Bakıcı bütçesi bakıcı kalitesini etkiler mi ?

Ailelerin, evde bakıcı çalıştırma ihtiyacına girdikleri zaman, ilk öncelikleri güven duyacakları tecrübeli bir bakıcı olması, bu nedenle, bakıcı bütçesi bakıcı kalitesini etkiler mi? sorusuna, evet oldukça etkiler diyoruz. Çünkü, her sektörde olduğu gibi, kaliteli hizmet almak = güvenilir bakıcı ve referanslı bakıcı ile çalışmak anlamına geliyor.

Bakıcı bütçesi bakıcı kalitesini etkiler mi ?

Elbette her işveren, bütçesine uygun, iş bilen bir bakıcı ile yol almak istiyor. Bizlerde bu konuda, bütçelerini çok sarsmayacak şekilde çözümler sunmaya çalışıyoruz.

Örneğin;

Bütçesi gündüzlü bakıcı hizmetine uygun ise, yatılı bakıcının bütçelerine uygun olmadığını, gündüzlü bakıcı konusunda destek verebileceğimizi teklif ediyoruz. Fakat, bazı işverenler için, bu cazip gelmiyor. Yılların birikimi ile, bütçesine uygun olarak, kaliteli hizmet alacağı bakıcı bulunmasının çok zor olduğunu anlatmaya çalışıyoruz.

Bakıcı bütçesi bakıcı kalitesini etkiler mi ?

Bakıcı kalitesi ne demek?

Kısaca, bakıcılığı bir meslek olarak gören, hayatını bu işle kazanan, uygun kişisel özelliklere sahip, özenli ve özverili insanlar bakıcı olabilir ve bakıcılığı kaliteli bir şekilde yapabilir.

Sektörde birçok kişi, kendine bakıcı tanımını koymaya çalışıyor, fakat biz bakılığın bir meslek olduğunun bilincindeyiz ve bu bilincide işverenlere aktarmaya çalışıyoruz. Etraftan, tanıdıktan ve çevreden bulacağınız birçok kişinin, kendisinin evde bakıcılık yapmaya yeterli olduğu imajını sizlere çizebilir. Profesyonel anlamda bu işi yapmamış kişilerin, zamanla sorun çıkarabileceğinin ve huzurunuzu bozabileceğinin altını çizmek isteriz.

Bakıcının kaliteli olduğunu nasıl anlarız ?

*Deneyimleri

*Yeterliliği

*Kişisel özellikleri ile işe uygunluğunu yansıtan kriterleri

*Düzenli bir hayatı ve hedefleri

*İşine olan saygısı ve uyumlu bir yapıda olması

*Mantıklı, akıllı, pratik bir yapının yanı sıra, duygusal, sahiplenici, istikrarlı ve işini severek yaptığı gibi, belli başlı özellikler bize kaliteli bir şekilde mesleğini yapan bir kişilikte olduğunu gösteren ilk donelerdir diyebiliriz.

Bakıcı ücreti, bakıcının kalitesini nasıl etkiliyor ?

*Bakıcının sahip olduğu deneyimler ve referanslar nedeniyle etkiliyor.

*İhtiyaç sahibinin beklentilerine uygun tecrübelerinin olması;
bebek bakımı ise, yeni doğan bakıcısı referanslarının olması,
yaşlı bakımı ise, yaşlı bakıcısı referanslarının olması,
hasta bakımı ise, hemşire veya hastanıza benzer teşhislerde,
hasta bakıcısı referanslı olması gibi…

*Bakıcı, yabancı bakıcı ise, oturma izinli yabancı bakıcı olması, yasal olarak çalışması, uzun süreli aile yanında çalışmış olup, sık iş değiştirmeyen, tutarlı referansları olması gibi

*Bakıcının, eğitimli bakıcı olması, yabancı dil bilen bakıcı olması, üniversite mezunu bakıcı, çocuk gelişimi mezunu bakıcı, sertifikalara sahip veya hemşire diplomalı, yaşlı bakıcı veya hasta bakıcı olması gibi özelliklerde, bakıcının kalitesini oldukça etkiler.

*Düzgün bir Türkçeye sahip olması, oturması kalkmasını bilen, evde bakıcı olarak çalışmak konusunda kendine güvenen, düzgün bir aile yaşantısı olan bir bakıcı olması gibi noktalar, verimli hizmet almanız konusunda, kaliteyi çok etkileyen hususlardır.

Kaliteli bakıcı hizmeti almanın önemi;

Yukarıda bahsettiğimiz konular ve daha birçok etken, bakıcı bütçesi bakıcı kalitesini etkiler mi? sorunuza ışık tutar diye ümit ediyoruz. Bizler kurumsal bakıcı ajansı olarak, yasal mevzuatların çizgisinde, 28 yıldır hizmet vermekteyiz. İşveren ailenin istediği kriterlerde, bütçesine uygun bakıcı bulamayacağımız durumlarda, bunu dürüstçe belirtiyoruz. Çünkü, güvenilir bakıcı olması, kaliteli bakıcı olması için, referanslardan vazgeçmiyoruz.

Hiçbir zaman, deneyin belki iyi çıkar mantığında hareket etmiyoruz. Önemli olan, işveren ailenin beklentilerini gözü arkada kalmadan karşılayacak doğru bakıcılarla eşleştirme yapabilmek. Bu nedenle, kaliteli hizmet vermek planda diyerek, önce güven sonra hizmet diyoruz.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
Güldan Şahbaz
İnsan Kaynakları Yöneticisi

28.08.2019

Yazımızı Paylaşır mısınız?


error: