Bakıcı seçerken sorulması gereken kritik 8 soru

Berkay Danışmanlık olarak; 27 yılın verdiği bilgi, birikim ve deneyimleriyle, sizlerin bakıcı seçerken sorulması gereken kritik 8 soru hakkında tavsiyelerimizi aktarmak ve bakıcınızla sonradan yaşayabileceğiniz sorunları engellemek amacıyla, en baştan göz önünde bulundurmanız gereken, en başta düşünüp sormanız gereken  soruları sizler için kaleme aldık.

Bakıcı seçerken sorulması gereken kritik 8 soru

Bakıcı seçerken sorulması gereken kritik 8 soru

1- Bakıcının kimlik bilgilerini sorgulayın ve özellikle aile mensuplarının da, ne iş yaptığı ve nasıl bir aile yapısına sahip muhakkak detaylı öğrenin.

Aile insanların kültürel aynasıdır.

2- Bakıcının sağlık taramasını yaptırın, önceden geçirmiş olduğu hastalıkları ve ameliyat gibi durumlarını detaylı öğrenin. Bakıcının bedensel yeterliliği ve ilerde nüksedecek bir sağlık durumu olması, istediğiniz verimi ve uzun vadede çalışmayı engelleyebilir.

3- Bakıcının çalışma şeklinin size ne kadar uygun olduğunu ve benzer şekilde çalışıp çalışmadığını sorun ve hatta bunları referans ile doğrulatın.

Örneğin; Sizin istediğiniz yatılı bakıcı ise; daha önce yatılı deneyimi olmasına veya istediğiniz gündüzlü bakıcı ise; daha önce gündüzlü deneyimi olup olmadığı öğrenmenizde fayda vardır.

4- Bakıcının iş tanımı öğrenin, yani daha önce çocuk bakıcısı veya bebek bakıcısı olarak çalışmış ise; çocuk veya bebek dışında hangi sorumlulukları almış, almak istiyor veya istemiyor? Bunu sorarak, en baştan iş tanımınıza uygunluğunu tartmış olursunuz.

5- Bakıcıya daha kaç yıl bu işi yapmak istediğini, bu işleri yapmaya maddi anlamda daha ne kadar bu işi yapmaya ihyiyaç duyduğunu sorun. Bu sayede, çalışmaya maddi açıdan ihtiyacı var ise; daha istekli ve uzun süreli çalışacaktır.

Bakıcı seçerken sorulması gereken;

6- Bakıcı arayışınız, yaşlı bakıcı veya hasta bakıcı ise; sizin yaşlınız veya hastanız tarzında, evde yaşlı bakımı hizmeti veya evde hasta bakımı hizmeti verip vermediğini ve sizin beklentilerinize uygun referanslı bakıcı olup olmadığını mutlaka sormalısınız.

7- Bakıcı ile görüşme yaptığınızda, çalıştırırken, kameralı ortamda çalışacak ise; bununla ilgili bilgiyi verin ve bundan rahatsızlık duyup duymayacağını sorun. Kameralı ortamda çalışmayacak bir bakıcı için, evinizdeki kameradan asla vazgeçmeyin. Bu çekinmesi olmayan elemanla çalışmanızı tavsiye ederiz.

8- Bakıcıya görüşme yaparken, yaptıracağınız bulaşıcı hastalık testlerini yaptırmanızda bir sakınca olup olmadığını sorun ve bu testleri yaptırmayı kabul etmeyen elemanı kesinlikle işe almayın.

1991 yılından bu zamana kadar bakıcı danışmanlık şirketi olarak; bakıcı seçerken sorulması gereken kritik 8 soru, hakkında bilgiler sunduk. 2 çocuğumu bakıcı ile büyüten ve 17 yıldır bakıcı ajansında İnsan Kaynakları yöneticisi göreviyle çalışan bir anne olarak; bakıcı çalıştırmanın zorluklarını biliyor ve en iyi bakıcı şirketi bizi arayın diyoruz.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
İnsan Kaynakları Yöneticisi
Güldan Şahbaz
19.12.2018

Yazımızı Paylaşır mısınız?


error: