Bakıcı için yapılacak sağlık testleri

Evde bakıcı çalıştırmak ihtiyacında olan tüm işverenlerimiz için, ister yatılı bakıcı olsun, ister gündüzlü bakıcı olsun, yada yabancı uyruklu bakıcı olsun, bakıcı işe almadan önce yapılması gereken sağlık testleri, şeklindeki yazımızda, sizlere en doğru danışmanlığı yapmak için, birikimlerimizi paylaşmak isteriz. Bakıcı için yapılacak sağlık testleri.

İş hayatınızın veya  özel hayatınızın yoğunluğu nedeniyle, bir bakıcı yardımı ihtiyacı duyduğunuzda, ilk aklınıza gelenler, güvenilir bakıcı ve tecrübeli bakıcı olmasının yanı sıra, hijyen kurallarına dikkat eden, herhangi sağlık sorunu olmayan ve en önemlisi, bulaşıcı bir hastalığı olmayan bir bakıcı olmasına, çok dikkat etmelisiniz.

Bakıcı için yapılacak sağlık testleri

Bakıcı bu durumu nasıl karşılar ?

Bakıcı bulaşıcı hastalıklar taşıyor mu? taşımıyor mu? diye anlamak için, ondan, bu testleri yaptırmasını istemeniz çok olağan ve doğaldır. Bu konuda, bakıcı bizi yanlış anlar mı? veya bu duruma alınır mı? diye kesinlikle düşünmeyin.

Sonuç olarak, bir hizmet alıyorsunuz ve aranızda profesyonel bir iş ilişkisi olması çok normaldir. Keza, bakıcı için yapılacak bulaşıcı hastalıklar testini yaptırmanız, profesyonel bakıcı için, engel asla teşkil etmemeli ve bu işi, meslek olarak gören bir bakıcı da, bu konuda size anlayışla yaklaşmalıdır.

Evinizde çalıştıracağınız bakıcı, ister bebek bakıcısı, ister yaşlı veya hasta bakıcısı olsun, veyahutta ev işlerine yardımcı bayan olsun, kendi sağlığınız ve ailenizin sağlığını korumanız için, bakıcı için bulaşıcı sağlık testlerini yaptırmanızı önemle tavsiye ederiz.

Bakıcı için yapılacak sağlık testleri, bu testleri yaptırmanız neden önemli ! Maddeler halinde, sizi aydınlatalım;

* Bebeğinizi emanet ettiğiniz bakıcının düzenli sağlık kontrollerini yaptırarak, oluşabilecek hastalıklardan korunmasını sağlayabilir ve en değerli varlığınızı koruyabilirsiniz.

* Çocuğunuzun, en önemli günlük öz bakımını üstlenen ve onunla çok uzun süreler birlikte olan bakıcının herhangi bir hastalık bulaştırma riskine sahip olup olmadığı göz ardı etmeyin.

” Unutmayın ki !!! yeni doğan bebekler, bağışıklık sistemi çok zayıf olduğu için birçok enfeksiyona açık haldedirler. Bu sebeple bakıcınızın sağlık durumu bebeğinki kadar önemlidir.”

Bu durum, sadece bebeğiniz için değil, aile bireylerinin sağlığı için de çok önemli yer arz eder.

Ayrıca, bakıcı sağlık kontrolü, hastanızın veya yaşlınızın bakımı için işe alacağınız, yaşlı bakıcısı veya hasta bakıcısı içinde, çok önemlidir. Çünkü, tıpkı bebekler gibi, yaşlıların ve özellikle hasta yaşlı bireylerin de, bağışıklık sistemi zayıf ve enfeksiyona açık bir yapıdadır. Yaşlılarda, enfeksiyon sonucu sağlık sorunu yaşadıklarında, bu durumu çok sancılı ve zor atlatmaktadırlar.

Öncelikle bakıcı için uygulanacak testler şunlardır;

HBsAg, Anti-HCV, Anti-HIV ve akciğer grafisi olarak sıralabiriz. Tabiki, kendi aile doktorunuzdan, çocuğunuzun doktorundan veya bakım hizmeti alacağınız, yaşlı veya hastanızın doktorundan, konu ile ilgili yardım ve yönlendirme de almanızı tavsiye ederiz.

Özellikle, daha sık görülen AIDS, hepatit B ve karaciğer kanserine yol açan hepatit C gibi, son derece riskli hastalıklar için, bu testleri, bakıcı işe başlamadan evvel yaptırmanızı tavsiye ederiz.

Biz, 28 yıllık Berkay Danışmanlık olarak, kurumsal ve profesyonel olarak, bakıcı danışmanlık hizmeti verirken, işveren ailelerimize, bakıcı için yapılacak sağlık testleri konusunda destek verip, yönlendirme yapmaktayız. Kaliteli ve doğru bir hizmet almak istiyor ve bakıcı arıyorum diyorsanız, bizi arayın.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
İnsan Kaynakları Yöneticisi
Güldan Şahbaz
15.05.2019

Yazımızı Paylaşır mısınız?


error: