Bakıcı Komisyonu Nedir ?

Bakıcı Komisyonu Nedir

Bakıcı komisyonu, bakıcı ihtiyacınızı, bu işi özveri ve güvenle yapan işkur’a bağlı danışmanlık şirketi ile çözdüğünüz de, siz (işveren), elman (çalışacak olan kişi) ve biz, bakıcı danışmanlık şirketi tarafından imzalanan, özellikle işveren ailenin ve çalışacak olan bakıcının, tüm anlaşma şartlarını içeren yazılı bakıcı sözleşmesi veya yardımcı sözleşmesi imzalanır.

Bakıcı temini yapan, bakıcı ajans tarafına, verdiği hizmet dolasıyı ile işveren(hizmet alan ihtiyaç sahibi)tarafından ödenen danışmanlık bedeline, halk dilinde bakıcı komisyonu da adı verilir. Kanunen, işkur’a bağlı ajans olması ve özel istihdam bürosu yetki belgesi olana kurumlar, bakıcı ajansı veya yardımcı ajansı olarak, iş ve işçi bulma konusunda aracılık yetkisine sahiptir.

Bakıcı Komisyonu

Bu yetki belgesine sahip olmayan merdiven altı ajansların, yardımcı personel konusunda hizmet vermesi yasaktır ve hiçbir sözlü veya yazılı taahhüttü olamaz, geçersizdir. Ayrıca, bu tür merdiven altı kanunsuz yollardan yardımcı temini veya bakıcı temini hizmeti veren, yasal olmayan merdiven altı şahıslar,iş buldukları işçi kesiminden, bakıcı komisyonu alamaz veya bakıcı komisyonu kesilmesi gibi, hiçbir ad altında komisyon almamaları kanunen yasaklanmışken, bu kanuna uymayıp, çalışacak işçi kesiminden de kazanç elde etmektedirler.
Bu konuda ihtiyaç sahipleri, yanlış yönlendirilerek, bakıcı komisyonu olarak bildikleri bedelin, kanunen çalışacak işçi kesiminden kesilmemesi gerektiği konusunda bilgilendirilmeden, kanunların emrettiği şekilde davranılmamaya maruz bırakılmaktadır.

Bu durum, herhangi bir olumsuzlukta, ihtiyaç sahibi ailenin kanunen hakkını aramasına mani olup, tam anlamıyla danışmanlık hizmeti almadan, yasal olmayan bakıcı ajansı ile çalışıp, bakıcı komisyonu ödemektedirler.
Ayrıca, bu tarz yasal olmayan şahıslarla yaptıkları bakıcı sözleşmesi hiçbir şekilde geçerli sayılmaz ve herhangi bir hak da iddia edemezler. Yardımcı arıyorum veya bakıcı arıyorum ihtiyacında olan işverenler için çok önemli bu konuda ve 33 yıllık bir bakıcı şirketi olarak, bakıcı sözleşmesi ile çalışmanızı ve kanunların emrettiği şekilde bakıcı komisyonu öderken, bakıcıdan herhangi bir kesiti yapmamaları konusunda uyarmak isteriz.

Kurumsal Bakıcı Ajansı Nasıl Çalışır ?

Bakıcı ajansı olmak, yardımcı ajansı olmak ve ev hizmetleri vermek ağır sorumluluk isteyen, kurumsal bir çizgide profesyonelce hareket etmek zorunda olduğunuz bu sektörde, kurumsal bakıcı ajansı nasıl çalışır? sorunuza yanıtlar vermeye çalışacağız.

Herkes bu hizmeti verecek kabiliyete ve özveriye sahip olamaz.
Bakıcı arıyorum, yardımcı arıyorum dediğinizde, bakıcı olmayı meslek olarak gören ve bu mesleğe verdiği değerden ötürü, güvenilir ve tecrübeli bakıcılar, tecrübeli yardımcılar bulmak amacında olduğunuzu biliyoruz. Aradığınız bakıcı bayan veya yardımcı bayan, bu işlerin gerektirdiği yeteneklere sahip, tecrübede ve güvenirlilikte olması temeldir. Bu temel bizim size çizdiğimiz doğru bakıcı, doğru yardımcı köprüsünün ilk adımıdır.

Bu konu, kurumsal bakıcı ajansı nasıl çalışır ve bakıcı komisyonu nedir? diyen ve buna ihtiyaç duyan ailelerin derinden bilmesi ve iyi araştırarak karar vermeleri gereken konudur.

Kurumsal bakıcı ajansı nasıl çalışır ve nasıl olmalıdır ?

*kurumsal bakıcı ajansı, yasal çalışan ve işkur’a bağlı danışmanlık şirketi olmalıdır.

*İşe yerleştireceği elemanların güvenlik araştırmalarını tam yapan ve iş bilen elemanlarla çalışan güvenilir bakıcı ajansı olmalıdır.

*Uzun yıllar kaliteli, kurumsal çizgide çalışan profesyonel bakıcı ajansı olmalıdır.

*Referans ve tavsiye mektuplarını, kurumsal kimliğini ve birikimlerini web sayfası veya sosyal medya gibi bilişim mecralarında, ihtiyaç duyup araştıranlarla paylaşan bir bakıcı referanslı bakıcı ajansı olmalıdır.

*İhtiyaç sahibi aileler ile doğru diyalog kurup, anlayıp, empati yaparak; doğru aday için doğru yönlendirme yapan, insan kaynakları uzmanları ile çalışan bir en iyi kurumsal bakıcı ajansı olmalıdır.

*İşe yerleştireceği elemanlarının, tüm özel hayat ve mesleki yeterliliği konusunda bilgi sahibi olup, tüm sorumluluklarını arkasında olmalıdır.

*Elemanın işe kabulünden sonra tüm sabıka kaydı, ikametgah, kimlik bilgilerini sunabilmeli, istenildiği takdirde sağlık testleri konusunda yardımcı bayan olmalıdır.

*Kurumsal bakıcı ajansı, işe yerleştirdiği eleman ile ilgili sorumluluğunu devam ettirmeli; ailenin danışması gereken konularda yanında olmalı ve anlaşmazlık durumunda kaliteli bakıcı ajansı hizmet devamını sağlamalıdır.

Kurumsal Bakıcı ajansı olmanın önemi;

Bakıcı ajansı aile için çok önemlidir. Çünkü yatılı bakıcı veya gündüzlü bakıcı ile anlaştığınızda; iş tanımı, mesai saatleri, beklentide olduğunuz esneklikler ve ücret şartları gibi konuları, resmen anlaşmış olarak imzalarsınız.

Bakıcı sözleşmesi ile imzaladığınız ve çalışacak elemanın kabul ettiği tüm kurallarınızı sağlam bir temele bağlamış olursunuz.
Ayrıca bakıcı şirketi ile de, herhangi bir durumda, tekrar ücretsiz elman teminini garantilemiş olursunuz.
Bakıcı şirketi, bakıcı sözleşmesi ile karşılıklı olarak hizmet devamını almanızdaki tüm haklarınız konusunda, işveren olarak size hizmetine devam etmek zorundadır.

1991 yılından Berkay Danışmanlık kurumsal bakıcı ajansı bu yana; bakıcı arayan tüm işveren ailelere, arayışların da onlara kılavuz olmayı prensip haline getiren 33 yıllık kurumsal bakıcı ajansı olarak; deneyimli ve   ve portföyüyle, kurumsal bakıcı ajansı nasıl çalışır ? ve bakıcı komisyonu nedir? diyen ailelere hizmete hazırdır.

Önce güven sonra hizmet diyerek, iletişime geçmenizi bekliyoruz.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
İnsan Kaynakları Danışmanı
Güldan Şahbaz
19.06.2018

Yazımızı Paylaşır mısınız?


error: