fbpx
 

Bakıcı seçmenin 20 püf noktası

1 – Aileler için, bakıcı seçmenin 20 püf noktası , nedir? diye sorduklarında ilk olarak, doğru zamanda harekete geçmelidirler ve yaşam formatına göre karar vermelidirler. Formattan kastımız, çalışan bir aile olarak mı bakıcı, çalıştırıyorsunuz? Yoksa, anne yardımcısı bakıcı arıyorum mu diyorsunuz.

Buradaki tavsiyemiz çalışan ailelere, bir tık daha kontrollü, inisiyatifli ve kesinlikle tecrübeli bakıcı çalıştırmanızdır.

Bakıcı seçmenin 20 püf noktası

2 – Aileler, çocuğuma bakıcı arıyoruma geçmeden, hayatlarındaki yoğunluğu, mesaileri, seyahatleri, sosyal hayatları ve tüm ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmalıdırlar. Bunları değerlendirip, gerçek ihtiyaçlarına göre bakıcı arıyorum, yatılı bakıcı arıyorum, gündüzlü bakıcı arıyorum, anne yardımcısı bakıcı arıyorum, yardımcı bakıcı arıyorum, yatılı dadı arıyorum, gibi ne tarz hizmet aradıklarına karar vermelidirler.

3 – Aile bakıcı ile görüşme yapmadan önce ihtiyaçları ve beklentileri olan tüm esneklik, izin, seyahat gibi durumları önceden belirlemelidir.

4 – Aile gündüzlü bakıcı ile görüşme yaparken, çalışan bir aile ise, istedikleri mesaiyi belirleyerek yola girmelidirler. Annelerin süt izni veya başka esnekliğine göre mesai belirlememelidir.

5 – Aile tecrübeli bakıcı arıyorum dediklerinde, bu arayışlarına  girmeden, bebeği ya da çocuğu ile ilgili özel bir durumu varsa ( fiziksel veya zihinsel ) bu durumu tam anlamıyla yönetebilecek bir doğru bakıcı ile anlaşmalıdır.

6 – Tecrübeli bakıcı, özel eğitimli bakıcı, çocuk gelişim mezunu bakıcı, gölge öğretmeni bakıcı, oyun ablası bakıcı, eğitimli bakıcı gibi ya da daha önceki referanslarında benzer durumlarda çalışmış bir bakıcı referansı olmalıdır.

7 – Aileler çocuğuna bakıcı seçimi yaparken, ile görüşme yapmadan, ihtiyaçlarını ve önceliklerini belirlemelidir.Tavsiyemiz, ailelerin beklentisi her zaman bebeğinizin veya çocuğunuzun öncelik olmasıdır.Çocuğunuza televizyon, tablet ve oyun parkında yalnız ve ilgisiz bırakmamanızdır. Bebeğinizin veya çocuğunuzun günlük rutini, bebeğin öz bakımı, aralarda oyun ve kaliteli zaman geçirmesidir.

Bakıcı bebeğiniz veya çocuğunuz uyuduğunda ya da birisi onunla ilgilendiğinde basit gündelik ev işleriniz de ve yemek yapımı olarak destek verebilir. Tabii ki anne çalışmıyorsa o zaman iş tanımı anne yardımcısı olur ve bu kişiler adeta annenin ev işlerine yardımcı bayan ve yardımcı bakıcı olarak hizmet verir.

8 – Çalışan aileler bakıcı, dadı, eğitimli bakıcı, tecrübeli bakıcı, güvenilir bakıcı arayışlarına, bakıcı arıyorum diye, başlamadan önce, evlerine kamera  sistemi yaptırmak istiyorlarsa bunu bakıcı işe başlamadan, gerçekleştirmeleri gerekir.

9 – Ailelerin evinde evcil hayvan varsa veya böyle bir düşünceleri, bu durumu seçecekleri bakıcı ile paylaşmalıdırlar. Bakıcı, hayvanlara karşı alerjik veya huzursuz olabilir. Uzun vade de sıkıntılar yaşanabilir.

10 – Aileler, çocuğuma bakıcı arıyorum, dediklerinde etraflarında veya yakın çevresinden bulmaya çalışabilirler. Bunu yaparken çalışıyorsanız ve sorumluluk sahibi bakıcı ile başlamak istiyorsanız muhakkak referanslı bakıcı seçmelisiniz. Bakıcı kendi çocuklarım var veya komşumun çocuğuna baktım demesi yeterli değildir. Anne olmak iyi bir özelliktir, fakat profesyonel bakıcı için referans değildir.

Bakıcı seçmenin 20 püf noktası

11 – Aileler bakıcı seçimi yaparken, bakıcının aile düzenini, özel hayatını tanımalı ve detaylarını öğrenmelidir. Unutulmamalıdır ki özel hayatı özenli ve düzenli bir bakıcı çalışırken huzurlu ve daha verimli olacaktır.

12 – Bakıcı daha önce, ciddi bir rahatsızlık geçirmiş olabilir, ameliyat olmuş olabilir. Bu durumu detayları ile öğrenip çalışmasına engel teşkil edip etmeyeceğinden emin olmalısınız.

13 – Yaşlıya evde bakıcılık hizmeti veren bakıcı, yaşlı kişi veya kişilerle diyalog kurabilecek, yaşlının kişilik özelliklerine göre davranarak olumlu yapıda sakin, sabırlı, vicdanlı olması gerekiyor. Kimi yaşlılar, çok sinirli veya çok sakin olabiliyorlar. Kişisel özelliklerine göre uyum göstermesi çok önemli, bazen büyüklerimiz 2 yaşındaki çocuklar gibi kapris yapabilirler.Yaşlıya evde bakımı için bakıcı, duygusal bağ kurmalı,acil durumlarda ne yapılması gerektiğini bilmeli ve durumu yönetme becerisi olan bir bakıcı olmalıdır.

14 – Yaşlıya evde bakan bakıcı, referans verebilen, tecrübeli, daha öncesinde iş tanımıyla ilgili deneyime ve donanıma sahip yaşlı bakıcı tercih edilmeli. Yaşlının günlük ihtiyaçlarını karşılayacak, rutinine uyum sağlayan, ev ortamı ve sosyal hayatında ihtiyaçları doğrultusunda destek verebilecek tecrübeli bakıcı tercih edilmelidir.

15 – Yaşlıya bakan bakıcı, hasta yakınları ve hastanın doktoru ile ortak hareket edebilecek, direktifleri doğru algılayıp, doğru uygulayabilen, kaliteli hasta bakıcı hizmeti verebilecek kapasiteye sahip bir yaşlıya bakıcı veya hastaya bakıcı olmasına dikkat etmelisiniz.

16 – Hasta yakını olarak işe alım esnasında kimlik kontrolünden geçmiş, sabıka ve ikametgahı belgeleriyle incelenmiş, güvenilir yaşlıya bakıcı olmasına dikkat etmelisiniz.

17 – Evde hasta bakımı hizmeti alırken yabancı bakıcı bir çalışan arıyorsanız, kesinlikle oturma izinli yabancı hasta bakıcısı olmalıdır.

18 – Hastanın durum ve ihtiyacına göre uzun vadede, iyi bir öngörüyle hareket edip yatılı hasta bakıcı, gündüzlü hasta bakıcı, yabancı hasta bakıcı, yatılı yardımcı bakıcı mı? olmasına iyi düşünüp karar vererek bu yola girmelisiniz.

19 – Hasta bakımı hizmeti almak isteyen aileler; yaşlının fiziki durumuna, hastalığının seyri ve ilerleyişine göre hasta bakıcısına ilgili tecrübelerinin, olup olmadığına dikkat etmelidir.

20 – En son; bakıcı seçmenin püf noktası olarak, karşılıklı olarak; tarzınıza uygun, gelenek ve göreneklerinize uygun ve tüm ailenizle anlaşabilecek kimyada bir bakıcı seçmelisiniz.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları olarak; bakıcı seçmenin 20 püf noktası; çocuk bakıcı seçmenin püf noktaları; yaşlı bakıcı seçmenin püf noktaları, hasta bakıcı seçmenin 20 püf noktası gibi; branşlarında, sizler için yararlı olabilecek bilgilerle, mercek altına aldık. 29 yıllık bakıcı firması olarak, en iyi bakıcı için bizi arayın.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
İnsan Kaynakları Yöneticisi
Güldan Şahbaz
07.11.2018

Yazımızı Paylaşır mısınız?


error: