Bakıcı referansı nasıl kontrol edilir ?

Evdeki bakıcı konusu, hayatımızın merkezindeki en önemli süreçtir. Bu sürece girmeden evvel, herkes doğru bir bakıcı ile başlayıp, yıllarca sorunsuz bir birliktelik yaşamak ister. Tamda bu noktada, bakıcı seçimi yaparken atlamamanız gereken en önemli detay, bakıcı referansı nasıl kontrol edilir ? hakkında bilgiler paylaşmak istiyoruz.

Bakıcı referansı nasıl kontrol edilir ?İlk Kuralımız;

Bakıcı hizmetini ne için almanız gerekiyor. Yani, bebek bakıcı mı?, çocuk bakıcı mı? hasta bakıcı mı? yaşlı bakıcı mı?

İhtiyaç duyduğunuz ne tür bakıcı ise, bakıcı o şekilde referansa sahip olmalıdır. Örneğin; Yaşlı bakıcılığı yapmış birini, bebek bakıcısı olarak işe alamazsınız. Yaşlı bakımı yapmış birisinin, bebek nasıl bakacağı meçhuldür. Bu kadar önemli bir beklentiyi, şansa bırakamazsınız.

Bebek bakıcısının, muhakkak bebek bakımı referansları olmalıdır. Veyahut, hasta bakımı yapacak kişinin, daha önce hasta bakımı referansına sahip olması gerektiği gibi.

Bakıcı referansını aramadan önce, soracağınız soruları düşünün ve liste yapın;

Referans almak için aradığınızda, o anda aklınıza soracaklarınız gelmeyebilir ve referansı tekrar rahatsız etmek istemeyebilirsiniz. Bu nedenle, bu konuyu düşünerek sorular hazırlamalısınız. Bu şekilde aklınıza takılan her şeyi aydınlatmış olursunuz. Aslında bu soruları sorarken, hem kendi kriterlerinizi, hemde olmazsa olmaz önceliklerinizi  belirleyerek hazırlamanız da fayda vardır.

Peki referans kontrolü yaparken neler sorulmalıdır ?

1 – Bakıcının ne kadar süre çalıştığını sorabilirsiniz. Uzun süreli çalışmış olması, istikrar açısından çok önemlidir.

2- Refeansı alırken, hastanızın, yaşlınızın, çocuğunuzun veya bebeğinizin koşullarında çalış mı? onu sormalısınız. Örneğin; yeni doğan bebek bakıcısı referansı ise, daha önceden yeni doğan grubu bebeği olan aile referansı almak gibi. Veya, alzheimer hastası için bakıcı arıyorsanız, daha önce alzheimer hasta bakmış hasta bakıcı referansı aramalısınız. Buna görede beklentilerinize uygun olarak, çalıştığı aileye, bütün sorularınızı sorarsınız.

Örneğin; bebeğinizi kaç aylıktan aldı?, bebeğin ek gıda süreci, bebeğin kaliteli zaman geçirmesi, verilen kuralları uygulama noktasında başarısı gibi, sorularınızı sorabilirsiniz?

3 – Bakıcının uyumlu bir karakter olup olmadığını, iş disiplinini, aile yapısını, gündüzlü bir bakıcı ise, işe geliş gidiş saatlerinde sıkıntı yaşayıp yaşamadıklarını sorabilirsiniz. Yatılı bir bakıcı ise, izin günlerinde ve seyahatler de sıkıntılı bir durum yaşayıp yaşamadıklarını sorabilirsiniz.

4 – Bakıcının, çalışırken hangi sorumlulukları aldığını ve yürütebildiğini, başarılı veya başarısız olduğu konuları sorabilirsiniz.

5 – En önemli sorulardan biri ise, güven konusunda bir sıkıntı yaşanıp yaşanmadığı dır.

6 – En son olarak da tavsiyemiz, neden işten ayrıldığı dır. Bu nedeni araştırmanız ve sormanız çok önemlidir.

Sevgili bakıcı arayan aileler, yukarıda saydığımız sorular ve bu sorulara ek olarak, sizin için önem teşkil eden şeyleri sorarak, referansı kontrol edebilirsiniz. Bizler, 28 yıllık bakıcı danışmanlık firması olarak, referansın ve güvenin öneminin farkında hizmet vermekteyiz. Bakıcı adaylarımızı işverenlerle bir araya getirmeden evvel, kimlik ve referans araştırmalarını muhakkak gerçekleştiriyoruz. Çünkü ilkemiz, önce güven sonra hizmet şeklindedir. Bakıcı referansı nasıl kontrol edilir ? yazımız sizlere bu konuda yol gösterici olacaktır. Referanslı bakıcı arıyorum diyorsanız, bizi arayın.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
Güldan ŞAHBAZ
İnsan Kaynakları Yöneticisi

20.11.2019

Yazımızı Paylaşır mısınız?


error: