Bebeğimi nasıl kolay uyuturum ? Uyku arkadaşı nedir ?

Bebeğimi nasıl kolay uyuturum? Uyku arkadaşı nedir?

Hemen hemen her annenin yaşadığı ve kendi kendine muhakkak sorduğu bir sorudur, bebeğimi nasıl kolay uyuturum? ve uyku arkadaşı nedir? Sizler için bu konuyu araştırdık ve en doğru yöntemlerden birisini paylaşmak isteriz. Aynı zamanda anne olarak denemiş ve etrafımda da bu yöntemi uyguladığımı belirtmek isterim.

Bebeğimi nasıl kolay uyuturum ? Uyku arkadaşı nedir ?

Bebekler için uyku arkadaşı nedir? tanımını şöyle yapabiliriz.

Bir bebeğin kendi kendine uykuya dalmasını kolaylaştıran nesneye uyku arkadaşı olarak nitelendirebiliriz. Uykusuz bebek bu nesneleri, suratlarına sürerek, koklayarak ya da bu nesnelere sarılıp küçük uçlarıyla oynayarak kendi kendilerini sakinleştirirler. Bazı anneler, gün içinde giydikleri bir çamaşırı bebeklerinin yanına koyarlar. Uyku sırasında bebeğiniz, annesinin kokusunu aldığında kendini daha güvende hisseder.

Uykusuz bebekler için veya uyumayan bebekler için öneriler;

Gece ve uyumak için yatağa girme, pek çok çocuk için diğerlerinden ayrılma,bebeklerde yalnız kalamama ve bebeklerde ruhsal stres anlamına gelir. Bebeğin, hayvan oyuncaklarından birisi  veya oyuncak bebeği gibi kendisini yalnızlıktan kurtardığını düşündüğü herhangi bir oyuncağıyla yatmasının bu stresi yenmede yararı büyüktür.

Bebeklerde Pedagojik dilde geçiş olarak adlandırılan bu oyuncağı, bu işlevle ne kadar erken kullanmaya başlarsa o kadar iyidir. Çünkü bu nesneler çocuğun dünyaya, yakın çevresine, güven duymadığı durumlara, ayrılıklara ve yalnız kalmaya alışmasında aracılık ederler.

Bebeklikten çocukluğa geçiş,  özellikle okula başlayana kadar yatarken yanlarında sevdikleri bir nesne bulundurmalarının bir sakıncası yoktur. Ancak ilerideki dönemlerde çocukları zorlamadan, çocuğun yaşına uygun anlayabileceği bir dilde artık büyüdüğünü, oyuncaklara ihtiyacının olmadığını anlatabilirsiniz. Bu nesneler  asla çocuğun elinden alınmamalı ve saklanmamalıdır. Çünkü bu nesneler geçiş objeleridir ve çocuğun psikolojik olarak büyümesine ve gelişmesine yardım eder.

Sevdiği bir oyuncağı, uyurken yakınında bulundurmanız bebeğinizin kendini daha güvende hissetmesine yardımcı olur.Bebeklerle Uyku arkadaşı objesini   4.aydan itibaren tanıştırabilirsiniz.

Uyku Arkadaşı Nedir ?


Uyku arkadaşı seçerken dikkat etmeniz gerekenler
;

Bebeğin uyku arkadaşı, yumuşak ve eliyle kavrayıp sarılabileceği kadar küçük olmasına, küçük parmakları ile oynayabileceği sivrice uçları ya da uzunca uzantıları olmasına ( kulak, kol,bacak gibi), gece uyurken çocuğa tehlike oluşturmayacak bez şeklindeki oyuncakların olmasına  ve küçük olmasına dikkat edebilirsiniz.

Bu özelliklere uygun uyku arkadaşını 4/6 aydan itibaren bebeğinizin veya çocuğunuzun yatağına koyun ve yataktan dışarı çıkarmayın. Uykuya yatırırken eline verin, yüzüne sürün onu hissetmesini sağlayın. Pusette ya da başka bir yerde uyuyacaksa da yanınızda taşıyın ve uykudan önce eline verin. Zamanla bu nesneye bağlanıp, alışacaktır.

1991 yılından bu yana, Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları olarak,  evde bebek bakımı hizmeti alanında bebek bakıcısı, eğitimli bakıcı, yatılı bebek bakıcısı, gündüzlü bebek bakıcısı, dadı, eğitimli oyun ablası, tecrübeli bakıcı, güvenilir bakıcı, çocuk gelişimi mezunu bakıcılar, anne yardımcısı, temizlikçi kadın, ev işlerine yardımcı bayan, yatılı yardımcı ve gündüzlü yardımcı gibi tüm başlıklarda hizmet vermekteyiz.  Bebeğimi nasıl uyuta bilirim ? sorunuza farklı bir yönden yumuşak bir geçiş için sizlerle bu bilgileri paylaştık. Hizmetlerimize ihtiyaç duyan tüm ailelerin iletişime geçmesini bekliyoruz.

Güldan ŞAHBAZ
İnsan Kaynakları Yöneticisi
12.08.2020

Yazımızı Paylaşır mısınız?


error: