Çalışan anneler için bakıcının önemi

Çalışan anneler için bakıcının önemi, evdeki sağ kol, evdeki güvenlik, evdeki vekil ve en önemlisi ortak bir yaşamı sahiplenen bir destektir. Çalışan anneler, çocuğunu, annesini, babasını, evcil hayvanını ve eşyalarını, evdeki bakıcıya teslim eder. Bunu yaparken de, gözü arkada kalmadan güvenebilmeyi ister. Bu hafta, çalışan anneler için, bakıcıların ne kadar önemli bir destek olduğunu anlatmaya çalışacağız.

Çalışan anneler için bakıcının önemi

Çalışan anneler, evdeki bakıcıdan neler bekler?

 

Evdeki bakıcının, evde yaşayan tüm bireyleri sevmesini, saymasını ve sahiplenmesini isterler.

– Bakımını üstlendiği bireyin tüm ihtiyaçlarını, kendi inisiyatifiyle düzenli ve temiz bir şekilde yapmasını beklerler.

Evdeki bakıcı, sorumluluklarını yerine getirsin, yalan söylemesin ve her zaman dürüst olmayı tercih etsin isterler.

Yatılı bakıcı ile çalışan anneler, bakıcının seyahatlerde eşlik edip, tatillerde ve yaz aylarında yazlık evlerine beraber gelsin isterler.

Gündüzlü bakıcı ile çalışan anneler, bakıcının çalışma saatlerine uygun bir disiplinde çalışsın isterler.

Evdeki bakıcı, ister yatılı bakıcı olsun, ister gündüzlü bakıcı olsun, aradaki saygı ve mesafeyi korusun, özel hayata karşı duyarlı olsun ve ortak bir kültürde karşılıklı anlayışa dayalı bir işveren – çalışan ilişkisini korusun isterler.

– Bakıcının uzun vadeli çalışmasını, karşılıklı iyi niyet çerçevesinde sahiplenerek çalışmasını isterler.

 

Çalışan anneler için, bakıcı neden çok önemli bir ihtiyaçtır?

 

Çünkü, çalışan annelerin, yoğun iş hayatları nedeniyle, evdeki düzeni sağlayan, güvenebilecekleri birine ihtiyaçları vardır. Özellikle, anneanne, babaanne gibi destekleri yoksa, veya aile büyüklerinin bu konuda destek verebilecekleri imkanı yoksa, yatılı bakıcı veya gündüzlü bakıcı ile çalışmak kaçınılmaz bir ihtiyaçtır. Çalışan anneler için bakıcı ile çalışmanın en önemli nedenleri; bebeklerini gözü arkada kalmadan emanet etmek, bebeğin tüm öz bakımının iyi bir şekilde yapılması, çocuklarını okula gönderip, karşılayacak güvenilir bir destek ihtiyacıdır. Öncelik bebek bakımı olmak koşuluyla, günlük ev işlerinde destek vermeleri, yemek yapmaları, çalışan anneler için hayatı kolaylaştıran, çok önemli bir yardımdır. Çocuklar okuldayken, evi çekip çevirmesi, yemek ve ütü yapması gibi işleri de, düzenli bir şekilde yapılmasını beklerler. Bu profesyonel bir işveren – çalışan ilişkisi içinde, iletişime açık ve sistemli yürütülmesi gereken bir iş ilişkisidir. Karşılıklı sahiplenmenin önemi kadar, karşılıklı saygı ve mesafeyi korumakta bir o kadar önem taşır. Bunun içinde, tüm işverenler, bakıcılığı bir meslek olarak görmeli ve referanslı bakıcı ile bu yola girmelidir.

 

Çalışan annelerin ihtiyaç duydukları diğer bakıcılık hizmetleri nelerdir?

 

Çalışan anneler, sadece kendi evleri için bakıcı ihtiyacı duymazlar. Çünkü, çalıştıkları için, zaman ayıramadıkları en yakınlarının, iyi şekilde bakılmasını ve rahat etmesini isterler. Çalışan anneler, bu nedenle, anneme bakıcı arıyorum, babama bakıcı arıyorum, anneanneme bakıcı arıyorum, dedeme bakıcı arıyorum, hasta bakımına bakıcı arıyorum, yaşlı bakımına bakıcı arıyorum v.b. şekilde yakınları için bakıcı hizmeti almak isterler. Yaşlıların ve hastaların yalnız kalmaması, düzenli beslenmesi, günlük ihtiyaçlarının karşılanması ve en önemlisi güvenliklerinin sağlanması açısından, önemi bir hayli fazla olan bir ihtiyaçtır.

 

Çalışan anneler için bakıcının önemi

Her zaman çalışan annelerin yanındayız!

Bu nedenle sizleri dinliyor, anlıyor ve empati yapabiliyoruz. Çalışan anneler için bakıcının önemi, birincisi güvenden geçer, ikincisi ise, tecrübeli kişilerden düzgün bir hizmet almaktır. Çalışan annelerde, sorumluluk alabilen, kendi kendine inisiyatif kullanabilen, özgüveni olan bakıcı ile yol alınması gerektiğini biliyoruz. 33 yıllık tecrübe ve titizliğimizle, çalışan anneleri anlıyor ve kurumsal bir çizgide yanlarında olmak için, bizi arayın diyoruz.

 

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları

İnsan Kaynakları Yöneticisi

GÜLDAN ŞAHBAZ -09.08.2021

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yazımızı Paylaşır mısınız?


error: