Demans Hastanın Evde Bakımı

Demans insanda, kelimeleri, kavramları ve kendini ifade edemediği, konuşma şeklinin bozulduğu, içine kapanma, gündelik hayattaki aktivitelerini sürdüremediği, ani atak ve sinir halleri, uykusuzluk vb. farklı davranış ve duygu durumları üretebilir. Bellek bozukluğu olarak en sık görülen tip, en son öğrenilen ve yaşanılan bilgilerin hatırlanamaması olarak tanımlanan yakın bellek kusurudur. Kişi, akşam yediklerini, bugünün tarihini, aldıkları için verdiği paranın üstünü almayı, randevularını, yemeğin altını kapatmayı, kapının üzerindeki anahtarı çıkarmayı unutur. Demans hastalığının çok büyük bir bölümü ilerleyici olup, şikayet ve bulguların başlamasından sonra yavaş bir kötüleşme dönemi yaşanır. Bu dönemde, demans hastanın evde bakımı konusunda profesyonel hareket edip, daha evvel demans vb. teşhislerde hasta bakımı yapmış bir bakıcıdan, tecrübeli hasta bakım hizmeti almalısınız. Hastanın tek başına yaşaması durumunda ise, can güvenliği yoktur. Bütün bu nedenlerle, Demans hastanın evde bakımı zorunlu ve yapılması gereken en sağlıklı yöntemdir. Bu haftaki makalemizde, ilk defa demans hastaya bakıcı işe alacaklar için, önemli ipuçları kaleme aldık.

Demans Hastalığı Evreleri

 

Demansın ilerlemesi çeşitli evrelerle sınıflandırılabilir. Erken dönem belirtiler henüz başlamamış olabilir. Fark edilebilmesi için özellikle risk grubunda bulunanların rutin olarak kontrolden geçmesinde fayda vardır.

 1. Evre: Demansın ilk evresinde herhangi bir belirti görülmeyebilir. Bu durumda demans belirtisi ve şüphesi oluşmaz hastalığın fark edilebilmesi için testlere ihtiyaç vardır.
 2. Evre: Bu evrede kişinin gündelik davranışlarında ufak değişimler başlar. Kişinin hayatını idame etmesini engelleyecek nitelikte olmayan kafa bulanıklığı yaşanması beklenir.
 3. Evre: Bu evrede kişinin belirtileri artmaya başlar. Düşünme ve sebep-sonuç ilişkisi üretimi zorlaşabilir, kafa karışıklığı ve plan yapma güçlükleri yaşanabilir.
 4. Evre: Kafa karışıklığı hissinde artış başlar. Plan yapmakta zorlanır, ufak seyahatler ve para idaresinde sorun yaşanabilir.
 5. Evre: Kafa karışıklığı ve unutkanlık yaşanan konular çoğalmaya başlar. Kişinin zaman algısı bozulabilir, telefon numarası, isim, yaş gibi bilgileri unutabilir, gündelik olarak yedikleri ve giydikleri konusunda yardıma ihtiyaç duyabilir.
 6. Evre: Bu evrede Bir önceki evrede olduğu gibi kafa karışıklıkları, tanıdıkların ismini unutma ve gündelik işlerde aksamalar devam eder. Kişi kesinlikle bir yardıma ihtiyaç duymaya başlar ve demansın seyri nedeniyle psikolojisinde, kişiliğinde ve duygularında değişimler yaşanır.
 7. Evre: Demansın son evresi olarak kabul edilir. Hasta kafa karışıklığı ve konuşma bozuklukları nedeniyle konuşmayı reddedebilir. Hasta kendini izole etmeye başlayabilir.

 

Demans Hastanın Evde Bakımı

Demans hastası için bakıcı ile çalışmaya ne zaman başlanmalıdır;

Hastalığın teşhisi konar konmaz, derhal profesyonel bir hasta bakıcı hizmetleri danışmanlık firmasından, referanslı hasta bakıcı işe alınmalıdır. Demans hastanın evde bakımı konusunda ilk önceliğimiz, hastanın güvenliğidir. Demans hastasının bakım sürecinde, hastanın alışılagelmiş olduğu, evin konumunun ve düzenin değiştirilmemesi, büyük önem arz etmektedir. Bu gibi değişiklikler, zaten kafası karışık demans hastasında, daha fazla kafa karışıklığına sebep olacaktır. Onların farkındalığını yükseltebilmek, güncel ihtiyaçları anlamında, hayat standartlarını düşürmeden, sabır ve özgüvenli bir şekilde, evde demanslı hasta bakımı yapmak gerekiyor.

 

Demans hastasına nasıl davranılmalıdır?

 

Yaşlı bireyler, teşhisi konmuş bir rahatsızlığı olsun olmasın, ilk başlarda evde bir yabancı varlığını istemeyecektir. Bu durumu anlayışla karşılamalı, onu muhtaç gibi gösteren konuşmalardan kaçınmalısınız. Gelecek olan kişinin hayatını kolaylaştıracağını, bir destek el olacağını, hiçbir düzenini değiştirmeyeceğini ve güvenilir bir insan olacağını anlatıp, rahatlatmalısınız. Yaşlılar, yaşlı bakıcısı veya hasta bakıcısı işe alarak, kendilerini veya yakınlarını maddi olarak, zora sokmak istemezler. En önemlisi de, durumları ne olursa olsun, kendi kendilerine idare edebileceklerine inanırlar. Bu konuda, yaşlı veya hastanın yakınları olarak, doğru zamanda ve geç olmadan harekete geçmelisiniz. Bizlerin amacı, bazı hatalar veya ihlaller yaşanmadan önlem almanız ve işibilen profesyonellerle hastanın yaşam konforunu sağlamanızdır.

 

Evdeki hasta bakıcının yapması gerekenlere gelirsek;

 

 • Demans hastasının, günlük taze yemeklerinin hazırlanması, evdeki temizlik ve düzenin sağlanması, ilaçlarının saatinde ve muntazam olarak verilmesi ve uyum içinde yaşaması da, demans hasta bakıcısının başlıca görevlerindendir. Özellikle bu hastalığı yaşayan bireyler için, yatılı bakıcı tavsiye ediyoruz. Çünkü, sadece gündüz değil, gecede yalnız kalmaması, can güvenliği için çok önemlidir.
 • Bir Demans hastası ile asla inatlaşmamalı, istemediği hiçbir şeye onu zorlamamalıdır.
 • Konuşma ve sohbetlerdeki ses tonuna daima dikkat edilmesi gerekir.
 • Göz temasını kaybetmemek, onlarda güven teşkil edecektir.
 • Yapmasını istediğiniz herhangi bir şey için, emir kipi kullanmayıp, sabrı elden bırakmadan, yapmak istediğiniz eylemin ona faydasını şefkatli bir dille anlatmalıdır.

 

Yatılı hasta bakıcı arıyorum şeklinde arayışta olup, Avrupa yakasında, bu hizmeti arayan işverenlere verdiğimiz, hizmet semtlerinden bazıları aşağıdaki gibidir;

Demans hasta bakıcısı Levent

Demans hastaya bakıcı Sarıyer

Demans hastaya bakıcı Tarabya

Demans hastaya bakıcı Etiler

Demans hasta bakıcısı Ulus

Demans hastaya bakıcı İstinye

Demans hasta bakıcısı Zekeriyaköy

Demans hastaya bakıcı Yeniköy

Demans hastama bakıcı Şişli

Demans hastaya bakıcı Beşiktaş

Demans hastaya bakıcı Taksim

Demans hastama bakıcı Beyoğlu

Demans hastaya bakıcı Kağıthane

Demans hastama bakıcı Kemerburgaz

Demans hastaya bakıcı Eyüp

Demans hastaya bakıcı Göktürk

Demans hasta bakıcısı Gaziosmanpaşa

Demans hastaya bakıcı Fatih

Demans hastaya bakıcı Merter

Demans hastaya bakıcı Zeytinburnu

Demans hastaya bakıcı Bakırköy

Demans hastama bakıcı Ataköy

Demans hastaya bakıcı Yenibosna

Demans hastaya bakıcı Halkalı

Demans hasta bakıcı bul Küçükçekmece

Demans hastaya bakıcı Florya

Demans hastaya bakıcı Yeşilköy

Demans hastaya bakıcı Yeşilyurt

Demans hastama bakıcı bul Bahçelievler

Demans hastaya bakıcı Avcılar

Demans hastaya bakıcı Beylikdüzü

Demans hastaya bakıcı Büyükçekmece

Demans hastaya bakıcı Silivri

Demans hastaya bakıcı Ortaköy

Demans hastaya bakıcı Bebek

Demans hasta bakıcısı Baltalimanı

Demans hastaya bakıcı Nişantaşı

 

Hasta bakıcısı arıyorum şeklinde arayışta olup, Anadolu yakasında, bu hizmeti arayan işverenlere verdiğimiz, hizmet semtlerinden bazıları aşağıdaki gibidir;

Demans hastaya bakıcı Kadıköy

Demans hastaya bakıcı Altunizade

Demans hastaya bakıcı Acıbadem

Demans hastama bakıcı arıyorum  Erenköy

Demans hastaya bakıcı Kozyatağı

Demans hastaya bakıcı Moda

Demans hastaya bakıcı Göztepe

Demans hastaya bakıcı Fenerbahçe

Demans hasta bakıcısı bul  Feneryolu

Demans hasta bakıcısı bul Ataşehir

Demans hastaya bakıcı Ümraniye

Demans hasta bakıcısı arıyorum  Çekmeköy

Demans hastaya bakıcı Sancaktepe

Demans hastaya bakıcı Çamlıca

Demans hastaya bakıcı Suadiye

Demans hastaya bakıcı Bostancı

Demans hastaya bakıcı Maltepe

Demans hastaya bakıcı Kartal

Demans hastaya bakıcı Pendik

Demans hasta bakıcısı arıyorum  Kurtköy

Demans hastaya bakıcı Üsküdar     

Demans hastaya bakıcı Küçükbakkalköy

Demans hastasına bakıcı arıyorum Beykoz

Demans hastaya bakıcı Kavacık

Demans hastaya bakıcı Kısıklı

Demans hastaya bakıcı Kandilli    

Demans hasta bakıcı arıyorum Rasathane


 Hasta bakıcı firması olarak, 32 yıldır sektördeyiz. Tüm yaşlı ve hastaların, konulmuş teşhisine göre, tecrübeli hasta bakıcısı temin ediyoruz. Demans hastanın evde bakımı için en önemli tavsiyemiz, daha önce demans hasta bakımı yapmış, referanslı hasta bakıcısı ile çalışmanız olacaktır. Evde hasta bakıcısı arıyorum diyorsanız, bizi arayın.

 

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları

İnsan Kaynakları Danışmanı

GÜLDAN ŞAHBAZ 26.05.2021

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yazımızı Paylaşır mısınız?
Etiketler:
, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,


error: