Bakıcı seçerken dikkat edilecek 10 kriter

Hayatta kurulan tüm temellerin yapısı, ilk başta atılan sağlam kararlarla olur. Elbette bazı şeylerin yaşanmadan, tam anlamıyla başarılı mı olacağı bilinmez. Fakat, evinize alacağınız bakıcı konusunda, iyi bir seçim yapma olanağınız mevcuttur. En önemli özellikler, bakıcının güvenilir ve tecrübeli olmasıdır. Diğer önemli özellikleri, bakıcı seçerken dikkat edilecekler başlıklı yazımızla, sizler için kaleme aldık.

Bakıcı seçerken dikkat edilecekler

Bakıcı seçerken dikkat edilecekler !

1 – Bakıcının, güvenlik araştırmasını eksiksiz yapmak(sabıka kaydı, ikametgah bilgileri, yabancı bakıcılar için, oturma izinli bakıcı olması gibi)

2 – Bakıcılık mesleği için, referans yeterliliğinden emin olmak, referans kontrollerini yapmayı ihmal etmemek ve çok sık iş değiştirmiş bir bakıcı olmamasına dikkat etmek

3 – Bakıcı, ister bebek bakıcısı olsun ister yaşlı bakıcısı, fiziksel ve zihinsel yeterliliğe sahip olmalıdır. Geçirdiği bir ameliyat nedeniyle işine yansıyacak bir durum, ilaç kullanması nedeniyle oluşabilecek dikkatsizlik olmaması çok önemlidir. Ayrıca bulaşıcı hastalıklar konusunda emin olmak için, işe başlamadan evvel sağlık testlerini yaptırmalısınız.

4 – Bakıcının, aile hayatını öğrenmelisiniz. Aile hayatı, özel hayatı, kimlerle yaşıyor, aile bireyleri ne iş yapıyor gibi detayları bilmelisiniz.

5 – Bakıcının branşı, çocuk bakımı, yaşlı bakımı, hasta bakımı gibi, branşı ne olursa olsun, bu işi meslek olarak görmeli ve severek yapmalıdır. Bunu kişinin kendisinden ve referanslarından anlayabilirsiniz.

6 – Bakıcı, kimya olarak işe istekli olup, bıkkın ve yorgun olmamalıdır. Uyumlu bir yapıda olmasına, uzun vadeli çalışmak istediğine dikkat ederek gözlemlemelisiniz. Uzun vadeli tecrübeleri olması iyiye işarettir.

7 – Bakıcı, geçimini bu işle sağlamalıdır. Bakıcının hayatını kazanmak ve hedeflerine ulaşmak için, çalışmaya ihtiyacı olduğunu bilmelisiniz.

8 – Bakıcı, her konuda dürüst olduğunu size hissettirmelidir. Kendisi ile ilgili olumlu olumsuz her türlü konuda açık olmalıdır. Yalan söylemeyen, kendi ile ilgili özeleştiri yapabilen, bakıcılık mesleğinde, yetenekli olduğu veya olmadığı tarafları size net aktaran bir bakıcı olmalıdır.

9 – Bakıcı ile tanışma toplantısında, bakıcı ile göz teması kurmalı ve vücut dilini iyi okumalısınız. Samimi olmak, iki taraf içinde çok önemlidir. Bakıcının oturması kalkması, kılık kıyafetindeki özeni, kişisel bakımı, size yönelttiği sorular, sorularınıza cevapları, eski çalıştığı ailelerle ilgili yorumları gibi, tüm detaylara çok dikkat etmelisiniz.

10 – Bakıcının, daha önceki referanslarında, nasıl bir bakım üstlendiği çok önemlidir. Bakıcının, çocuk, yaşlı, hasta bakıcılığı gibi branş olarak hangisi yapmaktan mutlu olduğunu anlamalısınız. Bunu da en iyi, referanslarına ve konuşmalarına bakarak çözebilirsiniz.

Eğer branş olarak, yaşlı bakıcılığı yapmaktan mutlu ise, yaşlı bakıcısı olarak, çocukları seviyorsa, çocuk bakıcısı olarak, temizlik ve ev işleri yapmaktan mutlu oluyorsa, yardımcı bayan olarak çalışması, en doğrusu olacaktır. Çünkü, her insan farklı meziyetlere ve yeteneklere sahiptir. Yapmaktan mutlu olduğu branşta çalışırsa, hem kendi için, hemde hizmet verdiği işvereni için, daha sağlıklı ve uzun vadede çalışacaktır.

Bu hafta sizlerle, bakıcı seçerken dikkat edilecekler başlıklı yazımızı paylaştık. Bizler, Berkay Danışmanlık olarak, elemanlarımızı yoldaşlarımız olarak görüyoruz. Onların sevdiği işi yapmasını sağlıyoruz. Elemanımız bize başvurduklarında, derinlemesine konuşup, onları anlamaya çalışıyoruz.

Elemanın duygusal yapısı ve kişiliğini iyi anlayıp, gerçekten mutlu çalışıp anlaşacağı aynı frekansta aile ile eşleştirmeye çalışıyoruz. Bunun yanı sıra, kültürel ve geleneksel anlamlarda da uyumlu olabilecekleri bir ortam olmasını sağlıyoruz. Çünkü, bu iki taraf içinde saygılı ve huzurlu bir çalışma ortamı için, bu uyum çok önemlidir.

Tecrübeli bakıcı arıyorum diyorsanız, bizi arayın.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
Güldan Şahbaz
İnsan Kaynakları Yöneticisi
05.08.2020

Yazımızı Paylaşır mısınız?


error: