Çocuk bakıcısı seçerken…

Çocuk bakıcısı seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Öncelikle Anne & baba çocuk bakıcısı seçerken doğru zamanda işe alımını gerçekleştirmelidir.

  • Anne & baba bakıcının yatılı çocuk bakıcısı mı? yoksa gündüzlü çocuk bakıcısı mı ? Olması gerektiğinin kararını en başta doğru vermelidir. Yatılı çocuk bakıcısı için ayrı oda imkanı sağlanmalı ve ortak yaşamda uyumlu yaşayıp buna alışmaları gerekir. Gündüzlü bakıcı için annenin süt izninden bağımsız, normal şartlarda bakıcı çalışma saatlerini belirlerken evden çıkış ve eve geliş saatlerine uygun bir şekilde adayla anlaşmalıdırlar.
  • Çocuk bakıcısı seçerken iş tanımını iyi düşünüp, öncelik olarak her zaman çocuk ve çocukla ilgili tüm işlerin beklentisinde olmalıdırlar. Çocuk bakıcısı çocuğun durumuna göre aileye yemek ve derleme toparlama gibi basit gündelik ev işleri konusunda yardımcı olur, bunun dışında ev işleri sorumluluğu verilmemelidir.
  • Anne & baba evine kamera sistemi yaptırmak istiyor ise bunu bebek bakıcısını işbaşı yaptırmadan önce gerçekleştirmelidir. Çocuk bakıcısı işe başlamadan önce kameradan haberdar olmalıdır.
  • Anne ve baba çocuk bakıcısını seçerken kendi aile kültürüne uygun hal ve davranışlar da bir bakıcı adayını işe almalıdırlar. Sizin gelenek, göreneklerinize, örf ve adetlerinize uygun yapıda olması çok önemlidir.
  • Çocuk bakıcısı çalışırken çocuk ile ilgili her konuda anne babanın ve çocuğun doktorunun kurallarını dinler. Çocuğun bakımı ve düzeni ile ilgili kurallarınıza uyabilecek bir kapasitede çocuk bakıcısı ile çalışmalıdırlar.

Çocuk bakıcısı seçerken nelere dikkat etmeliyiz

Ve daha önemlisi;

 • Anneanne – Babaanne gibi büyüklerle birlikte yaşayan aileler çocuk bakıcısı çalıştırırken, büyükler çocukla ilgili düzeni yönetiyorsa buna uyum gösterecek karakterlerle çalışmalıdırlar.
 • Aile yatılı çocuk bakıcısı çalıştıracaksa ve sık sık seyahat ediyorsa bunu işe alacağı adayla en başta konuşmalıdırlar. Eğer gündüzlü çocuk bakıcısı çalıştıracaksa; gerek iş hayatı için gerekse sosyal hayatları için saat esnekliği istekleri varsa bunu en baştan belirtmelidirler.
 • Ailenin evinde evcil hayvanları varsa ya da kısa zamanda böyle bir düşünceleri var ise bunu muhakkak baştan konuşmalıdırlar.
 • Çocuğunuzu emanet edeceğiniz çocuk bakıcısı arıyorum diyorsanız ve eğer çalışıyorsanız; daha önce çalışan bir ailenin çocuğunun sorumluluğunu almış bir çocuk bakıcısı ile çalışmalısınız. İşe alacağınız bakıcı bu işi mahallesinde, etrafında tanıdıklarda yapmış ve temizlik işlerinde çalışmış bir bakıcı adayı olmamalıdır. Çocuk bakacak kişi kendisi anne olmuş olabilir, bu iyi bir özelliktir ama asla profesyonel anlamda bir referans değildir.
 • Çocuk bakıcısı kendi özel hayatı da özenli ve düzenli olmalıdır. Aile bireylerinin durumunu da öğrenmeniz gerekir.
 • Çocuk bakıcısı bakmakla yükümlü olduğu 1.derecede akraba olan hastası olmamasına dikkat etmelisiniz.
 • Çocuk bakıcısı daha önce geçirdiği ciddi bir hastalık veya ameliyatı olup olmadığını muhakkak öğrenmelisiniz.
 • Çocuk bakıcısının çocuğunuza bakarken, sizin için önemli olan çocuk gelişimi veya eğitimi gibi isteklerinize cevap verebilecek bir aday olup olmadığını tespit etmelisiniz.

1991 yılından bu yana Berkay Danışmanlık olarak ailelerin çocuk bakıcısı seçerken yanlarında onlara yön verecek kılavuz olmaktan gurur duyarız. Bütün bu detaylar ve daha bir çok önerilerimiz için seçimlerinize köprü olmaya hazırız. Şimdi bizi arayın.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
Güldan Şahbaz
İnsan Kaynakları Yöneticisi
13.05.2020

Yazımızı Paylaşır mısınız?


error: