En iyi bebek bakıcılarının özellikleri

“Can emaneti, en kutsal emanettir” ilkesiyle, yıllara dayanan bilgi ve birikimlerimizden faydalanarak, kalbimiz ve geleceğimiz olan çocuklarımıza, seçtiğimiz en iyi bebek bakıcılarının özellikleri ni sizler için kaleme aldık.

Bebek bakıcısı olmak, en büyük özveri ve sabrı gerektiren, kadın emekçilerin mesleğidir…

bebek bakıcılarının özellikleri

En iyi bebek bakıcılarının özellikleri ; Uzun ve titiz bebek bakıcısı mülakatları sonunda, iş bulmaya karar verdiğimiz referanslı bebek bakıcısı adaylarının özellikleri şunlardır;

*Güvenilir olmak en temel özelliktir.

*Tecrübeye sahip olmak, bebek bakıcılığı mesleğinin en önemli özelliklerindendir.

*Anaç ve sevgi bir kalbe sahip olmak gerekir.

*Deneyimli, sabırlı, sahiplenici, uzun vadeli çalışabilecek özelliklerde olmalıdır.

*Bebeğin eğitimine, gelişimine önem vermelidir.

*Bebeğin zihinsel gelişimi ve fiziksel gelişimi için, elinden geleni yapmalı ve kendini geliştirebilmelidir.

*Bebeğin güvenliğine önem vermeli, tüm dış etkenlere karşı güvenlik tedbirlerini alıp uygulayabilmelidir.

*Bebeğin günlük ihtiyaçları olan, beslenmesi, uykusu gibi rutinlerini saatlerine uygun bir biçimde gerçekleştirerek, anne baba ve bebekle iletişim içinde yerine getiren bakıcıdır.

*Bebek bakıcılığını meslek olarak gören, davranış ve hareketleriyle bebeğe rol model olacak, ideal bebek bakıcısı olmalıdır.

Bebek bakıcısının kişisel temizlik özelliklerine gelirsek;

*Bebek bakıcısının tırnakları kısa ve ojesiz olmalıdır.

*Ağır parfüm ve deodorant kokusu kullanmamalıdır.

*Her zaman soft ve hafif olmalıdır. Ayrıca, makyajsız olmalı ve kozmetiklerden uzak durmalıdır.

*Bebeği, hiçbir kimysal ürünle temas ettirmemeye özen göstermelidir.

*Dışarıdan geldiğinde, bebeğin her altını değiştirdiğinde, bebeğe yemek pişirdiğin de gibi, çok sık tekrarlanan bakım süreçlerinde, ellerini yıkamalı ve temiz tutmalıdır.

*Bebek bakıcısı, sokakta veya parktayken, dışarıdan gelecek olan, sevme, öpme gibi durumlarda temkinli davranıp, bebeğin dışarıdan mikrop almasını engellemelidir.

*Bebeğin de parktan geldiğinde, el ayak temizliğini yapmalı ve kıyafetlerini değiştirmesi gerekir. Özellikle yaz aylarında, bebeğe her gün duş aldırarak ve bebeğin altını belli bir rutinde değiştirmeli ve pişik olmasını engelleyecek hijyeni sağlamalıdır.

Diğer önemli en iyi bebek bakıcısı özellikleri;

*Kendini geliştirmiş, inisiyatif kullanabilen, bebeğin gelişim tablosunu ve rutinindeki düzeni koyup, aynı zamanda yönetebilen eğitimli bakıcılardır.

*Yenilikçi, pozitif, titiz, tutarlı düzenli ve disiplinli çalışırlar.

*Fiziksel yeterlilik, kişisel temizlik ve uygulamada  beceriklilik gibi özelliklere sahiptirler.

*Bebek bakıcılığını meslek olarak görüp, saygı duyarak yapan kişilerdir.

*Çocuğunuzu hayata hazırlarken ki önceliklerinize göre davranıp, doğru yaklaşım ve öz güveni verebilen, bebeğin gelişiminde, eğitimin öneminin farkındalığındadır.

*Bebeğin fiziksel ve zihinsel gelişimi için, bu süreci en iyi şekilde yöneterek, oyunla bebeğinize eğitim verebilir, kitap okuma, lego, hamur oyunları ve buna benzer günlük aktiviteler yaparak, bilgi ve deneyimi ile bebeğin gelişiminde önemli rol oynar.

*Sağduyulu hareket ederek, bebeği destekleyecek niteliklere sahip bir kişilik ve beceride davranır.

*Bebeği bir birey olarak görür, bebeklerin dil gelişimi, algılarının açılması, çevre ile sosyal iletişimi gibi önemli konularda, bilinçli hareket eder.

Aileler, en iyi bebek bakıcısı bulmak ve çalışmak için, bu konuda gerçek adımlar atmak ister. Çocuğunu emanet edeceği, tecrübeli bebek bakıcısını seçerken, aynı zamanda, referansa, güvenliğe, eğitime de önem vermeye çalışırlar. 28 yıllık kurumsal ve İşkur’a bağlı, bebek bakıcısı danışmanlık şirketi olarak, bu yazımızda aramanız gereken önemli kriterleri sunmaya çalıştık. En iyi bebek bakıcısı ile çalışmak istiyorsanız bizi arayın.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
Güldan ŞAHBAZ
İnsan Kaynakları Yöneticisi

11.12.2019

Yazımızı Paylaşır mısınız?


error: