Bakıcı işe alırken dikkat edilecekler listesi

Doğru bir bakıcı aramak ve bu adayı bulmak, titizlikle yapılması gereken, dikkatli olunması şart bir süreçtir. Bu süreci kolaylaştıracak ilk adım, ihtiyaçlarınızı net bir şekilde belirlemektir. Bakıcıya, beklentilerinizi, yapacağı görevleri ve istediğiniz beceri ve deneyimleri açıkça ifade etmelisiniz. Bu haftaki yazımızda, çalışan anneler ve ihtiyacı olan tüm aileler için, beraber çalışabilecekleri, güvenilir ve referanslı bakıcı işe alırken dikkat edilecekler listesi sorularına yanıtlar ve bilgiler paylaşacağız.

Doğru bakıcı ajansı ile çalışmak neden önemli?

 

Aileler için çocuklarını emanet edecekleri güvenilir ve deneyimli bakıcılar bulmak önemlidir. Bu noktada bakıcı danışmanlık şirketleri, uygun adayları bulmanız konusunda size köprü görevini üstlenir. Ancak, doğru bir bakıcı bulma ajansını seçmek, aileler için önemli bir adımdır. Çünkü bakıcı danışmanlık şirketi, titizlikle bulduğu adayın tüm kontrollerini yaparak hareket etmeli ve size doğru adayı suna bilmelidir. Bir kurumsal bakıcı ajansı seçerken, yasal ve mevzuatlara uygun olduğunu anlamak için, ajansın ilgili kurumlar tarafından lisanslandırıldığını ve gereken yetkilere sahip olduğunu doğrulayın. Bu, ajansın belirli standartları karşılamak için gereken yükümlülükleri yerine getirdiğini gösterir. Bakıcı firması ne kadar süredir faaliyette olduğunu araştırın. Uzun süreli deneyime sahip ajanslar genellikle daha iyi hizmet sunarlar. Ayrıca, ajansın daha önce işbirliği yaptığı müşterilerin referanslarını web sayfalarındaki çevrimiçi incelemeleri kontrol ederek ulaşabilirsiniz.

Bakıcı ile mülakat;

 

Başvuran adaylarla mülakatlar yaparak, onların deneyimlerini, referanslarını ve kişisel uyumlarını değerlendirin. Sorularınızı hazırlayın ve adayları dikkatlice dinleyin. Referanslı bakıcı adayının geçmişini araştırmak için arka plan kontrolü yapın. Aile yapısı, eğitimi, ikameti, hedefleri, sorumluluklarını çözümleyin. Referanslarını teyit edin ve evde ev bakıcı kamera sistemi gibi gerekli güvenlik önlemlerini alın.

Maaş ve Koşullar:

 

Bakıcıyla maaş, çalışma saatleri, izinler ve diğer koşulları açıkça belirleyin. İş sözleşmesini yazılı olarak hazırlayın ve her iki tarafın da anlaşmasını sağlayın. Evdeki bakıcı en baştan açık ve sağlıklı bir iletişim kurun. İhtiyaçlarınızı ve beklentilerinizi zaman zaman gözden geçirin ve bakıcıdan da geri bildirim alın. Tecrübeli bir bakıcı aramak, titizlik gerektiren bir süreç olabilir. Sabır ve özverili olmak çok önemlidir.

Evdeki Referanslı bakıcının başlıca görevleri;

 

Bakıcı, çocuğun güvenliği ve sağlığına öncelik vermelidir. Çocuğun tehlikeli nesnelerden uzak tutulması, düşmeleri önlemek ve evdeki güvenlik önlemlerine dikkat etmek önemlidir.

Bakıcı, el hijyenine özen göstermeli ve bebek ile temas öncesinde ellerini yıkamalıdır. Çocuğun bezini değiştirirken, yemek hazırlarken ve beslerken hijyene özellikle dikkat etmelidir.

Bakıcı, çocuğun öğün saatlerine ve beslenme rutinine dikkat etmelidir. Bebek için uygun ve sağlıklı besinler hazırlamalı ve beslenme saatlerinde düzenli olmalıdır.

Bakıcı, çocuğun uyku düzenine dikkat etmeli ve düzenli uyku saatleri oluşturmalıdır.

Bakıcı, çocuğun gelişimi için uygun oyun ve etkinlikler planlama yaparak, çocuğun zihinsel ve fiziksel gelişimine destek olmalıdır.

Referanslı bakıcı ne gibi özelliklere sahip olmalıdır?


En başta dürüst olmalıdır. Asla yalan söylemeyen ve sorumluluk sahibi bir insan olmalıdır. Bakıcının sadece anne olması, bakıcılık yapması için yeterli değildir. Daha önce yakınlık derecesi olmadan, profesyonel olarak, en az bir bebek bakımı referansına sahip olması gerekiyor. Herhangi bir fiziksel veya ruhsal bir rahatsızlığı kesinlikle olmamalıdır. Sigara kullanmamalıdır. Çocuğa rol model olacak olumlu davranışlara sahip olmalıdır. İletişime açık, saygılı, uyumlu ve iyi niyetli olmalıdır. Evdeki Referanslı bakıcı, gerekirse işvereni ile beraber seyahate çıkabilmelidir. Çalışan annelerde, annenin geç geldiği ve seyahatte olduğu dönemlerde, gecede çocuğun bakımında sorumluluk alır.

Tecrübeli bakıcı çocukla nasıl vakit geçirir?

 

Bakıcının sabahtan akşama kadar günü programlıdır diyebiliriz. Yemek saati, uyku saati, park saati ve evde aktivite oyun saati gibi…Çocuğun ayına ve yaşına göre bu program içeriğindeki ihtiyaçlar da değişir. Mesela, 8 – 9 aylık bir çocukla oynanan oyunlarla, 2,5 – 3 yaşındaki çocuğun oyunları farklıdır. Bu oyun ve aktivitelerde, çocuğun anne babası da, bakıcıyı materyal ve kitap gibi konularda desteklemelidir. Uzmanlar, çocuğun tv ve tabletten uzak durmaları konusunda uyarmaktadır. Bu konuda ebeveynlerde aşırıya kaçmadan tedbirli davranmalıdır. Ayrıca, anne baba olarak gün içinde çocuğunuzu merak edebilir ve neler yapıyor izlemek için kamera sistemi yaptırabilirsiniz. Bu şekilde hem bir güvenlik önlemi almış olursunuz hem de çocuğun günlük rutinlerini düzenli olarak takip edebilirsiniz.

Bakıcı işe alırken dikkat edilecekler listesi

 

Avrupa Yakası Bakıcı ilanları semtleri;

Bakıcı ilanları Levent

Bakıcı ilanları Sarıyer

Bakıcı ilanları Tarabya

Bakıcı ilanları Etiler

Bakıcı ilanları Ulus

Bakıcı ilanları İstinye

Bakıcı ilanları Zekeriyaköy

Bakıcı ilanları Yeniköy

Bakıcı ilanları Şişli

Bakıcı ilanları Beşiktaş

Bakıcı ilanları Taksim

Bakıcı ilanları Beyoğlu

Bakıcı ilanları Kâğıthane

Bakıcı ilanları Kemerburgaz

Bakıcı ilanları Eyüp

Bakıcı ilanları Göktürk

Bakıcı ilanları Gaziosmanpaşa

Bakıcı ilanları Fatih

Bakıcı ilanları Merter

Bakıcı ilanları Zeytinburnu

Bakıcı ilanları Bakırköy

Bakıcı ilanları Ataköy

Bakıcı ilanları Yenibosna

Bakıcı ilanları Halkalı

Bakıcı ilanları Küçükçekmece

Bakıcı ilanları Florya

Bakıcı ilanları Yeşilköy

Bakıcı ilanları Bahçelievler

Bakıcı ilanları Ortaköy

Bakıcı ilanları Nişantaşı

 

Anadolu Yakası Bakıcı ilanları semtlerimiz;

 

Bakıcı ilanları Kadıköy

Bakıcı ilanları Altunizade

Bakıcı ilanları Acıbadem

Bakıcı ilanları Erenköy

Bakıcı ilanları Kozyatağı

Bakıcı ilanları Moda

Bakıcı ilanları Göztepe

Bakıcı ilanları Fenerbahçe

Bakıcı ilanları Feneryolu

Bakıcı ilanları Ataşehir

Bakıcı ilanları Ümraniye

Bakıcı ilanları Çekmeköy

Bakıcı ilanları Sancaktepe

Bakıcı ilanları Çamlıca

Bakıcı ilanları Suadiye

Bakıcı ilanları Bostancı

Bakıcı ilanları Maltepe

Bakıcı ilanları Kartal

Bakıcı ilanları Pendik

Bakıcı ilanları Kurtköy

Bakıcı ilanları Üsküdar

Bakıcı ilanları Küçükbakkalköy

Bakıcı ilanları Beykoz

Bakıcı ilanları Kavacık

Bakıcı ilanları Kısıklı

Bakıcı ilanları Kandilli

Bakıcı ilanları Rasathane

 

Bakıcı internet sitesi yoluyla, bizlere form doldurabilir, tüm kriterlerinizi yazabilirsiniz. Ayrıca onlarca makalemizi okuyarak, uzun yıllara dayanan deneyim ve tavsiyelerimiz de okumuş olursunuz. 32 yıllık kurumsal bakıcı şirketi olarak, referanslı bakıcı ile aranızda köprü olmaya devam ediyoruz. Profesyonel adımlarla, güvenilir ve istikrarlı çalışacak evime Referanslı bakıcı arıyorum, ne yapmalıyım? diyorsanız, bizi arayın.

 

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları

İnsan Kaynakları Yöneticisi

Güldan Şahbaz-09.10.2023

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yazımızı Paylaşır mısınız?
Etiketler:
, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,


error: