Danışmanlık şirketleriyle ilgili tedirginlikler

33 yıllık danışmanlık firması bünyesinde, uzman insan kaynakları yöneticisi olarak, 17 yıldır çalışmaktayım ve yüzlerce ihtiyaç sahibi işverenle görüşmemin neticesinde, işverenlerin danışmanlık şirketleriyle ilgili tedirginlikler i anlıyorum. Bu durumun sebebi, özellikler İstanbul’daki danışmanlık firmaları sayısının fazlalığı ve çok güven sarsıcı tutumlarla işveren aileleri, danışmanlık firmalarına karşı soğutmalarıdır.

Danışmanlık şirketleriyle ilgili tedirginlikler

Danışmanlık şirketleriyle ilgili tedirginliklerAileler danışmanlık firmalarından neler bekliyor ve Ailelerin danışmanlık firmasından tedirgin olmalarının sebepleri nelerdir? bunlardan detaylı bahsetmek isterim;

*İhtiyaç sahibi aile, baştan güvensizdir. Çünkü gerçekten güvenilir bir danışmanlık firması mı?, ne kadar tecrübeli yardımcılar ve tecrübeli bakıcılar ile çalışıyorlar? bilmek ve anlamak ister.

*İletişime geçtiği danışmanlık firması yetkilisinin, kendisini anlamasını ve empati yapmasını bekler. Beklentilerinin net anlaşıldığını hissederek, doğru adayların sunulmasını isterler ve boşuna zaman kaybı yaşamak istemezler.

*İşveren Danışmanlık şirketi ile konuşmasında, doğru bir yönlendirme yapılmasını ister, istediklerinin bir arada olabileceğini veya olamayacağını, bütçesine uygun aday olması demek, beklentilerini karşılayacak yardımcı bayan veya çocuk bakıcısı beklentisini karşılıyormu? açık net bilmek ister. Eğer danışmanlık şirketi, işverenin bütçesine uygun doğru adayı sunamayacaksa açık ve net bir şekilde bunu işverene söylemesi gereklidir.

*Danışmanlık şirketi,İşveren aileyle görüşmesi esnasında, yatılı yardımcı veya gündüzlü yardımcı mı? hayatının şartlarına uygun bunu belirmelidir. İmkanları elverdikçe hareket etmeli, uzun vadede arkasında duramayacağı sorumlulukların altına girmemelidir.

Örneğin; Bebek bakıcısı arayan aile,

gündüzlü çocuk bakıcısı talebinde, sabah 06.00- 0  6.30 gibi çok zor bir saatte bakıcının sabah işe gelmesini isteyebilir. Danışmanlık şirketi, o anda elinde bu saati kabul eden veya gidebilecek mesafede oturan bir bebek bakıcısı adayı ile aileye cevap verebilir. Fakat danışmanlık şirketi şunu unutmamalıdır. Herhangi bir karşılıklı memnuniyetsizlik veya sağlık(ailevi özel) sebeplerden ötürü, bakıcı değişimi gereken durumda, taahhüt edilen saatlerde, bakıcı temini sağlayabilir mi?, aynı şartlarda bakıcı sunumu yapabilir mi? Danışmanlık şirketi, çok iyi düşünerek karar vermelidir. Çünkü aklı başında bir danışmanlık şirketi bu aileye yatılı çocuk bakıcısı önermesi gerekir.

Kısacası danışmanlık firması, işverenin çok zor ve imkansız isteklerine anlık cevap değil uzun vadede karşılıklı memnuniyet doğuracak şekilde hareket etmek zorundadır.

*Danışmanlık firmaları, kesinlikle işkur’a bağlı bakıcı firması olmak zorundadır. Tüm işkur mevzuatlarına uygun yasal çalışmak zorundadır. İşe yerleştirmeye mülakatla ve referans araştırmalarıyla karar vermelidir. Ayrıca işe yerleştirmeden önce, tüm güvenlik araştırmalarını tam anlamıyla yapmış olmalıdır.

*İşveren aileler, canını malını emanet edeceği yardımcı bayan veya bakıcı bayan ile ilgili tüm sorumluluğun arkasında danışmanlık firmasını görmek ister. Çünkü insanların evleri, en mahremi ve değerli varlıklarıdır.

*İşverenlerin danışmanlık şirketleriyle ilgili tedirginlikler i ile ilgili en önemli ayrıntıda, hizmet akdinin devamı ve kalitesinin ilk günkü gibi devamıdır. İşverenler danışmanlık firması ile ilgili olarak, eleman değişimi söz konusu olduğunda daha hassas ve ilgili bir geri dönüş beklerler. Çünkü danışmanlık komisyonu ödemesini yapmışlardır. Danışmanlık şirketi, aldığı danışmanlık komisyonu karşılığında, iyi adaylarla geri dönüş yapmasını ve sorunu öncelikli olarak ortadan kaldırmasını bekler ki, bu bekleyişinde son derece haklıdır.

İyi bir danışmanlık firması için olmazsa olmazlar;

1-İşkur’a bağlı bir danışmanlık şirketi olmak zorundadır

2-işverenle yaptığı sözleşmeye uygun hizmetini tam vermelidir.

3-işe yerleştirdiği, bebek bakıcısı, çocuk bakıcısı, ev işlerine yardımcı bayan, yatılı yardımcı, gündüzlü yardımcı, yaşlı bakıcısı, hasta bakıcısı gibi leman portföyünü çok iyi elemelerle araştırmalı ve işe yerleştirdiği elemanlarını iyi tanımalıdır.

4-İşe yerleştireceği elemanları, ihtiyaç sahibi ailelerin beklentilerine göre doğru eşleştirme yapabilmeli, elemana uygun iş değil, işe uygun eleman çalışması yapmalıdır.

5-İşveren ailede yaşanacak olan yeni aday sunumu gibi ihtiyaçlara, layıkıyla cevap vermeli ve her zaman iletişime açık olmalıdır.

6-Yasalara uygun danışmanlık firması işe yerleştirdiği lelmanlardan kesinlikle hiçbir ad altında komisyon kesemez ve işverenlerinde kesmesine izin veremez. Çünkü bu yasalara aykırı bir durumdur.

1991 yılından bu zamana kadar, işverenlerin danışmanlık şirketleriyle ilgili tedirginlikler i konusunda sizlere hak veriyoruz. İş ve işçi bulma kurumumu, Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları olarak, işverenlerin en önemli önceliğinin güvenilir danışmanlık firması ile çalışma isteğinin sorumluluğunda hareket ediyoruz. Bizleri tanıdıkça ve doğru danışmanlık hizmeti aldıkça, bizleri Danışmanlık firmasından öte, aile dostunuz gibi görmeniz için elimizden gelenin en iyisini yapmaya hazır, iletişime geçmenizi bekliyoruz.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
İnsan Kaynakları Danışmanı
Güldan Şahbaz
18.07.2018

Yazımızı Paylaşır mısınız?


error: