Bakıcı ile çocuklarını büyüten anne

Sevgili anneler, annelik bir kadının kendine yaptığı en büyük acımasızlıkmış, çok eskiden bir yerlerde okumuştum da, henüz o zamanlar anlayamamıştım. Sanki olumsuz ve kötü bir anlatım gibi gelmişti. Bakıcı ile çocuklarını büyüten anne olarak, çalışmak zorundaydım ve bir bakıcıya güvenmenin ne kadar önemli, ne kadar zor olduğunu anladım…

Bakıcı ile çocuklarını büyüten anne

Bakıcı, kelime olarak ne kadar uzak ve soğuk gelir, henüz bebeğimiz çok küçükken, dişi bir kaplan gibi endişe dolu oluruz. Aklımızdan geçen binlerce olumsuzluk, sorular… sorular… Bir kaos bekler sanırız ve nasıl olacak diye düşünmekten alamayız kendimizi.

Bakıcı ile çocuklarını büyüten anne

Bakıcı ile çocuk büyütmek, elbette zor, elbette çok güvene dayalı bir durum. Bu durumla baş edebilmek, en başta alınacak doğru kararlar ve doğru zamanlama ile başlangıcı gerektiriyor.

Öncelikle sakin bir şekilde önceliklerimizi çocuğumuza göre belirlemek. En önemli olanın, çocuğun mutlu ve sevgi dolu bir anlayışta bakabilecek doğru bakıcıyı bulabilmek. Bakıcılarla ile görüşmelere başlamadan evvel, hassas olduğumuz noktalar ve kurallarımızı oluşturabilmek çok önemlidir.

“Çocuk sadece anne ve babanın isteklerine uygun davranış ve kurallara dayalı bir düzende bakılmalıdır”

İşte bu noktada, çocuğunuzu emanet edeceğiniz bakıcının, güvenirliğinden sonraki en önemli aşama, bakıcının akıllı ve kapasiteli olmasına dayanmaktadır. Kuralları koymak kadar, bu kuralları uygulama yeteneğine ve enerjisine sahip bir bakıcı ile yola girmelisiniz. Burada da en önemlisi, referanslı çocuk bakıcısı ve tecrübeli çocuk bakıcısı kriterinizi ön planda tutmak önemlidir.

“Annelik bir anlık, yıllık veya dönemlik değildir, annelik çocuğunuzla birlikte nefes aldıkça var olmaktır”

Bakıcı, annenin vekilidir, anne işteyken veya yapmak zorunda olduğu sorumlulukları yerine getirirken, çocuğunuzun öz bakımını ve rutin deki tüm ihtiyaçlarını yerine getiren kişidir. Bütün bunların yanı sıra, üzerine aldığı bu sorumluluğu severek yerine getiren, bakıcılığı meslek olarak görüp, mesleğine ve kendine saygı duyan bir bakıcı olmalıdır.

Bakıcı işe aldıktan sonra, günler, aylar ve yıllar, bazen zaman hiç akmıyor gibi gelir, bazen ise, zamanın nasıl geçtiğini anlamayız bile…

“Bir çocuk için en önemlisi anne, babadır… Bakıcı bir gün gider, çocuğunuzun yanında daima olacak olan sizlersiniz”

Bakıcı ile çocuklarını büyüten anne olmak zordur gerçekten, eğer çocuğunuza yeteri kadar zaman ayırır ve çocuğunuz sizden ihtiyacı olan sevgi ve ilgiyi görürse, bakıcının bakıcı olduğunu bilerek büyür. Aksi takdirde, her şeyi bakıcıdan beklerseniz, bu çocuk için mutsuz bir durum haline gelir. İşten geldiğinizde, ne kadar yorgun olursanız olun, çocuğunuzun sizi ne kadar çok özlediğini asla unutmayın. Çocuk için en önemlisi, anne ve babanın sevgisidir ve bunun yerini hiçbir sevgi tutamaz.

Sabırlı olun ve zamana bırakın, güven ve anlayışa dayalı bir bakıcı ilişkisi kurun, dikkatli ve gözlemci olun… Gerisi gelecektir.

Bakıcı ile çocuklarını büyüten anne olarak, bakıcı danışmanlık şirketinde, insan kaynakları uzmanı olarak 18 yıldır çalışmaktayım , her türlü sorularınız için arayabilirsiniz.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
Güldan Şahbaz
İnsan Kaynakları Yöneticisi

03.07.2019

Yazımızı Paylaşır mısınız?


error: