Bakıcıyla yaşanan 5 Temel Sorun

Berkay Danışmanlık, 27 yılın verdiği bilgi, birikim ve deneyimleriyle, sizlerin bakıcıyla yaşanan 5 temel sorun, başlığında, bakıcınızla sonradan yaşayabileceğiniz uyuşmazlıkları engellemek amacıyla, en baştan göz önünde bulundurmanız gereken konuları sizler için kaleme aldık.

Bakıcıyla yaşanan 5 Temel Sorun

Bakıcıyla yaşanan 5 Temel Sorun

1 – Canınızı emanet ettiğiniz bakıcı ile uyum yakalamak, samimiyetin, mesafenin dozunu iyi ayarlamak ve yüz göz olacak kadar yaklaşmamak gerekir. Bu öneri her iki taraf için oldukça suistimale açık ve yıpratıcıdır.

2 – Emanet edeceğiniz çocuk, yaşlı veya hastanızın bakımıyla ilgili her şeyi bilmesini istemeniz çok önemlidir. En baştan, bakıcıyı işe alırken, bu konudaki tutumunuzu, kurallarınızı ve beklentilerinizin altını çizerek net anlatmalısınız.

Bakıcının uygulayacağı her yeni durumun, önceden danışılması gerektiğini bilen, tecrübeli bakıcı ile çalışmalısınız. Ayrıca bakıcınızdan not defteri veya ajanda tutmasını talep edebilirsiniz. Özellikle çocuğun yada hastanızın rutinini takip etmeniz için çok faydalı ve en önemlisi hastalık dönemlerinde bu yöntem sizi asiste edecek bir yöntemdir.

3 – Çocuk yetişmesinde her annenin babanın öncelikleri vardır. Önceliğiniz eğitim ve zihinsel gelişim ise eğitimli bakıcı ile çalışmalısınız. Fakat uzun yıllardır, bakıcılık yapan ve kaliteli ailelerde, alaylı olarak kendini geliştiren, çok donanımlı ve referanslı  bakıcılar olduğunu unutmamak lazım.

4 – Yaşam koşullarınıza göre, bir bakıcı ile çalışmayı tercih etmelisiniz. Çalışan aile veya yoğun hayatı olan aileler iseniz, seyahatleriniz, iş temponuz, mesai saatleriniz, sosyal hayatınız, aile büyükleri gibi bir etkenle desteklenmiyor ise, sizin en başta yatılı bakıcı mı ? gündüzlü bakıcı mı ? kararınızı doğru vermeniz gereken en önemli unsurlar olmalıdır.

5 – Bakıcınız ile kimyanız uyuşmalı, her anne ve baba kendine has çocuk yetiştirme tarzına sahiptir. Yaşam tarzı, entelektüel etkenler, gelenek- görenekler, düşünce tarzı gibi konularda aynı doğrularda buluşabileceğiniz mantıkta, güvenilir bakıcı olması çok önemlidir. Kendi dominant yapınız veya yumuşak duygusal yapınıza uygun bir bakıcı olması, uzun vade de iki tarafı yıpratmayacak, anlayış çerçevesi içerisinde bir bakıcı – işveren ilişkisi yaşamanızı sağlar.

1991 yılından bu zamana kadar, bakıcı ajansı olarak, bakıcıyla yaşanan 5 temel sorun hakkında bilgiler sunduk. 2 çocuğumu bakıcı ile büyüten ve 17 yıldır bakıcı ajansında İnsan Kaynakları yöneticisi olarak çalışan bir anne olarak, bakıcı çalıştırmanın zorluklarını biliyor ve en iyi bakıcı şirketi olan bizi arayın diyoruz.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
İnsan Kaynakları Yöneticisi
Güldan Şahbaz
21.11.2018

Yazımızı Paylaşır mısınız?


error: