Bakıcılıkta Sık Yaşanan Sorunlar

Bakıcılık Mesleği Nedir ?

Sorumluluğunu aldığı insan ihtiyacına göre, bebek, çocuk, yaşlı, hasta olarak ayırdığımız, birebir bakım hizmeti veren, kişisel yeterlilik ve donanımlara sahip, eğitimli veya alaylı olarak, kendini referanslarıyla tecrübelendirmiş, tüm duygusal ve vicdani sorumlulukları taşıyan kişilerin hizmet sektöründe tanımlarına bakıcılık mesleği denir.

Bakıcılık Mesleği Nedir ?

Kimler Bakıcılık Yapabilir?

Öncelikle çocukları veya yaşlıları ve de daha doğrusu insanları seven, görünüşü düzgün, konuşması düzgün, sakin, özel hayatında problem olmayan, sigara kullanmayan, manevi ve fiziki olarak üstesinden gelebilecek kişiler bakıcılık yapabilir.  Gerçek anlamlarda bakıcılığı meslek olarak gören, can emaneti sorumluluğu için güvenilir bakıcı ve referanslı bakıcı özelliklerinde olmalıdır.  Bakıcıları, gündüzlü bakıcılık, yatılı bakıcılık, part-time bakıcılık, yarım gün bakıcılık, eğitimli bakıcılık, yabancı bakıcılık, yaşlı bakıcılık, hasta bakıcılık olarak ayırabiliriz.

Bakıcıların İş Branşlarına Göre Meslek Dağılımı Şöyledir:

Çocuk Bakıcılığı; çocukların öz bakımını yapabilen, çocukların biyolojik ve duygusal gelişiminde etkili ve becerikli, bu işi meslek olarak gören ve mesleğin tüm özelliklerini taşıyıp uygulayabilen yeterlilikteki kişidir.

Bebek Bakıcılığı; bebek bakıcısı kısaca çocuk bakıcısı ve dadı tanımının karması diyebiliriz. Ortak noktalar, yeni doğan tecrübesi olması 0-3 yaş ya da 0-6 yaş grubu da olması şarttır. Bebeğin günlük bakımı için yeterli bilgilere sahip, yeniliklere açık, insiyatif kullanabilecek anne ve babanın kurallarına uygun, doktor direktiflerini doğru uygulayacak yeterliliğe sahip kişidir. Öncelik bebeğin öz bakımı ve gelişimi ile ilgili faaliyetlerde çalışmak isterler.

Yaşlı bakıcılığı: . Hastanede tedavi süreci bitmiş ya da bundan sonraki süreçte evde yaşlı bakım hizmeti alarak tedavisine devam edebilecek yaşlılarınız için, tecrübeli, referanslı, vicdanlı, saygılı ve özel yaşantısında problemsiz, güvenlik araştırmamızdan başarıyla geçmiş, gerekli sertifika ve belgelere sahip, yaşlılarınızı sahiplenip sevecen bir şekilde kişisel ihtiyaçlarında yardımcı olacak yatılı yaşlı  bakıcısı, gündüzlü yaşlı bakıcısı olarak çalışan bakıcılık hizmetidir.

Hasta bakıcılığı: İnsanlar hasta aile yakınlarına bakamaz duruma geldiklerinde mecburi olarak, geri kalan yaşamlarında ebeveynlerine sağlıklı ve huzurlu bir şekilde bakabilecek hasta bakıcısı ihtiyacı duyarlar. Hastanede tedavi süreci bitmiş ya da bundan sonraki süreçte evde hasta bakım hizmeti alarak tedavisine devam edebilecek yaşlılarınız için, tecrübeli, referanslı, vicdanlı, saygılı ve özel yaşantısında problemsiz, güvenlik araştırmamızdan başarıyla geçmiş, gerekli sertifika ve belgelere sahip, yaşlılarınızı sahiplenip sevecen bir şekilde kişisel ihtiyaçlarında yardımcı olacak, yatılı hasta bakıcısı, gündüzlü hasta bakıcısı olarak çalışan bakıcılık hizmetidir.

Bakıcılar Nasıl Ailede Çalışmak İster ?

*Bakıcılar meslek olarak, neyi yapmaktan mutlu olup daha iyi yapacakları alanda çalışmak isterler. Bebekleri ve çocukları çok seven ve onların tüm sorumluluklarını taşımaktan mutluluk duyan kişiler bebek bakıcısı veya çocuk bakıcısı olarak çalışmak ister. Önce çocuğumun sorumluluğu, güvenliği ve mutluluğu önemli diyen ,ev işleriyle ilgili beklentileri çocuk bakımı ile ilgili beklentilerin önüne geçmeyecek ailelerde bakıcılık mesleği olarak devam etmek isterler.

*Yaşlı bakıcı ve hasta bakıcı da, sahiplendiği yaşlının ve ailesinin, kendisini sahiplenip, maaşını düzgün alıp, insani muamelelerde ve şartlarda çalışmak ister.

Bakıcılar Neden Danışmanlık Şirketi İle Çalışır ?

Öncelikle, çocuk bakıcılığı yapan bakıcılar, mutlu bir iş ortamı ve mutlu şekilde verimli çalışabilmeleri için; istedikleri ve beklentileri içerisinde ( iş tanımı ve ücret tatmini) bir aile ile çalışabilmeleri için, işkur’a bağlı Danışmanlık firması, yasal çalışan bakıcı şirketi ile çalışmaları gereklidir. Elbette tanıdık çevrelerinde veya eski işverenlerinin aracılığı ile de çocuk bakıcılığa devam edebilirler. Fakat bu şekilde aracı bakıcı ajansı olmadan iş bulduklarında, arkalarında hak ve beklentileri anlamında arkalarında, onları temsil veya herhangi aksi durumlarda savunacak yasal bir danışmanlık hizmeti alamayacaklarının da farkında olmalıdırlar. Arada herhangi bir bakıcı sözleşmesi olmadığı için, sözsel olarak tamamen karşılıklı vaatlerde buluşmaya çalışırlar. Bu nedenle yasal bakıcı firması aracılığı ile işe girmelerini öneriyoruz.

 Bakıcılıkta Sık Yaşanan Sorunlar

*Bakıcılık çok özveri ve sabır isteyen bir meslektir. Bu mesleği icra ederken, işveren aileler, çocuğun tüm sorumluluğu dışında ev işleri ile ilgili, çocuk bakıcısı ile beklenti içinde olurlar. Bazı çocuk bakıcıları, en başta bu ev işlerine yardımcı, beklentilerini kabul etmezler, kabul edenler ise, bu beklentilerin çocuğun öz bakımı ve çocuğun gelişimi önüne çıkmasını istemezler. Aileyi ve ailenin evini çocuk kadar sahiplenirler. Fakat çocuk bakıcılığı yapan çocuk bakıcısı; zamanla çocuğun önüne geçen bu beklentilerden yorulur, üzülür ve mutsuz çalışmaya başlar. Ev işlerine yardımcı olayım derken, bakmış ki temizlikçi kadın olmuş. Bu durum sonun başlangıcı olur.

*Bakıcı davranışsal kurallar gerektiren, anne babanın direktiflerine uyum sağlanması gereken, sabır isteyen bir meslektir. Aynı zamanda kişisel temizlik ve kendini geliştirmek gibi ince ayarlar gerektirir.

*Bakıcılık yapan kişi, kendi kararlarıyla kural koyamaz, dini bir eğitim veremez. Ailenin izni dışında çocukla ilgili hiçbir girişimde bulunamaz.

*Bakıcılık yapan kişi, kendi yapısını ve kültürünü bilir ve anlaşabileceği, ortak payda da buluşabileceği aileyle çalışmayı tercih etmelidir.

*Bakıcılık yapan kişi, kendi yeterliliğinin ailenin beklentilerini karşılayıp karşılamayacağına göre karar vermeli, yapamayacağı sorumlulukları gördüğünde, dürüstçe kendini ifade etmelidir. Karşılıklı hayal kırıklığı, çok uzun sürmeden iki tarafı da yoracaktır.

*Bakıcılık yapan kişi, aileye gerektiğinde esnek olabilmeli, çalışan aile ise, ani izin ve sık izin istemelerinden kaçınmalıdır. Bu şekilde sık izin almalar aileyi zamanla çıkmaza sokacaktır. Aynı zamanda aile çocuğunu baktırdığı bakıcıya, gerekli durumlarda anlayışlı olarak, bakıcısın zor zamanlarında destek vermelidir. Esneklik sadece tek taraflı olamaz.

*Bakıcılık yapan kişi, çocuk bakıcılığı yapacağı ailenin mesai ve iş tanımını, çok iyi düşünerek kabul etmelidir. Aile yatılı bakıcı istiyor ise, kendi özel hayatı da buna uygun olmalıdır. Aile, gündüzlü bakıcı istiyorsa, gidip geleceği mesafeyi ve saatlerini, özel hayatını düşünerek, sorunsuz kabul etmelidir.

Bakıcılık Mesleği

*Bakıcılık yapan kişi, sevdiği iş ne ise ona yönelik iş bulmaya çalışmalı; iş tanımın içinde olmasını istemediği şeyleri en baştan kabul etmemelidir. Aynı zamanda çocuklarına bakacağı ailenin de beklentilerinin farkında olmalıdır.

*Yaşlı bakıcılığı, meslek olarak görmesi, yaşlı bakımı yapan kişinin yaptığı işin sorumluluğunun bilincinde olması; sadece bakıma ihtiyaç duyan ebeveynlerin sorumluluğunu alabilen ve onların ihtiyaçlarına cevap verebilen tecrübeli yaşlı bakıcısı olması çok önemlidir.

*Yaşlı bakıcı, yaşlı bireyleri sevmesi, onlarla vakit geçirmekten hoşlanan; sevgisini gösteren yaşlı ebeveynlerle uyumlu, sıcak kanlı, onlarla arkadaş olabilecek, pozitif yapıda can yoldaşı olabilecek yaşlı bakıcısı tercih edilmelidir. Ayrıca yaşlının ihtiyaç boyutuna göre, yatılı yaşlı bakıcı, gündüzlü yaşlı bakıcı olmalıdır.

*Hasta bakıcı, güvenilir olması hasta kişi veya kişilerle diyalog kurabilecek, hastanın  kişilik özelliklerine göre davranarak; olumlu yapıda sakin, sabırlı, vicdanlı olması kimi yaşlı ebeveynler çok sinirli veya çok sakin olabiliyorlar. Kişisel özelliklerine göre uyum göstermesi çok önemli bazen büyüklerimiz; 2 yaşındaki çocuklar gibi kapris yapabilirler. Hasta bakıcısı duygusal bağ kurmalı,acil durumlarda ne yapılması gerektiğini bilmeli ve durumu yönetme becerisi olan bir hasta bakıcı olmalıdır.

*Tecrübeli Hasta Bakıcı düzenli, temiz ve hijyene önem veren , yaşlı ebeveynlerin günlük ev ortamında ev işleri , günlük toparlama , yemek yapımı gibi konularda destek olmalıdır. Hastanın  kişisel temizlik konusunda banyo, tırnak kesimi, saç ve cilt bakımı, diş fırçalama konusunda destek verebilmelidir. Yatılı hasta bakıcı, gündüzlü hasta bakıcı, hasta bakıcı hemşire;  kişisel temizliğine özen gösteren, prezantabl, güler yüzlü, enerjik, pozitif güvenilir  hasta bakıcısı olmalıdır.

En iyi bakıcı şirketi olarak,

bakıcılık mesleği, bakıcılıkta sık yaşanan sorunlar şeklinde sizleri aydınlatmaya çalıştık. Portföyümüzde, bizim için önemli olan çocuk bakıcılığı yapan kişi, bu işi meslek olarak hayatına oturtmuş; işini seven ve sadece çocuğunuzun genel bakım sorumluluğu haricinde; çocuğun zihinsel gelişimi, çocuğun fiziksel gelişimi ile ilgili katkıda bulunacak; hijyen kurallarını bilen,görünüşü, konuşması  düzgün, çocukla kaliteli zaman geçirecek; dikkatli, sigara kullanmayan, işinde sorumluluk sahibi, çocuğun önceliklerini bilen, en önemlisi bebeğinize sevgi verebilen; empati yeteneği güçlü, duygusal anlamda yetenekli, bebeğinizi ve çalışacağı aileyi benimseyen, bebeği ve sizi sahiplenecek çocuk bakıcıları ile hizmetinizdeyiz. Siz işte veya ev dışındayken gözünüz arkada kalmayacak ve daha yüzlerce detayı sizin adınıza bir anne empatisi yaparız.

‘’ Anne ve Baba Kutsaldır’’ inancıyla, en iyi bakıcı şirketi, olarak Yaşlı Bakıcısı Arıyorum diyen tüm ihtiyacı olanların yanındayız. Bu vicdani ve manevi yükümlülükleri olan; evde yaşlı bakımı hizmeti verirken çok dikkatli ve seçici etik değerlere sahip olduğumuzu bilmenizi isteriz.

Ve 1991 yılından bu zamana bilgi deneyimlerimizi ekleyerek, portföyümüzle, doğru kişileri sizlerle buluşturuyoruz. Uzun vadeli çalışan, bu işi meslek olarak gören, prensipli iş ahlakına sahip bakıcı arıyorum diyorsanız veya iyi bir ailenin yanında mutlu, bakıcılık mesleği yapmak istiyorum diyorsanız, bizi arayın size kurumsal ve profesyonel olarak hizmet verelim.

Güldan Şahbaz
İnsan Kaynakları Yöneticisi
02.12.2020

Yazımızı Paylaşır mısınız?
Etiketler:
, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,


error: