Bakıcı Branşları Nelerdir?

33 yıldır Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları olarak, ihtiyaç sahibi olan tüm insanlara, bakıcı branşları nelerdir? hakkında bilgi vererek, gereksinim duydukları bakıcıyı belirlemelerinde yardımcı olmak istiyoruz. Şimdi bakıcı hizmeti verirken, sizlerin hangi bakıcıları talep ettiğinizden yola çıkarak, bakıcı branşlarını detaylı bir şekilde sizlere anlatalım.

 Bakıcı branşlarını 4 ana başlık olarak sıralayabiliriz. Bunlar;

1 – Bebek bakıcısı;

Yeni doğan bebek(0-6 ay) bakımı tecrübesi olan, daha önceden bebek bakımı tecrübesine sahip, referanslı bebek bakıcısı dır. Daha çok çalışan anne babaların bebeğinin sorumluluğunu almış, bebeğin öz bakım ve gelişim bilgilerine sahip, güvenilir bebek bakıcısıdır.  Bu bakıcı branşında, yatılı bebek bakıcısı, gündüzlü bebek bakıcısı, eğitimli bebek bakıcısı, profesyonel bebek bakıcısı gibi alt branşlar vardır.

2 – Çocuk bakıcısı;

0-6 yaş arası çocuk bakımında deneyimli, çocuk bakımı ile ilgili olarak, tecrübeli ve referanslı çocuk bakıcısı dır. Özellikle çocukların, fiziksel ve zihinsel gelişimi için, çocuklarla geçirdiği kaliteli vakit çok değerlidir. Çocukların gelişimi ve sağlıklı büyümesi için yeterli bilgi ve donanıma sahip bakıcılardır. Bu bakıcı branşında, yatılı çocuk bakıcısı, gündüzlü çocuk bakıcısı, eğitimli çocuk bakıcısı, profesyonel çocuk bakıcısı gibi alt branşlar vardır.

3 – Yaşlı bakıcısı;

Yaşlılarımızın belli bir dönemden sonra yalnız kalmamaları için, onların yaşam düzeni ve kalitelerinin devamı için, her türlü ihtiyaçlarının yerine getirilmesi için, bu işi severek yapabilecek bakıcılar, yaşlı bakıcıları dır. Bu meslekte de, yaşlıları seven ve onlarla ilgilenmekten mutlu olan, tecrübeli yaşlı bakıcısı çalışır. Referanslı yaşlı bakıcı ve güvenilir yaşlı bakıcı, aynı zamanda yaşlınıza can yoldaşı olacaktır. Yaşlıların gece gündüz yalnız kalmamaları, ilaçlarını düzenli yapmaları için, çok önemli bir ihtiyaçtır. Bu bakıcı branşında, yatılı yaşlı bakıcısı, gündüzlü yaşlı bakıcısı, hemşire yaşlı bakıcısı gibi evde yaşlı bakım hizmetleri veren yaşlı bakıcı branşları mevcuttur.

4 – Hasta bakıcısı;

Genç, yaşlı, çocuk, her yaşta insanlar hastalanabilir ve bakıma ihtiyaç duyabilir. Bu noktada, evde hasta bakımı yapabilecek, hastanın fiziksel bakımını, temiz ve hijyen kurallarına uygun yapacak, sakin ve anlayışlı davranarak hastanın moral ve motivasyonunu yükseltecek, ilaç takibi ve doktorun uygulamalarına harfiyen uyabilecek, en önemli mesleklerden biridir hasta bakıcılığı. Bu meslekte de, can ve sağlık emaneti söz konusudur ve dikkatli, tecrübeli hasta bakıcı olması çok önemlidir. Hasta bakıcılar, yatılı hasta bakıcısı, gündüzlü hasta bakıcısı, hemşire hasta bakıcısı gibi, hem teknik hem tecrübeye sahiptir.

İhtiyaç duyulan diğer bakıcı branşları nelerdir?

Anne yardımcısı bakıcı;

Bebeği veya çocukları olan ev hanımlarına, evde hem çocukların bakımında, hemde ev işlerinde destek olacak, sağ koldur. Ev işlerine yardımcı olur., bebek bakımına destek olur, annenin omuzlarındaki yükleri hafifletir.

Yarım gün bakıcı;

Çocukları okuldan karşılamak, özellikle çalışan aileler için çok önemli olan bir ihtiyaçtır. Genellikle öğlen saatlerinde başlayıp, gündelik ev işlerinde yardımcı olup, çocukları okuldan karşılayıp, anne veya baba gelene kadar çocukların güvenliğini sağlarlar. Ayrıca, yarım gün çalışan anneler ve babalar için yarım gün çocuk bakıcısı, yaşlıya yarım gün bakıcı, hastaya yarım gün bakıcı gibi ihtiyaçlarda olmaktadır.

Bu hafta sizlere bakıcı branşları nelerdir? detaylı bilgiler vermeye çalıştık. Evde bakıcı hizmeti veren, bakıcı ajansı olarak, tüm bakıcı branşları olarak sizlerin yanındayız. En iyi bakıcı hizmetini alıp, güvenilir ve tecrübeli bakıcılar için, bizi arayın.

 

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları

 İnsan Kaynakları Yöneticisi

GÜLDAN ŞAHBAZ -12.04.2021

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yazımızı Paylaşır mısınız?


error: