Bakıcı ile anlaşma sürecinde atılacak 10 adım

Bakıcı ile anlaşma sürecinde atılacak 10 adım yazımızda, bakıcı ile anlaşma sürecindeki baştan sonuna kadar, izlenmesi gereken detaylar ve en başından alınacak doğru kararlardan bahsetmek istiyoruz.

Bakıcı ile anlaşma sürecinde atılacak 10 adım

Bakıcı ile anlaşma sürecine girdiyseniz, öncesinden bakıcının yatılı bakıcı mı? gündüzlü bakıcı mı? kararını verdiniz ve ihtiyacınız doğrultusundaki beklentilerinizi belirleyerek bakıcınızı seçtiğinizi kabul ediyorum. Tabii, bu seçimi yaptıktan sonra bakıcı referanslarını da aramış olmanız ve tecrübeli bakıcı olduğu konusunda emin olmanız gerektiğini tekrar hatırlatmak isterim. Bakıcınızı tanıdıkla veya çevreden bulmanız, durumdaki itinayı değiştirmez, izlenecek yol aynıdır.

Bakıcı ile anlaşma sürecinde atılacak 10 adım

Şimdi sizlere ana başlıklar halinde, madde madde bakıcı ile anlaşma sürecini anlatmak istiyorum;

1- Kendi kriterlerinize uygun olduğunu düşündüğünüz bakıcının, branşı ne olursa olsun(bebek bakıcısı, çocuk bakıcısı, yardımcı bakıcı, yaşlı bakıcı, hasta bakıcı) evinize alacağınız kişinin referanslarıyla görüşmek olmalıdır.

2 – Bakıcı referansından, bakıcının kişisel özellikleri konusunda emin olmalısınız.

3 – Bakıcıyı ister kendi çevrenizden bulun, ister bakıcı danışmanlık şirketinden, güncel olarak, ikametgah belgesi ve sabıka temiz kağıdını isteyin.

4 – Bakıcı için eve kamera sistemi yaptırdıysanız veya yaptırmayı düşünüyorsanız, bu durumu en başından bakıcı ile açıkça paylaşın.

5 – Bakıcıya, daha kaç yıl bu işlerde çalışmak istediğini sorup, işe ihtiyaç durumunu öğrenin.

6 – Bakıcıyı işe başlatmadan evvel, bakıcı için bulaşıcı hastalıklar testlerini yaptırarak, sağlık konusundan emin olmalısınız. Ayrıca, daha önce geçirdiği bir ameliyat veya rahatsızlık var mı?, kalıtsal bir sağlık sorunu var mı? muhakkak öğrenin.

7 – Bakıcı ile anlaşma sürecinde(yatılı bakıcı ise), izin günlerini, seyahatlerinizi, ayrı odası olup olmayacağını, evcil hayvanınızın olup olmadığını, misafir yoğunluğunuzu, uzun süreli yazlığa gitme durumunuzu konuşup, anlaşmalısınız.

8 – Bakıcı ile anlaşma sürecinde(gündüzlü bakıcı ise) gidiş geliş mesafesi ile ilgili, ulaşım ve çalışma saatleri konusunda, iki tarafında aklında soru işareti kesinlikle kalmamalıdır.

9 – Bakıcı danışmanlık firması (işkur güvenceli bakıcı danışmanlığı olması şart) ile bakıcı temin ettiyseniz, bakıcı şirketinin sözleşmesini iyi incelemeli ve bakıcı şirketinin, herhangi bir bakıcı değişikliği olduğunda yanınızda olacağından emin olmalısınız.

10 – Bakıcı ile anlaşma sürecinde, özellikle evin hanımın istekleri ve kişisel yapısı çok önemlidir. Burada anahtar, uyumlu bir şekilde çalışacağınız bir bakıcı olmasıdır. Bakıcı ile anlaşma sürecinde, kendi yapınız, aile yaşantınız, kültür ve örf adetler konusunda, size yakın bir karakter olması çok önemlidir.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları, 28 yıllık bir bakıcı danışmanlık şirketidir. Bizimle çalıştığınızda, bakıcı ile anlaşma sürecinde atılacak 10 adım ve sonrası, bir takım halinde hareket ediyoruz. İşveren ve bakıcı personelin karşılıklı dürüst ve sahiplenici olması, güvenden sonraki en önemli izlenecek yoldur. Sizlerde, güvenilir ve işini bilen bir kurumsal firmadan, bakıcı temin etmek istiyorsanız bizi arayın.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
Güldan Şahbaz
İnsan Kaynakları Yöneticisi

21.08.2019

Yazımızı Paylaşır mısınız?


error: