Bakıcı Firması Seçerken Nelere Dikkat Etmeli ?

Bu konu  bakıcı firması arıyorum diyen ve buna ihtiyaç duyan ailelerin derinden bilmesi ve iyi araştırarak karar vermeleri gereken bakıcı firması seçerken nelere dikkat etmeli? sorusudur. Bu sorunuza 2 çocuk annesi olup, bakıcı ile çocuk büyüten, yoğun çalışan bir anne olarak ayrıca profesyonel  28 yıllık Danışmanlık firmasında bu konuda köprü hizmeti veren Uzman Danışman olarak sizi aydınlatmak isterim.

Bakıcı Firması Seçerken Nelere Dikkat Etmeli

Bebek bakıcı ve çocuk bakıcı seçerken;

*Çalışan bir annesiniz, yeni doğan bebeğinize bebek bakıcısı arıyorum ya da çocuk bakıcısı arıyorum diyorsunuz. Size yardımcı olacak aile yakını veya tanıdık bir çevreniz yok. Bu sektörle de yeni tanışıyorsunuz. Profesyonel bir danışmanlık firması için bulmanız tavsiye üzerine olabilir veya internetten ulaşmış olabilirisiniz. Bu noktada sizinle konuşan uzman danışmanın, sizi ne kadar dinlediği ve anladığı çok önemlidir. Gerek soruları ve doğru yönlendirmeleri de size güven köprüsü oluşturacaktır. Sonrasında size sunacağı bebek bakıcısı ve çocuk bakıcısı adaylarıyla da sizi ne kadar anladığının aynası olup, evde bebek bakıcısı hizmeti alıp almayacağınıza karar verirsiniz.

Şimdi size bakıcı firması seçerken nelere dikkat etmeli? Sorusuna ışık tutalım;

*Öncelikle sizin görüştüğünüz bakıcı firması hizmeti veren kurumun bakıcılık hizmetleri ile ilgili ciddi bir geçmişi ve referansları olmalıdır. Neden yardım istediğinizi bilmesi gereklidir. Çevrenizde bu işi en iyi bakıcılar ve bakıcı hizmeti şekilde yapan profesyonel bakıcı firması olmadığı için yardım istediğinizi bilmesi gerekir.

Çünkü;  sizin zaman ve imkan bulamadığınız, güvenlik, deneyimi tecrübe gibi şartlarınız için başvurduğunuzu bilir.

Çünkü;  bakıcı hizmeti vermek için uzun yılların verdiği güvenilir bakıcı portföyü ve bilgi birikime sahip olmalıdır.

Çünkü; çok bebek bakıcısı, çocuk bakıcısı ya da dadı adayı ile görüştünüz ama hizmet veren firma size profesyonel gelmedi ve adaylar da yetersizdi, budur diyemediniz. Çok kişi görmek demek ideal bebek bakıcısı buldunuz anlamına gelmez. Ayrıca çok kişi görüp yoruldunuz, çünkü anlatmaya çalıştığınız anlaşılmamış veya sizi dinlememişler.

Çünkü; siz çocuğunuza alacağınız bakıcı hizmeti içinde, bakıcının bebek gelişimine katkısı ve de bakıcının çocuk eğitiminde önemi gibi temel inançlarınız var.

Çünkü; bebek bakıcı, çocuk bakıcı sadece çocuğa bakmaz, sadece öz bakım yeterli değil, artık çağımızın çocukları hızlı öğreniyor ve çok akıllı yönlendirmek gerekiyor.

Çünkü; bakıcı ile mesafe ve saygı ilişkisi kurmak istiyorsunuz. Mahalle çevresinde temizlikçi olarak gittiği evlerde çocukla ilgilenmiş ve arada çocuk emanet edilmiş kendine tecrübeli bebek bakıcı diyen, profesyonellikten uzak, üslupsuz, bilgisiz, yetersiz insanlarla muhatap olmak istemiyorsunuz.

Çünkü; bebeğinizi çok seviyorsunuz, onun için çalışıyor ve gelecek planlarını sağlam temellerde kurmak istiyorsunuz. Özgüveni olan, ayakları yere sağlam bana, saygı değer, başarılı, sağlıklı ve mutlu bir birey olarak yetiştirilmesini istiyorsunuz.

Çünkü; dominant bir anne ve babasınız, kurallarınız var. Bu kuralları doğru yönetmek ve uygulatmak istiyorsunuz. Kapasiteli ve uyumlu, bu işi meslek olarak gören, akıllı ve tecrübeli bebek bakıcısı istiyorsunuz.

Çünkü; anne ve baba oldunuz, anneanne ve babaanneleri daha iyi anlıyor ve onları yormak istemiyorsunuz. Torunlarını sevmeye enerjilerini harcamalarını istiyorsunuz. Yaşlandılar ve artık rahat edip sağlıklarına dikkat etmeleri için mutlu olmalarını istiyorsunuz.

Çünkü; enerjisi yüksek ve günümüz yeniliklerine açık, çocuğunuza istediğiniz düzende hareket edip, bebeğin yemek düzeni, bebeğin uyku düzeni olan, çocuğun eğitiminde katkıda bulunacak bakıcı, bebeğin gelişiminde bilgili bakıcı ile çalışmak istiyorsunuz. Kendi becerilerine sahip, sosyal ve özgüveni olan bebek yetiştirmek istiyorsunuz.

Çünkü; güvenilir bebek bakıcı, profesyonel bebek bakıcı ile çalışarak gözünüz arkada kalmadan çocuğunuzu emanet etmek istiyorsunuz. Sakin, sabırlı, sevecen, çocukla gerçekten mutlu olan, anaç ve vicdanlı bir bakıcı ile çalışmak istiyorsunuz.

Bakıcı Firması Seçerken Nelere Dikkat Etmeli

Yaşlı bakıcı ve Hasta bakıcı firması için;

Yaşlı ve hasta bakıcı firması seçerken dikkat edilmesi gerekenler  ve yaşlı bakıcı özellikleri konusunda da size bilgiler vermek isteriz; Yaşlı bakıcı firması veya hasta bakıcı firması aşağıdaki tüm bilgilere hakim ve bu özelliklere sahip yaşlı bakımı hizmeti veren firma olmalısı çok önemlidir.

*Yaşlı insanlara hizmet etmeyi seven ve onlarla birlikte olmaktan mutlu olan bir yaşlı bakıcı olmalıdır.

*Sorumluluğunu alacağı yaşlı ya da yaşlıların varsa Alzheimer hastalığı, Parkinson hastalığı, Demans hastalığı, şeker hastalığı, tansiyon hastalığı, unutkanlık, kalp hastalığı gibi ve bunlara benzer tecrübeli yaşlı bakıcı olmalıdır.

*Yaşlı bakıcısı yaşlının günlük ihtiyaçlarına fiziksel anlamda yeterli, ev işlerine yardımcı olacak donanıma sahip olmalıdır.

*Evde yaşlı bakımı hizmeti alacağınız bakıcı, daha önce beklentilerinize yakın hizmetleri vermiş referanslı yaşlı bakıcısı olmalıdır.

*Yaşlı bakımına yardımcı olmayı hayatına meslek olarak oturtmuş, yaşlının kimyasına uyum sağlayacak, yaşlının düzenini sahiplenecek, gözünüz arkada kalmadan emanet edeceğiniz bir yaşlı bakıcısı bayan olmalıdır.

*Yaşlıya şefkatli bir şekilde bakacak,ilaç takibini yapabilecek, olağan dışı durumlarda ne yapacağını bilen sorumluluk sahibi bir bakıcı olmalıdır.

*Sevecen, sabırlı, güler yüzlü, pozitif enerjisiyle yaşlıya moral ve motivasyon verebilecek, işine özen gösteren, dikkatli bir yaşlı bakıcı elemanı olmalıdır.

*Sorumluluk sahibi, referansları olan, yaşlı yakınları ve yaşlının doktoru ile ortak edebilecek direktifleri doğru algılayıp doğru uygulayabilen kaliteli yaşlı bakımı hizmeti verebilecek kapasiteye sahip bir yardımcı olmalıdır.

*Yaşlı bakıcı sigara kullanmayan, esnek izin günlerine uygun, yaşlıyla gerektiğinde seyahat edebilecek, ruhsal ve fiziksel rahatsızlığı olmayan bir profesyonel yaşlı bakıcı olmalıdır.

*Yaşlı yakını olarak işe alım esnasında kimlik kontrollerinden geçmiş sabıka ve ikametgahı belgeleriyle incelenmiş, güvenilir yaşlı bakıcı olmalıdır.

Bakıcı Firması Seçerken Nelere Dikkat Etmeli

*Evde yaşlı bakımı hizmeti alırken yabancı uyruklu bir çalışan arıyorsanız, kesinlikle oturma izinli yabancı yaşlı bakıcı olmalıdır.

*Yaşlının durum ve ihtiyacına göre uzun vadede iyi bir öngörüyle hareket edip yatılı yaşlı bakıcı, gündüzlü yaşlı bakıcı, yabancı yatılı yaşlı bakıcı, yatılı yardımcı bakıcı mı olmasına iyi düşünüp karar vererek bu yola girmelisiniz.

*Yaşlı bakımı hizmeti arayan yaşlı yakınları yaşlının fiziki durumuna, hastalığının seyri ve ilerleyişine göre yaşlı bakıcısında şu tecrübelerin olup olmadığına dikkat etmelidir.

A)Yatalak hasta bakıcı, hasta bakıcı veya hasta bakıcısı olarak çalışmış mı ?

B)Yaşlının hastalığına göre Alzheimer hastası yaşlı bakımı, Demans hastası yaşlı bakımı, Parkinson hastası yaşlı bakımı gibi hastalara bakmış mı ?

C)İhtiyacınıza göre yatılı bakıcı, gündüzlü bakıcı tecrübeleri var mı ?

D)Yaşlının hastalığının geleceğine göre uygun bir yaşlı bakıcı hizmeti verebilir mi ?

Bütün bu beklentilerinize ortak olabildiysek, sizinle empati yapabilen ve bakıcıdan neler beklediğinizi anladığımızı düşünerek doğru adreste olduğunuzu hissettiğinize inanmak isteriz.

Bakıcı Firması Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

Bakıcı firmasında dikkat edilmesi gerekenler diyerek ;

AMACIMIZ, sizi dinleyen ve yardım istediğiniz bakıcı firması ne kadar bu işi biliyor, bu sektördeki ince çizgilerin güven ve  doğru iletişime dayalı olması gerektiği bilincinde olmasıdır. İşveren aileler günümüz şartlarında ve yoğun iş hayatında bakıcı şirketi araştırması içinde ciddi zaman ayırmalı, bakıcı şirketi seçerken, durumun en başında kendini bu işi en iyi yapan bakıcı firmasına teslim etmelidir.yasal bakıcı firması, İşkur’a bağlı bakıcı firması en öncelikli ve dikkat edilmesi gerekenlerin başındadır.Lüks bir semtte lüks bir ofiste olmaları onların profesyonel olduğu anlamına gelmez.

Anlamak ve anlaşılmak çok önemlidir.

Yaptığınız araştırmalardan sonra aradığınızda, yetkili kişi günümü kurtarıyor yoksa bakıcılık hizmeti olarak alacağınız hizmet içeriğindeki, can emanetinize(bebek bakıcı, çocuk bakıcı, yaşlı bakıcı, hasta bakıcı v.b.) ne kadar sahipleniyor dikkar etmelisiniz.

SONUÇ OLARAK; Yapılan iletişim ve aday sunumu neticesinde, görüştüğünüz aday kalitesinden ne kadar profesyonel bakıcı hizmeti aldığınızın veya alacağınızın farkında olmanız gerekir. Baştan beri tespit ettiğiniz yanlışlıklar veya küçük gibi gözüken detayları göz ardı etmemenizi tavsiye ederiz.

Evime yardımcı bakıcı arıyorum, bebeğime bakıcı arıyorum, anneme bakıcı arıyorum, babama bakıcı arıyorum, yaşlıya bakıcı arıyorum, hastaya bakıcı arıyorum, engelliye bakıcı arıyorum gibi birçok ihtiyacınız için, güvenilir bakıcı, tecrübeli bakıcı, sertifikalı bakıcı, profesyonel bakıcı, referanslı bakıcı gibi bakıcılık hizmetleri kalıcı ve uzun vadeli alacağınız, sağlam yapıda ve iş bilen en iyi bakıcı firması ile çalışmanızı öneririz.

Bakıcı Firması Seçerken Nelere Dikkat Etmeli

Biz Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları olarak, bu saydığımız tüm beklentileriniz için, 28 yıllık profesyonel bakıcı portföyü ve tecrübemizle; bakıcı arıyorum diyen tüm ailelerin profesyonel bakıcı firması hizmeti vermek için yanınızdayız. Herkes çocuk bakamaz ve herkes yaşlı veya hasta bakamaz. Farkımız sizinle empati yapmamız ve sunacağımız kaliteli bakıcı adaylarımızdır. Adaylarımla görüşmeden önce, bakıcı firması seçerken nelere dikkat etmeli sorunuza, cevap vermeye çalıştık. Daha bir çok sorularınız ve Profesyonel bakıcı hizmeti için iletişime geçmenizi bekliyoruz.

Berkay Danışmanlık
İnsan Kaynakları Yöneticisi
Güldan ŞAHBAZ
19.02.2020

Yazımızı Paylaşır mısınız?


error: