Bebek Bakıcısı Seçerken…

Bebek bakıcısı seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

İlk olarak Bebek bakıcısı seçerken doğru zamanda işe alımını gerçekleştirmelidir.

Bebek Bakıcısı Seçerken

  • Anne & baba bakıcının yatılı bebek bakıcısı mı? Yoksa gündüzlü bebek bakıcısı mı? Olması gerektiğinin kararını en başta doğru vermelidir. Yatılı bebek bakıcısı için ayrı oda imkânı sağlanmalı ve ortak yaşamda uyumlu yaşayıp buna alışmaları gerekir. Gündüzlü bakıcı için annenin süt izninden bağımsız, normal şartlarda bakıcı çalışma saatlerini belirlerken evden çıkış ve eve geliş saatlerine uygun bir şekilde adayla anlaşmalıdırlar.
  • Bebek bakıcısının iş tanımını iyi düşünüp, öncelik olarak her zaman bebek ve bebekle ilgili tüm işlerin beklentisinde olmalıdırlar, bebek bakıcısı bebeğin durumuna göre aileye yemek ve derleme toparlama gibi basit gündelik ev işleri konusunda yardımcı olur, bunun dışında ev sorumluluğu verilmemelidir.
  • Anne & baba evine kamera sistemi yaptırmak istiyor ise bunu bebek bakıcısını işbaşı yaptırmadan önce gerçekleştirmelidir. Bebek bakıcısı işe başlamadan önce kameradan haberdar olmalıdır.
  • Anne & baba bebek bakıcısını seçerken kendi aile kültürüne uygun ve davranışlar da bir bakıcı adayını işe almalıdırlar. Sizin gelenek, göreneklerinize, örf ve adetlerinize uygun yapıda olmalısı çok önemlidir.
  • Bebek bakıcısı çalışırken bebek ile ilgili her konuda anne babanın ve bebeğin doktorunun kurallarını dinler. Bebeğin bakımı ve düzeni ile ilgili kurallarınıza uyabilecek bir kapasitede bebek bakıcısı ile çalışmalıdırlar.

Ve Bebek Bakıcısı seçerken yine…

 • Anneanne – Babaanne gibi büyüklerle birlikte yaşayan aileler bebek bakıcısı çalıştırırken, büyükler bebekle ilgili düzeni yönetiyorsa buna uyum gösterecek karakterlerle çalışmalıdırlar.
 • Aile yatılı bebek bakıcısı çalıştıracaksa ve sık sık seyahat ediyorsa bunu işe alacağı adayla en başta konuşmalıdırlar. Eğer gündüzlü bebek bakıcısı çalıştıracaksa gerek iş hayatı için gerekse sosyal hayatları için saat esnekliği istekleri varsa bunu en baştan belirtmelidirler.
 • Ailenin evinde evcil hayvanları varsa ya da kısa zamanda böyle bir düşünceleri var ise bunu muhakkak baştan konuşmalıdırlar.
 • Bebeğinizi emanet edeceğiniz bebek bakıcısı arıyorum diyorsanız ve eğer siz çalışıyorsanız, daha önce çalışan bir ailenin bebeğinin sorumluluğunu almış bir bebek bakıcısı ile çalışmalısınız. İşe alacağınız bakıcı bu işi mahallesinde, etrafında tanıdıklarda yapmış ve temizlik işlerinde çalışmış bir bakıcı adayı olmamalıdır. Bebek bakacak kişi kendisi anne olmuş olabilir, bu iyi bir özelliktir ama asla profesyonel anlamda bir referans değildir.
 • Bebek bakıcısı kendi özel hayatı da özenli ve düzenli olmalıdır. Aile bireylerinin durumunu da öğrenmeniz gerekir.
 • Bebek bakıcısı bakmakla yükümlü olduğu 1.derecede akraba olan hastası olmamasına dikkat etmelisiniz.
 • Bebek bakıcısı daha önce geçirdiği ciddi bir hastalık veya ameliyatı olup olmadığını muhakkak öğrenmelisiniz.
 • Bebek bakıcısının bebeğinize bakarken, sizin için önemli olan bebek gelişimi veya eğitimi gibi isteklerinize cevap verebilecek bir aday olup olmadığını tespit etmelisiniz.

 

1991 yılından bu yana Berkay Danışmanlık olarak ailelerin bebek bakıcısı seçerken yanlarında onlara yön verecek kılavuz olmaktan gurur duyarız. Bütün bu detaylar ve daha birçok önerilerimiz için seçimlerinize köprü olmaya hazırız.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
Güldan ŞAHBAZ
İnsan Kaynakları Yöneticisi
15.07.2020

Yazımızı Paylaşır mısınız?


error: