Çok yardımcı değiştirmemenin yolları…

İhtiyaç sahibi işverenler çok yardımcı değiştirmemenin yolları olarak neler yapabilir ? önerilerimizi, 33 yıllık bir yardımcı bayan ajansı olarak ve aynı zamanda evinde yardımcı çalıştırmak zorunda olan, yoğun çalışan bir anne olarak, sizlere verebileceğimiz en önemli ipuçlarını paylaşmak isterim.

Çok yardımcı değiştirmemenin yolları, öncelikle evinize yani en mahrem hayatınızın merkezine alacağınız kişiye temizlikçi kadın, hepsi de öğretince yapar mantığı ile bakmamalısınız. Eğer ki zamanınız ve sabrınız var ise; deneme ve yanılma yöntemi ile her yeni kişiye aynı sabrı ve süreci yaşamak sizi bezdirmeyecekse kendi yöntemlerinizi deneyebilirsiniz.

çok yardımcı değiştirmemenin yolları

Fakat, artık temizlikçi bayan veyahut ev işlerine yardımcı arıyorum dediğinizde, güvenilir yardımcı bayan olduğu ile ilgili ve referanslı yardımcı bayan olduğu ile ilgili gerekli araştırmaları yapacak zamanınız ve iş öğretecek sabrınız kalmadıysa, kesinlikle köklü ve İşkur ’a bağlı yardımcı firması ile çalışmanızı tavsiye ederiz. Kesinlikle, bu sektörde merdiven altı çalışan ve tamamıyla yasalara aykırı şekilde çalışan elemandan komisyon alarak işe yerleştirme yapan yasa dışı yardımcı ajansı ile asla çalışmayınız.

Çünkü size bulduğu yardımcı ile ilgili veya kendi merdiven altı yaptığı iş ile ilgili taahhütleri tamamen asparagastır. Başınıza gelebilecek maddi ve manevi hiçbir kaybında yanızında yer almaz ve verdiği elemanla hiçbir yasal hak iddia edemezsiniz. Çünkü aranızda hizmet bedeli veya personel temini adıma yardımcı sözleşmesi gibi bir durumları söz konusu değildir.

Çok yardımcı değiştirmemek için neler yapılmalı?

*Aile olarak önceliklerinize göre vermelisiniz. Yardımcı bayan asla bir bebek bakıcısı veya çocuk bakıcısı değildir. Ev işlerinden sorumlu olup, ara sıra işiniz olduğunda veya çok yorulduğunuzda destek alabileceğiniz bir sağ koldur.

*Yardımcı bayan, bebeği olan anneye anne yardımcısı, çalışan anneye ev işlerine yardımcı bayan veya çocukları var ise okula giden, çocukları okuldan karşılayacak yardımcı bayan, yoğun sosyal hayatı olan veya büyük bir evi olan ve evinin düzenini sağlayacak tecrübeli yardımcı arayan aileler gibi seçeneklerden biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken sizin iş tanımınıza uygun çalışmış referanslı yardımcı bayan arayışında olmanızdır.

Örneğin çocuklu evde çalışmış yardımcı, villada çalışmış yardımcı, yaşlı bakımında çalışmış yardımcı, hasta bakımında çalışmış yardımcı, anne yardımcısı, yarım gün yardımcı bayan gibi pek çok seçenekler de iş tanımına sahip olabilirsiniz.

*Buradaki tavsiyemiz çalışan ailelere bir tık daha kontrollü, inisiyatifli ve kesinlikle tecrübeli yardımcı personel çalıştırmanızdır.

*Aileler temizlik işlerine yardımcı bayan arayışına geçmeden; hayatlarındaki yoğunluğu, mesaileri, seyahatleri, sosyal hayatları ve tüm ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmalıdırlar. Bunları değerlendirip gerçek ihtiyaçlarına ve önceliklerine göre, evde çalışacak yardımcı arıyorum demeleri gereklidir.

*Aileler evde çalışacak yardımcı bayan adayı ile görüşme yapmadan önce ihtiyaçları ve beklentileri olan tüm esneklik, izin, seyahat gibi durumları önceden belirlemelidirler. Nasıl ki siz işveren olarak yardımcıdan sonradan gelecek bir olumsuz değişiklik beklemiyor iseniz, aynı şekilde ev işlerine yardımcı olarak işe aldığınız personeliniz de sonradan, anlaşmada olmayan bir beklentiye girmenizi istemeyecektir. İlk başlarda kabullenmiş gibi olsa da zamanla uzun vadede çalışmayı engelleyecek detayları oluşturmaya başlamış olursunuz.

*Aileler gündüzlü ev işlerine yardımcı bayan veya yatılı ev işlerine yardımcı bayan mı? ihtiyacı ona karar vererek görüşmelere başlamalıdır. Çünkü gündüzlü yardımcı; yatılı çalışmaz veya yatılı yardımcı, gündüzlü yardımcı olarak çalışmaz. Bunun sebebi elemanın alışmış olduğu düzeni ve yaşam tarzı(aile veya özel durumları) ya da maddi ihtiyaçlarını karşılayabilme durumundan kaynaklıdır.

*Aile tecrübeli yardımcı arıyorum dediklerinde; bu arayışlarına  girmeden, bebeği ya da çocuğu ile ilgili özel bir durumu varsa ( fiziksel veya zihinsel ) bu durumu evine alacağı yardımcı ile açık açık konuşmalı ve baştan kafasına takılan bir durum var mı? net olmalıdır.

Çok yardımcı değiştirmemenin yolları…

*Ailelere evde yardımcı hizmeti ile ilgili profesyonel yardımcı şirketi ile çalışmak yerine, güvensizlik veya tecrübesizlik nedeniyle, bu işi çevreden herhangi bir şekilde bu sektörde olmuş fakat, temizlikçi bayan olarak bu işi meslek olarak görmeyen kişilerle sürekli bıkkınlık yaşarlar. Ayrıca aileler arkadaş çevresinden veya arkadaşında çalışmış yardımcı ile bu yola devam ettiklerinde, umduklarını bulamadıkları için büyük yanılgı yaşarlar.

*Ailelerin evinde evcil hayvan varsa veya böyle bir düşünceleri, bu durumu seçecekleri ev işlerine yardımcı bayan ile paylaşmalıdırlar. Uzun vade de sıkıntılar yaşanabilir.

*Aileler ev işlerine yardımcı seçerken; yardımcı bayanın aile düzenini, özel hayatını tanımalı ve detaylarını öğrenmelidir. Unutulmamalıdır ki özel hayatı özenli ve düzenli olmayan ev işlerine yardımcı bayan, çalışırken huzurlu ve daha verimli olacaktır.

*Ev işlerine yardımcı bayan, daha önce ciddi bir rahatsızlık geçirmiş olabilir, ameliyat olmuş olabilir.Bu durumu detayları ile öğrenip çalışmasına engel teşkil edip etmeyeceğinden emin olmalısınız.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları olarak; yardımcı bayan seçerken portföyümüzde bizim için önemli olan tecrübeli yardımcı bayan olarak işini seven ve sadece evinizi değil, tüm ailenizi de sahiplenecek, hijyen kurallarını bilen, bu işi gerçekten meslek olarak gören ve bu işi yapmaya ihtiyacı olan, görünüşü, konuşması düzgün, dikkatli, sigara kullanmayan, işinde sorumluluk sahibi çocuğun önceliklerini bilen, en önemlisi canınızı, çocuklarınızı, yaşlınızı, hastanızı, gözünüz arkada kalmayacak şekilde emanet edeceğiniz tecrübeli ev işlerine yardımcı bayanlar ile hizmete hazır olduğumuzu belirtmek isteriz.

1991 yılından bu zamana bilgi deneyimlerimizi ekleyerek ve annelik empatimizle, kaliteli yardımcı  portföyümüzle, doğru kişileri sizlerle buluşturuyoruz. Çok yardımcı değiştirmemenin yolları konusunda sizlerle bildiklerimizi paylaşmaya çalıştık.

Uzun vadeli çalışan, elemana uygun iş değil, işe uygun eleman prensibi ile iletişime geçmenizi bekliyoruz.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
İnsan Kaynakları Danışmanı
Güldan Şahbaz
16.07.2018

Yazımızı Paylaşır mısınız?


error: