Bakıcı Seçiminde Sık Yapılan Yanlışlar Nelerdir ?

Evdeki bakıcım yıllarca çalışsın, hiçbir sorun çıkmasın, aileden biri gibi olsun isteklerinizi sık sık duyuyoruz. Sizlerin bu şekilde, huzurlu ve verimli hizmet alabilmeniz için, bu haftaki yazımızı, bakıcı seçiminde sık yapılan yanlışlar nelerdir ? şeklinde hazırladık. Çünkü, sık bakıcı değiştirmenin, aileler için ne kadar zor ve yıpratıcı olduğunun farkındayız.

İlk önce bakıcıdan neler beklediğimizi netleştirmek gerekiyor;

Bakıcılığın branşı da, tıpkı meslek ayrımları gibi, yetenek ve severek yapmaya bağlı, bölümlere ayrılıyor. Burada yapmanız gereken en önemli ilk adım, ihtiyacınız olan bakıcınında, işe uygun kriterlerde olmasıdır.

Bakıcı Seçiminde Sık Yapılan Yanlışlar Nelerdir ?

En sık yapılan ilk hata, tecrübesiz bakıcı işe almak;

Bebek bakıcısı ihtiyacı için, bebek bakımı konusunda tecrübesi olmaması gibi, yada yaşlı bakıcısı ihtiyacı için, yaşlı bakımı konusunda tecrübesi olmaması gibi…

Çalışacak kişinin 3-4 çocuk annesi olması, onun iyi çocuk bakıcısı olacağı anlamına gelmez. Anne olmak, ek bir güzel özelliktir.

Veya, anneme baktım, babama baktım diyen kişinin, profesyonel anlamda, yaşlı bakıcısı olamayacağı gibi…

Bakıcının yapacağı işle ilgili tecrübesi olması ve referanslı bakıcı olması şarttır.

Yaşlı bakıcı, daha önce yaşlı bakmış ve referansı bu yönde olmalıdır.

Çocuk bakıcı, daha önce çocuk bakmış ve referansı bu yönde olmalıdır.

Hasta bakıcıda, daha önce hasta bakımı ve referansı bu yönde olmalıdır.

“Referans bakıcının aynasıdır.”

Daha önce bakıcılık yapmamış, ev işlerine yardımcı olarak çalışmış kişiler, bakıcı değildir.

Diğer bir yanlış ise;

Bakıcıya, esas görevi ve sorumluluğu dışında fazla iş yükü yüklemek;

Bir bebek bakıcısından en önemli ve en can alıcı beklenti, bebeğime iyi baksın ve onunla mutlu zaman geçirsin olmalıdır. Özellikle çalışan anne baba iseniz, bütün gün bebeğin bakımı ve evini günlük işlerini yapan bakıcıdan, bütün evin temizliğini ve gecede bebeğin bakımını istemek, onun bedenen yorgunluğunu anlayamamaktır. Bu durum, yatılı bakıcı konusunda sık yapılan yanlıştır. Bir bebek bakıcısı, bu konuda size en baştan, ben herşeyi yaparım diyorsa ve sizde her şeyi yapan bir bakıcı arıyorsanız, bu uzun sürmeyecek bir sonun başlangıcıdır.

Sık yapılan diğer bir yanlış ise; tüm detayları konuşmadan geçmektir…

Bakıcı adayları ile mülakat yaparken, kurallarınızı ve beklentilerinizi net konuşmamak.

Aile yapınızı, örf ve adetlerinizi, size uygun kullanmasını istediğiniz izin günlerini, beklediğiniz esneklikleri, seyahatlerinizi, yazın gittiğiniz yazlık hayatınızı, yıllık izinleri, bayram izinlerini gibi pek çok konuyu, konuşup netleştirmeden geçmemelisiniz. İlerisi için sorun olabilecek, bu önemli detayları konuşup, karşılıklı anlaşmaya varmak çok önemlidir. Çünkü, bakıcı ile baştan ne konuşursanız, o şekilde her şey şekil alır ve sonradan yapılan değişiklikler iki tarafı da olumsuz etkiler.

Örneğin;

Bir gündüzlü bakıcı ile ilk görüşmenizde, akşam çıkış saatiniz 19.00 iken, işim bitince 18.00 de çıkabilir miyim demesi, akşam çıkış saati 19.00’un, bakıcı için ileride sorun olacağının işaretidir.

Veya, yatılı bakıcı için, haftalık iznini, siz hafta içi kullanmasını istiyorsanız, bakıcı ilk görüşme esnasında, arada hafta sonu kullanabilir miyim diyorsa, aslında tercihinin hafta sonu olduğunu bilmeniz gerekir gibi.

Bakıcının ücret beklentisi ile ilgili pazarlık yapmayın; mutlu olacağı, ihtiyacı olan ve kafasındaki rakamla başlaması en doğrusudur…

Bakıcı fiyatları, beklentiler ve tecrübeye göre farklılık gösterir. Her sektörde olduğu gibi, bakıcılık sektöründe de,referans ve kalite arttıkça, ücretlerde artar. Bakıcılık, gönül ve sabır işi olduğu için, bakıcının ücret beklentisi öğrenildiğinde, uzun pazarlıklarla ikna etme yoluna giderseniz, uzun süreli olamayabilir. Her ne kadar etik olmasa da, istediği rakama iş bulduğunda, gitmesi gibi, zor bir durumla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Son olarak yapılan yanlışlardan bir tanesi de; karşılıklı uyumdur…

Asla göz ardı etmemeniz gereken bir durumda, kimyanızla uyuşacak bir bakıcı seçmeniz gerektiğidir. Bakıcı, sizinle aynı dili konuşabilecek, uyumlu, sakin ve sabırlı yapıda olmalıdır. Bakıcının tecrübeli olması ile dominant olması birbirine karıştırılmamalıdır. Tecrübeli bakıcı, annenin ve babanın karar merci olduğunu bilir. Anne ve babanın, çocuğu ile ilgili isteklerini ve kurallarını uygulamak zorundadır.

Yaşlı bakıcı ise, yaşlı bakımı yaparken, yaşlıya uyum sağlaması gerektiğini bilir. Belli bir olgunluk ve yaşanmışlığa sahip yaşlıların alışkanlıklarına saygı ile yaklaşmaları çok önemlidir. Bu nedenle, seçiminizi yaparken, yaşlınızla uyuşabilecek yapıda bir bakıcı seçmelisiniz.

Biz Berkay Danışmanlık İnsan kaynakları olarak, bakıcı seçimindeki hataları yapmamanız adına, bakıcı seçiminde sık yapılan yanlışlar nelerdir ? konusunda bazı önemli önerilerde bulunmak istedik. En baştan bizimle diyaloğa geçtiğinizde, bu konularda sizi doğru bir şekilde yönlendiriyoruz. Öncelikler neler ise, ona göre doğru bakıcılarla sizleri eşleştiriyoruz. Bakıcı firmasına başvurma nedeninizin profesyonel bir yardım almak amacı olduğunun farkındayız. 28 yıllık insan kaynakları birikimimizle hizmete hazırız.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
İnsan Kaynakları Yöneticisi
GÜLDAN ŞAHBAZ -08.04.2020

Yazımızı Paylaşır mısınız?


error: