Bebeğime kim daha iyi bakar ?

Bebeğime Anne mi bakmalı? Bebeğime babaanne mi bakmalı? Bebeğime bakıcı mı bakmalı?

Anne ve baba için evladı en kıymetlisi ve en kutsalıdır. Torun sevgisi ise özel bir sevgidir. Kendi çocuklarını yetiştirdikten sonra çocuklarının çocuğunu da yetiştirmek onlar için duyguların en büyüğü ve en güzelidir. Onları kucaklarına almak, büyüdüklerini izlemek hoş bir duygudur. Eğer çalışan anne iseniz ve doğum izniniz bittiyse, ebeveynler için çocuklarını emanet edecek en güvenli yer olarak kendi aileniz ya da eşinizin ailesidir. Bu nedenle çalışan anne, bebeğime kim daha iyi bakar ? Bebeğime Anneanne mi bakmalı ? Bebeğime babaanne mi bakmalı ?

bebeğime kim daha iyi bakar

Bebeğime bakıcı mı bakmalı? diye muhakkak düşünün ve bu durumun muhakemesini haklı olarak yapar.

İster çalışan anne olun, isterse çalışmayan anne olun bebek bakımı konusunda yardıma ihtiyaç duyarsınız. Aynı şehirde yaşıyorsanız, en azından anneannesi ya da babaannesinin evinde güvenilir ellerde bebeğinize canı gibi bakacağını, hiçbir zaman zararı dokunmayacağını bilerek içinizin de rahat edeceğini düşünerek çocuğunuzu emanet edebilirisiniz.  Çalışan anne için, çalışma hayatı bebeklerin ya bakıcıyla ya da anneanne – babaanne ile büyümesine neden oluyor.  Hayat şartları gereği anne çocuğuna bakamıyorsa, bakacak kişinin aile içinden biri olması bakıcıdan daha iyi bakar düşüncesini yansıtıyor. Anne ile iyi bir ilişki içerisindeler ise,  gerçekten anneanne ve babaanne bu işin altından kalkabileceğini düşünüyorlarsa çocuklarınızı bırakabilirsiniz.

Bebeğime kim daha iyi bakar ?

Anneanne ile Babaanne de yaşayabileceğiniz olumlu – olumsuzluk yaşanacak durumlara örnek vermek gerekirse; Bu sayede bebeğime anneanne mi bakmalı? Bebeğime babaanne mi bakmalı ? sorusuna en doğru yanıtı bulmanıza yardımcı olalım dilerseniz.

*Anneanne ya da babaanne, anne ve babanın kuralları dışında hareket edebilir. Kural da demeyebiliriz yaşam biçimi diyebiliriz. Biri uygularken, diğeri uygulamayabilir. Genellikle anneanne ya da babaanneler torunlarının her istediğini yapma eğilimi içinde oluyorlar. Kuralı uygulayan veya uygulamayan anneanne ya da babaanne demek uygun olmaz, çünkü biri kuralları uygulamak ve düzeni oturmak ister diğeri ise tam tersi bunları yapmak istemez. Örnek vermek gerekirse; yemek yemez abur-cubur yiyebilir, televizyon izleyebilir, yaramazlık yapabilir, oyuncakları önüne koyarak oyun oynayabilmesini beklemek gibi ya da tam tersi evde televizyon izlenmeyeceğini, sağlıklı beslenmesi gerektiğini, oyun kurup birlikte oynayabileceği gibi bir çok örnekler verebiliriz.

Şunu da unutmamak gerekir,

belli bir noktadan sonra çocuğunuzun ” hayır “ı kabul etmemesi anneanne-babaanne aman üzülmesin, aman ağlamasın, bir şey olmaz ver ya da yap demesi, ona hiç hayır dememesi, her dediğini yapan aile büyüklerinin olması ağlayarak bir şeylerin yapmasına ve hırçınlaşmasına yol açabilir. Bu durum anne babanın otoritesini olumsuz etkileyebilir. Anne ile anneanne ya da babaanne arasındaki tartışmalar çocuğu etkileyebileceği için özenli, sakin bir şekilde davranılması gerekilmektedir. Bunun için size küçük bir detay verelim, torunu ile bir günü nasıl geçireceği hakkında bilgi paylaşabilirsiniz. Örneğin kahvaltı saatini, meyve saatini, uyku saatini, sevdiği yemekler, sevmediği yemekler, giysilerini ve düzenin, oyun saatini vs. çizelge yapıp birlikte geçirecek günlerini kolaylaştırabilirsiniz.

*Aile büyükleri aynı şehirde yaşıyorsa, konuşarak, anlaşarak dönüşümlü olarak ( bir-iki hafta anneanne – bir- iki hafta babaanne, bir ay anneanne – bir ay babaanne vs.) anneanneye ya da babaanneye bırakabilirsiniz. Bu durum bebeğinizin düzenini ve psikolojisini bozabilir hatta anne-baba olarak sizin bile bozulabilir.

Bebeğime bakıcı mı bakmalı?

Maddi İmkânınız varsa eğer, bebeğime bakıcı mı bakmalı sorunuza, evet diyebiliriz. Artılarıyla eksileriyle, bebeğime anneanne mi bakmalı? Bebeğime babaanne mi bakmalı? sorusunu uzun uzun düşünüp değerlendirdiniz ve bebeğimi bakıcı mı bakmalı sorusuna, evet bakıcı ile bebeğim daha iyi olacak cevabını almış olmalısınız. Bakıcı ile bebeğimi büyütmek için en iyi bakıcı adayı ile çalışmanız için kaliteli ve profesyonel bakıcı şirketi ile çalışmanızı öneriyoruz. Bakıcı şirketi, güvenlik araştırmaları ve tecrübeli bakıcı bulmanız için, sizin imkan bulamayacağınız birçok araştırmayı sizin adınıza yapar. Bakıcı şirketi, bebek bakıcılığını meslek edinmiş güvenilir bebek bakıcısı önerecektir. Bu şekilde doğru bakıcı adayı için, doğru bakıcı şirketi diyebiliriz.

İhtiyacınız ve tercihiniz doğrultusunda yatılı bebek bakıcısı, gündüzlü bebek bakıcısı ya da part-time bebek bakıcısı ile bu zorlu süreçte daha önce bebek bakıcısı olarak çalışmış, referans verebilen, deneyimli, bakıcılığı meslek olarak gören, ailenin kurallarını uygulayabilecek, bebeğinizle ilgili günlük aktiviteleri hakkında bilgi verebilecek, bebeğinize anlaşılır şekilde konuşması;

bebeğin zihinsel gelişimi, bebeğin  fiziksel gelişimi ve bebeğin duygusal gelişimine katkı sağlayacak, aile yaşantısı düzenli olan, çocuğa ya da işe devamını etkilemeyecek herhangi bir rahatsızlığı olmayan, hijyene ve düzene önem verebilen, sigara kullanmayan, tertipli, düzenli, sabırlı, şefkatli bir bakıcı ile çalışmanızı önerebiliriz. Çalışan veya çalışmayan anneler için iyi bir çocuk bakıcısı ender bulunur bir nimettir. Bakıcı olduğu zaman uyarı ve ikaz edeceğiniz şeyleri söyleyebilirsiniz ancak anneanne veya babaanne olunca doğrudan söyleyemezsiniz.

*Anneanne şehir dışında yaşıyor ya da rahatsızlığı nedeni ile  size yardımcı olamıyorsa, babaanne tercih sebebiniz olabilir. Ancak babaanne bazı durumlarda bakma taraftarı olmayabilir, bunlara sebep ise; bende durmuyor, yemek yemiyor, çok hareketli, rahatsızım gibi mazeretlerle sizin karşınıza çıkabilir. Aynı şekilde anneanne için de bu durumu yaşabilirsiniz.

*Anneanne-babaanne gibi akrabaların çocuğa bakması imkanı varken, bebeğimi ya da çocuğumu bakıcıya bırakmak doğru mu? diyebilirsiniz. Bunun için size anne yardımcısı önerebiliriz, anneanne ya da babaanne varken çocuk bakımı, günlük toparlama ve yemek yapabilecek referanslı, güvenilir, daha önce çalışmış deneyimli gündüzlü çocuk bakıcısı, part-time çocuk bakıcısı gibi ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek tecrübeli çocuk bakıcısı ile çalışabilirsiniz.

Bebeğime kim daha iyi bakar ?

*Babaannesine anne – anneannesine anne dediği için canınız acıyabilir, bazen benden soğur mu, beni istemez mi düşüncesi bile işi bıraksam mı acaba diye düşünmenize yol açabilir. Şunu da düşünebilirsiniz çocuğunuzun sevildiğini, karnın doyurulduğunu, altının değiştirdiğini, oyunlar oynandığını ve iyi muamele görüldüğümü bilmeniz içinizi rahatlatabilir. Aslında anneanne faktörü – babaanne faktörü çok büyük bir nimettir, çünkü çalışan bir anne baba iseniz; acil durumlarda, hasta olduğunda, kreşe ya da okula gitmek istemediğinde, dışarıda anne baba olarak vakit geçirmek istediğinizde, işten geç çıkma durumunuzda stres yaşamadan emanet edeceğiniz güvenilir, emin ellerin var olduğunu bilmek sizleri rahatlatacaktır. Anneanne babaanne ve dedelerin torunları üzerinde olumlu etkileri elbette vardır. Bazen anne babasından göremediği ilgiyi, sevgiyi ve alakayı onlardan görebilmekte ve bu da çocukların psikolojik yönden gelişimi olumlu etkilemektedir.

*Anneanne ve babaannenin yaşama alanı yerine kendi evinizde bebeğinize ya da çocuğunuza bakılması önemlidir. Çünkü kendi yuvasını benimsemeli ve ona göre düzeni olmalıdır. Kendi evinde bakılmadığı durumlarda çocuğun düzeni bozulabilir. İşten çıktığınızda çocuğunuzu almak için gittiğinizde bazen gelmek istemeyebilir, sabah gitmek istemiyor- akşam dönmek istemiyor dediğinizi duyar gibiyim J aslında bunlar tamamen alışkanlık, gün boyu yanında onu seven, onunla ilgilenen, her değini yapan anneanne ya da babaanne olunca gitmek istemez. Merak etmeyin 2,5 – 3 yaş arası kreş dönemi geldiğinde bu alışkanlıklarından kurtulacaktır.

Bebeğime kim daha iyi bakar ?

Çocuğun yapmaması gereken davranışlar olarak kurallarınızı çocukla ilgilenen tüm bireylere belirtmelisiniz.  Aile içinde uyulması gereken kuralları anneanne, babaanne ve dedeye söylenmelidir. Kuşaklar arasında çocuk eğitimi konusunda farklı görüşler ve düşünceler olabilir. Bunu çocuklarınızın önünde dile getirmemeye çalışın. Büyükanneler ve dedeler çocuğunuzu şeker, çikolata, oyuncak vb. ile ödüllendirmek yerine, sözlü ifadelerle ya da beraber etkinlik yaparak çocuğu yüreklendirmeli ve yönlendirmelidirler.

Aile büyüklerinin aynı şehirde olmaması sebebiyle, çalışan anne ve babalar, bebeklerinin bakımı için yardımcıya ihtiyaçları duyarlar. Güvenilir bakıcı arayışına girerler, ihtiyacınıza göre daha önce ki çalıştığı ailelerde mutlaka referans verebilen, sigara kullanmayan, konuşması-diksiyonu düzgün, görünüşü düzgün, hijyene ve düzene önem veren, özel hayatında problem olmayan yatılı bebek bakıcısı, yatılı çocuk bakıcısı, yatılı ev işlerine yardımcı, gündüzlü referanslı bebek bakıcısı, gündüzlü referanslı çocuk bakıcısı, part-time referanslı bakıcı, gündüzlü ev işlerine, yardımcı, anne yardımcısı gibi ihtiyaçlarınıza hizmet vermekteyiz. Siz de bebeğime bakıcı arıyorum diyorsanız bizimle iletişime geçmenizi bekliyoruz.

Bebeğime kim daha iyi bakar ?

Bebeğime bakıcı bakmasının farkları;

*Doğru bakıcı ile çalışıyorsanız, iletişim kurarak kendi istediğiniz davranış ve eğitim kurallarında birey yetiştirirsiniz.

*Kaliteli ve kapasiteli bir bakıcı ile çalışıyorsanız, çocuğunuzun beceri, özgüven, kendi kendine yeterliliği daha gelişmiş olur.

*Tecrübeli bir bakıcı ile çalışıyorsanız, doktorunuz ile beraber çocuğunuz için uyguladığınız, çocuğun uyku düzeni, çocuğun yemek listesi ve düzeni, çocuğun gelişimi daha iyi olabilir.

*işini seven bakıcı, enerjik ve daha genç yaşlarda bakıcı, çocukla daha eğlenceli ve çocukla kaliteli zaman anlamında çocuğunuza daha çok şey verebilir gibi ve daha birçok konuda profesyonel ve uzun vadeli bakıcı hizmeti alabilirsiniz.

Bütün bu paylaşımlarımıza rağmen, Bebeğime kim daha iyi bakar ? bebeğime anne mi bakmalı? Bebeğime babaanne mi bakmalı? Bebeğime bakıcı mı bakmalı? Diye işin içinden çıkamıyor ve bebeğinizi emin elere teslim etmek istiyorsanız, iletişime geçmenizi bekliyoruz.Bebeğime kim daha iyi bakar

Yazımızı Paylaşır mısınız?
Etiketler:
, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,


error: