Doğru bakıcıyı bulmak nasıl mümkün olur?

Hayatta, herkesin doğrusu kendi yaşantısına özel ve sınırlıdır. Kendi doğru bildiklerinin özünde, çocukluktan gelen yetişme tarzı, çevresel faktörler, aile kültürü ve örf-adetleri vardır. En önemlisi de, şimdiki yaşam tarzı ve kimyasıdır. Bütün bunlar, çalışacağınız bakıcının size ne kadar uyum sağladığı ile ilgilidir. Bunun içinde, doğru bakıcıyı bulmak nasıl mümkün olur? sorusunu farklı bir perspektiften göstermek istiyorum.

Doğru bakıcıyı bulmak nasıl mümkün olur?

Bir bakıcınız var ve işle ilgili soracakları dışında hiç konuşmuyor. Sadece siz birşey sorduğunuzda cevap veriyor. Fakat siz buna hiç alışkın değilsiniz. Eski bakıcınızla, iş dışında oturup sohbet muhabbet ediyordunuz. Bakıcınızın sizi sevmediğini yada ailenizi sahiplenmediğini düşünebilirsiniz. Bu aslında, yaşam tarzı ve kimya uyuşmasıdır, yada uyuşmaması. Şimdi bu durumun 2 nedeni olabilir. Bakıcınızın yapısı budur. Yani kadının kendi yapısı gereği, kendi dünyası vardır ve sizinle bu şekilde mesafe koymayı doğru buluyordur. Veyahut, daha önceleri, mesafeli ve samimi ilişkide olduğu işverenleri olmamıştır. Mesafeli olmayı, belli bir çizgide çalışmayı kendine alışkanlık haline getirmiştir. Bu durumda sonuç, bakıcınız zamanla size uyum sağlar veya siz bakıcınızın hizmetinden memnunsanız, onu bu şekilde kabul edersiniz.

Doğru bakıcıyı bulmak nasıl mümkün ?

Doğru bakıcıyı bulmak, sadece referansları mükemmel ve CV si çok düzgün bakıcı demek değildir. Mükemmel bakıcıyla çalışmak demek, tecrübeli bakıcı olması, referanslı bakıcı olması, güvenilir bakıcı olması yanında, kimyasının da sizin kimyanızla tutması ile yakalanacak bir şanstır. Kimya tutması da, ortak bakış açısı, görüş ve kültürel değerlerin tutmasıyla olabilir. Ahlaki ve manevi yapılarda aynı çizgide buluşabilmektir.

İnsanlar her zaman, elinde sahip olduklarının daha fazlasını ister. Çocuğum için bakıcı arıyorum, yaşlımız için bakıcı arıyorum, hastam için bakıcı arıyorum, bebeğime bakıcı arıyorum diyerek bize başvuru yapan işverenler, en iyi bakıcı ile çalışmak ister. Fakat bakıcılık yanı sıra, temizlikçi performansında ev işleri de yapsın ister. Bu sektördeki 19 yıllık insan kaynakları uzmanı olarak şunu söyleyebilirim ki, herkes her işi mükemmel yapamaz. İşverenlerin bir önceliği olmalıdır. Doğru bakıcıyı bulmak demek, her işimi, yapsın, bir robot gibi çalıştırarak faydalanayım demek değildir. Bir bakıcı, hem çocuğunuza dört dörtlük bakıp, hemde evinizi dört dörtlük temizleyemez.

Doğru çocuk bakıcı ile çalışmak istiyorsanız, önceliğiniz çocuğunuzla ilgili her şey olmalı, hastamıza iyi bakacak güvenilir bir hasta bakıcı istiyorsanız, hem hasta yapıp, hemde evinizi dip köşe parlatmasını isteyemezsiniz. Öncelik can emaneti olmalıdır.”

Doğru bir bakıcı ile çalışmak için, kaliteli ve tecrübeli bakıcıların maliyetlerini göze almalısınız. Uygun fiyatlı bakıcı diye, işe aldığınız referanssız bakıcı, size maddi manevi dönüşü olmayan zararlar verebilir. Bütçesi, doğru bir bakıcı maliyetlerine uygun olamayan işverenlerimize, kendi aile içlerinde çözüm bulmalarını öneriyoruz. Çünkü her işin, her sektörün, her kalitenin bir maliyeti, bir oluru vardır.

1991 yılından bu yana, yatılı bakıcı arıyorum, gündüzlü bakıcı arıyorum diyerek, bize başvuran işverenlere, dürüst, samimi ve empati yaparak yaklaştık. Bakıcı arayan ailelere, doğru bakıcıyı bulmak nasıl mümkün olur? şeklinde yönlendirmeye çalıştık. Bizlerin tecrübelerine güvenen ve önceliklerini belirleyen ailelerimize destek olduk ve olmaya da devam ediyoruz. Bakıcı ihtiyacınız için bize şimdi ulaşın.

Güldan Şahbaz
İnsan Kaynakları Yöneticisi
09.12.2020

Yazımızı Paylaşır mısınız?


error: