Bakıcı ile uzun vadeli çalışmak nasıl mümkün?

Bizlerden destek alan ailelerin en önemli beklentisi, bakıcı ile uzun vadeli çalışmak nasıl mümkün? oluyor. Aile yapınızı, örf ve adetlerinizi, öncelikli kriterlerinizi, izin günlerinizi, beklediğiniz esneklikleri, seyahatlerinizi, yazın gittiğiniz yazlık hayatınızı, yıllık izinleri, bayram tatilleri gibi pek çok konuyu, konuşup netleştirmeden bakıcı ile anlaşmamalısınız. İlerisi için sorun olabilecek, bu önemli detayları konuşup, karşılıklı anlaşmaya varmak çok önemlidir. Çünkü, bakıcı ile baştan ne konuşursanız, o şekilde herşey şekil alır ve sonradan yapılan değişiklikler iki tarafı da olumsuz etkiler. Bu haftaki yazımızda, sizlere bu konuda tavsiyeler paylaşacağız.

Bakıcı ile uzun vadeli çalışmak nasıl mümkün?

Doğru bakıcı seçimi yapmalısınız;

 

Bakıcılık yapmak çok önemli bir meslektir. Bu meslek için zihinsel ve fiziksel yeterliliğe sahip olmak gerekir. Branş olarak, bakıcılar sevdiği ve yetenekli olduğu işi yapmalıdır. Evde bebek bakıcı, evde çocuk bakıcı, evde yaşlı bakıcı ve evde hasta bakıcı gibi konularda, kendini geliştirmeyi başarmış, ayrıca bu özelliklerin rehberliğinde, yıllara dayanan deneyim ve tecrübelere sahip olmak en temel özelliklerdir. Bu nedenle, prensip olarak, referansları olan bakıcıyla çalışmanız söz konusu olmalıdır.

Kurumsal bakıcı firması ile çalışmalısınız;

 

Her işveren aile, evine bir yabancının girmesi endişesini yaşar. Bu nedenle, güven duymayı istemesi önceliktir. Kurumsal bakıcı danışmanlığına başvurmanızdaki başlıca neden budur. Kurumsal bakıcı firması aracılığı ile görüştüğünüz tüm bakıcıların, kimlik araştırmaları yapılmıştır. Ayrıca, referans kontrolleri ve aile düzeni ile bilgiler size hazır halde sunulur. Yani, kurumsal bakıcı şirketi ile yol almak, aynı zamanda sorumluluk sahibi kişilerle muhatap olmak anlamına da gelir.

 

Bakıcının uzun vadeli ve alakalı referansları olmalıdır;

 

Evde bakıcı ihtiyacı için, aynı branşta bakıcılık yapmış olması gerekiyor.

Bebek bakımına bakıcı arıyorsanız, referanslı bebek bakıcısı olması

Çocuk bakımına bakıcı arıyorsanız, referanslı çocuk bakıcısı olması

Yaşlı bakımına bakıcı arıyorsanız, referanslı yaşlı bakıcısı olması

Hasta bakımına bakıcı arıyorsanız, referanslı hasta bakıcısı olması

 

Bakıcı ile uzun vadeli çalışmak nasıl mümkün?

En iyi bakıcıların özelliklerini bilmeli ve onları talep etmelisiniz;

  • Kendini geliştirmiş, inisiyatif kullanabilen, çalışma rutin düzenini koyup, aynı zamanda yönetebilen bakıcı olmalıdır.
  • Yenilikçi, pozitif, titiz, tutarlı düzenli ve disiplinli çalışmalıdır.
  • Fiziksel yeterlilik, kişisel temizlik ve uygulamada beceriklilik gibi özelliklere sahip olmalıdır.
  • Yatılı bakıcı veya gündüzlü bakıcı olarak çalışmayı, meslek olarak görüp, saygı duyarak yapan kişiler olmalıdır.
  • Sağduyulu hareket ederek, bakımını üstlendiği bireyi destekleyecek niteliklere sahip bir kişilik ve beceri de davranmalıdır.
  • Güvenilir olmak en temel özelliktir.
  • Anaç ve sevgi bir kalbe sahip olmak gerekir.
  • Deneyimli, sabırlı, sahiplenici, uzun vadeli çalışabilecek özelliklerde olmalıdır.
  • Bakımını üstlendiği bireyi, tüm dış etkenlere karşı korumalı ve güvenlik tedbirlerini alıp uygulayabilmelidir.

Kısaca, bakıcılığı bir meslek olarak gören, hayatını bu işle kazanan, uygun kişisel özelliklere sahip, özenli ve özverili insanlar bakıcı olabilir ve bakıcılığı kaliteli bir şekilde yapabilir.

Sektörde birçok kişi, kendine bakıcı tanımını koymaya çalışıyor, fakat biz bakıcılığın bir meslek olduğunun bilincindeyiz ve bu bilinci de işverenlere aktarmaya çalışıyoruz. Etraftan, tanıdıktan ve çevreden bulacağınız birçok kişinin, kendisinin evde bakıcılık yapmaya yeterli olduğu imajını sizlere çizebilir. Profesyonel anlamda bu işi yapmamış kişilerin, zamanla sorun çıkarabileceğinin ve huzurunuzu bozabileceğinin altını çizmek isteriz.

 

Bakıcı ile ücret konusunda mutlu olacağı rakamı vermeli ve artışlara dikkat etmelisiniz;

Bakıcı ücretini, en uygun bakıcı ücreti olarak vermeyi herkes ister. Uygun ücrete bakıcı arıyorum derken, yukarıda bahsettiğimiz özellikleri göz ardı etmemeniz gerekiyor. Ederseniz, uzun vadeli bakıcı ile çalışamazsınız. En baştan bakıcı ile uzun pazarlıklar yapmadan bu yola girmelisiniz. Çünkü yapılan pazarlık, bakıcının ücret konusunda mutsuz çalışmasına sebep olacaktır. Ayrıca bakıcı maaşlarına, gereken artışları, sorunlar baş göstermeden ve huzursuzluk çıkmadan yapmanızı tavsiye ederiz.

 

Bu haftaki yazımızda, bakıcı ile uzun vadeli çalışmak nasıl mümkün? konusunda çok önemli tavsiyelerde bulunduk. 31 Yıllık bakıcı danışmanlığı olarak, uzun vadeli elemanlar işe yerleştirerek, hem bakıcı personelimiz hem de çalıştığımız aileleri memnun ederek, eve bakıcı hizmeti vermekteyiz. Uzun vadeli çalışabileceğim, güvenilir ve referanslı, evime bakıcı arıyorum diyorsanız, bizi arayın.

 

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları

 İnsan Kaynakları Yöneticisi

GÜLDAN ŞAHBAZ -21.03.2022

 

 

 

 

Yazımızı Paylaşır mısınız?


error: