Bebek Bakıcısı ile Çocuk Bakıcısı Arasındaki Farklar

Bebek Bakıcısı ile Çocuk Bakıcısı Arasındaki Farklar

Bebek bakıcısı ile çocuk bakıcısı arasındaki farklar a geçmeden önce dilerseniz, 33 yıllık Berkay danışmanlık, profesyonel bakıcı firması çizgisinde tanımlarını yapmaya çalışalım.

Bebek bakıcısı tanımı;

Kesinlikle yeni doğan bebek bakımı tecrübesi olan, ağırlıkla 0-1 yaş bebek bakımı, 0-2 yaş bebek bakımı, 0-3 yaş bebek bakımı konusunda tecrübeli bebek bakıcısı olan, yeni doğan bebek bakımı prematüre bebek bakımı, gazlı bebek bakımı, reflülü bebek bakımı, kolik bebek bakımı, erken doğan bebek bakımı, süt alerjili bebek bakımı, çöl yak bebek bakımı gibi zor ve detaylı bebek bakımı konusunda bilgilerle donanmış,yeni doğan bebeğin hijyenik bakımını iyi bilen bakımı, bebeğin A’dan Z’ye tüm ihtiyaçlarına cevap verebilen kapasitede beyaz yaka bir bebek bakıcısı olmasıdır.

Bebek Bakıcısı ile Çocuk Bakıcısı Arasındaki Farklar

Çocuk bakıcısı tanımı:

Çocuk Bakıcısı tanımına yanıt olarak, şu şekilde kişisel olarak, yıllara dayanan deneyimimle cevaplamak isterim; Çocukların öz bakımını yapabilen, çocukların biyolojik ve duygusal gelişiminde etkili ve becerikli, bu işi meslek olarak gören ve mesleğin tüm özelliklerini taşıyıp uygulayabilen yeterlilikteki kişidir. Gerçekten gözlerinden çocuklara olan tutkusu okunabilen, önceki baktığı çocukları anlatırken gözleri dolan, emek verirken tüm kalbiyle çalışan, dünyaya anne olarak doğmaya gelmiş olan kadın girişimci emektarlardır. Bebeklikten emanet aldıkları çocukları, evlatları gibi bağırlarına basıp çalışırlar ve bakıcılık hizmeti verdikleri ailenin ufak tefek ev işlerine yardımcı olurlar. 0-3 yaş çocuk bakımı veya 1-6 yaş çocuk bakımı, tecrübeli çocuk bakıcısı olması şarttır. Çocuğun gelişiminde etkili ve katkı da bulunacak kapasitede olması gereklidir. Çünkü bakıcının çocuk eğitiminde önemi fazlasıyla büyüktür.

Bebek bakıcısı ile çocuk bakıcısı arasındaki farklar   

Ve aynı zamanda da ortak noktaları nelerdir?, bilgi vererek paylaşalım;

*Bebek bakıcısı, yeni doğan bebek veya anne hamileyken işe başlar,

*Çocuk bakıcısı çocuğun ayına göre,6 aylık bebek veya daha üstü ise, ayına veya yılına göre başlar.

*Burada ki farkın önemi, bebek bakıcının, bakacağı bebeğin küçüklüğüne göre bebek bakımı olarak bakıcılık deneyimi olarak, tecrübe etmiş olmasıdır.

*Tecrübeli bebek bakıcısı, yeni doğan steril aletleri ve kullanıma hakim, bebeğin göbek bağı ve emzirme saati takibi gibi ilk hassas konularda bilinçlidir.

* Çocuk bakıcısı da bebek bakımı konusunda bilgilere hâkimdir, fakat daha çok çocuğun yaşına uygun olarak, gelişimine uygun bilgilere hâkimdir. Çocuk bakıcısında bebeğin yeni doğan dönemi geçtiği için, çocuk bakıcılığı ile ilgili, çocuğun yaşına uygun gelişimi ve çocuğun yaşına uygun eğitimi, çocukla kaliteli zaman geçirmek anlamında önemlidir. Fakat bu fark gibi görünen durum, bebek bakıcısının büyüttüğü bebek içinde, zamanla ortak bir duruma dönüşür.

*Profesyonel Bebek bakıcısı, bebeğin ek gıda süreci takibi, bebeklerde uyku düzeni, bebeklerde uyku eğitimi, bebeğin motor gelişimi, bebeğin duygusal zeka gelişimi, bebekle göz teması, bebeğin ay ay bakımı, bebeğin günlük bakımı, bebek bakımı ve gelişimi, bebeğin banyosu, bebeğin masajı gibi konularda bilgi ve deneyim sahibi olması önemlidir.

*Çocuk bakıcısı, çocuğun aya ay gelişimi ile ilgili bilgiler konusunda donanımlıdır. Çocuğun diş çıkarması, çocuğun kendi kendine yemek yeme alışkanlığı, çocuğun oyunla öğrenme süreci,çocuğun el ve parmak kaslarını gelişimi,çocuğun tuvalet alışkanlığı eğitimi ve alışkanlığı konusunda bilgi sahibi olması gerekir. Ayrıca yine bunlarda, bebek bakıcısını ilerde bekleyen ortak süreçlerdir.

Bebek bakıcısı ile çocuk bakıcısı arasındaki farklar

*Bebek bakıcısı ve çocuk bakıcısı, neredeyse aynı özelliklerdedir demek doğru sayılabilir.

Çünkü arada ki kritik fark, yeni doğan tecrübesine bağlı bir takım ek bilgi ve becerilerdir. Diğer taraftan sorumluluk, güven, tecrübe, kişisel özellikler, yeterlilik, özveri, saygı ve en önemlisi sevgi en önemli ortak, vazgeçilmez prensiplerdir.

*Bakıcınız çocuğunuzu, bebeklikten de alsa, daha büyükken de alsa, sonuç olarak en kutsal emanet almış olarak, hayatınızın odak noktasına oturur.

*Bebek bakıcısı veya çocuk bakıcısı, çocuğunuza iyi bakar ve huzur içinde, istediğiniz şeklide büyütürse, bu durum hem özel hayatınızda, hem de iş hayatınızda sizin mutlu ve başarılı olmanızı sağlar.

*Bu nedenlerden dolayı, iyi bir bakıcı ajansı ile çalışıp, doğru bakıcı seçimi yapıp, doğru bir iletişimle, uzun vadeli ve huzurlu bir şekilde bakıcılık hizmeti almanızı tavsiye ederiz.

33 yıllık bilgi ve deneyimli portföyümüzle Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları olarak siz değerli ailelerin iletişimini bekliyoruz. Aynı kalp atışında olan kişilerde aranızdaki köprü olalım. İnsan yetiştirmenin ne kadar kutsal ve önemli olduğunu bilinciyle size bir telefon kadar yakınız. Sizlere en bilinçli ve doğru hizmeti verebilmemiz için, iletişime geçmenizi bekliyoruz.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
İnsan Kaynakları Yöneticisi
Güldan ŞAHBAZ
21.10.2020

Yazımızı Paylaşır mısınız?
Etiketler:
, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,


error: