinde buna benzer hasta bakıcı olarak çalışmış bir yardımcıdan evde bakım hizmeti alınmalıdır.

Alzheimer hastalığı kimlerde görülür?

*Kadın ve erkeklerde görülen bu hastalık kadınlarda daha sık görülmesi biraz daha yaygındır.

*Kısa süreli unutkanlıklar ile olarak ortaya çıkar.

*60-65 yaş üzerinde teşhis konulan durumlar daha fazladır. Fakat Alzheimer hastalığı kimlerde görülür diye sorulduğunda en sık olarak 80-84 yaşın üzerindedir. 40’lı yaşlarda 50’li yaşlarda ender de olsa teşhis konmaktadır.

*Dünyada 20 milyonu aşkın Alzheimer hastalığı teşhisi konmuş insan vardır.

*Bu hastalığın sayısının artmasının nedeni dünya nüfusunun artması ve insan ömrünün uzamasıdır.

Alzheimer hasta bakıcısı tercih etmenin önemi için;

Alzheimer Hastalığının Nedenlerini sıralarsak;

*Beyin hücrelerinin ölümü

*Sinirsel iletimin bozulması

*Beyinde protein birikimi

*Yaş ilerlemesi

Alzheimer hastalığı nasıl ilerler diye soruyorsanız, yavaş ve sinsi ilerleyen bir hastalıktır.

*Beyindeki sinir hücreleri yok olmaya başlar

*Hastalık ilerledikçe Alzheimer hastası günlük hayatını, günlük ihtiyaçlarını sürdüremez hale gelir. Bu sebeple Alzheimer hasta bakıcısı, sizin en önemli yardımcınız olur.

Alzheimer Hastalığının Sonuçları;

*Öncelikle Alzheimer hastalığının ilerlemesi yavaşlatılabilir ama asla engellemez.

*Alzheimer hastası zamanla içine kapanır, psikolojisi bozulur, bu nedenle konuşma, yürüme, tuvalet ihtiyacı gibi çok önemli ihtiyaçlarını karşılayamaz.

*Alzheimer hastalığı hem fiziksel hem de zihinsel problemler yaşar

*Çok yakın tarihlerde, günlerde, saatlerde yaptıklarını hatırlamamaya başlar.

*Alzheimer hastası için en iyisi evde bakım hizmeti almaktır.

*Hastalığı bilen, yaşlı bakımı işini meslek olarak gören, sabırlı, uyumlu ve fiziksel yeteneği olan bir hasta bakıcı ile çalışmak işinizi kolaylaştırır.

Alzheimer hasta bakıcısı olması hastayı anlamasını, ihtiyaçlarını bilmesi, nasıl hareket etmesi gerektiğini bilmesi hastanızın yaşam kalitesini arttıracaktır.

*Alzheimer hastası zamanla yatağa mahkum bir hasta haline gelecektir. Bu nedenle daha önce yatalak hasta bakıcı olarak çalışmış tecrübeli bir hasta bakıcı olmasına dikkat etmelisiniz.

*Hastanızın yaşam fonksiyonları tamamen bozulmuş ve makineye bağlı şekilde ise evde hasta bakımı hizmeti, yoğun bakım hemşiresi, hasta bakıcı hemşire, Alzheimer hasta bakıcısı, hemşire, evde yaşlı bakımı, Alzheimer hastasına hemşire gibi hizmetleri profesyonel ellerden hizmet alabilirsiniz.

1991 yılından bu yana Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları olarak hepimizin yaşlanıp hastalanabileceği gerçeğinin ışığında, sizin aile büyüklerinizin ve yakınlarınızın en zor zamanlarında profesyonel iş ahlakı ve vicdanıyla yanınızdayız. Size sunacağımız hazır ve kaliteli yaşlı bakıcısı, hasta bakıcısı portföyümüzle tecrübeli ellerden evde hasta bakım hizmeti almanız için iletişimizi bekliyoruz.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
Güldan ŞAHBAZ
İnsan Kaynakları Yöneticisi

04.02.2020

Yazımızı Paylaşır mısınız?


error: