fbpx
 

Eğitimli bakıcı ve faydaları

Eğitim her toplumun, gelişim ve geleceğe yatırımıdır aslında. Evde bakım hizmetleri sektöründe de, bakıcılık mesleğini yapan kişileri, eğitimli bakıcı ve faydaları olarak ayırmalı ve eğitimli olmalarının önemini iyi kavramalıyız.

Eğitimli bakıcı ve faydaları

Bebek bakıcısının eğitimli bakıcı olması ve faydaları;

Doğan her bebek; muhteşem donanımlarla dünyaya gözünü açar. Bu donanımlar aslında bebeğin  geleceğini oluşturacak mükemmel yapı taşlarıdır.

Bebeğin bakımıyla ilgili herşey bebek bakıcısı ile bir duygu alışveriş mekanizmasıdır. Eğitimli bebek bakıcısı; bebeğin aya ay gelişimi esnasında, bebeğin temel bakımı yanı sıra, bebekle göz teması kurarak onunla iletişime geçer.

Ayrıca eğitimli bakıcı, bebeklikten ilk iki yıla kadar geçen süre içinde, oyunları fiziksel gelişimlerindeki aşamalara dayanan hareketleri içerdiğinin bilincindedir. Bu dönemde bebekler, yoğun bir enerji ile hareket etme odaklı oyunlar oynarlar. Hareketli oyuncakların peşinden emekleme; mama sandalyesinden tekrar tekrar oyuncak atma, yüksek yerlere tırmanma, parmak uçlarında koşma, yerde dönme ve bunun gibi harekete dayalı oyunlar yaşamın ilk iki yılında sıkça gözlemlenir. Elbette bu oyunlar, bebeğin kas gelişimi ve bebeğin denge-koordinasyon becerileri ile ilgili desteklenmesi açısından son derece önemlidir.

Çocuk bakıcısının eğitimli bakıcı olması ve faydaları;

Eğitimli çocuk bakıcısı; çocuklara sorumluluk duygusunu kazandırabilmenin önemini bilir, küçüklükten sorumluluk vererek, tüm becerileri için görünmez destekle başarması sağlar. Eğitimli bakıcı; yaşamdaki her şeyin temeli önce sevgiye sonra saygıya bağlı olduğunu, kitap okuyarak, masallar anlatarak ve yaşayarak, saygı ve sevginin birbirine bağlı en önemli unsurlar olduğunu aşılayarak, çocuklarda eğitimin önemine göre çocuğunuzu büyütecektir.

Eğitimli bakıcı; oyunla çocuğunuza eğitim verebilecek, kitap okuması, lego, hamur oyunları ve buna benzer günlük çocukla aktiviteler yapabilecek bilgi ve deneyime sahip çocuk bakıcısı olması çok önemlidir.

Çocuğunuz 2-3 yaş civarında ise, çocuğun zihinsel gelişimi ve çocuğun dil gelişimi için, belli bir olgunluğa gelmesi ile soyut düşünme becerisi gelişmeye başlar.

Eğitimli bakıcının faydaları olarak; çocuklar yaşamın ilk iki yılında ağırlıklı olarak gözlemlenen hareket odaklı oyunlar, çocuğun hayal etme gücünün ortaya çıkarıp, sembolik olarak düşünme becerisinin gelişmesine neden olur diyebiliriz.

Yaşlı ve hasta bakımı ev hizmetleri ihtiyaçlarında, eğitimli yaşlı bakıcısı ve eğitimli hasta bakıcısı olmanın, yaşlılarda eğitimli bakıcı olması ve faydaları;

Yaşlı ve hasta bakımı ev hizmetlerinde çalışan; yaşlı bakıcısı ve hasta bakıcısı, çalışanların, eğitimli bakıcı olması çok önem arz etmektedir. Çünkü yaşlıların hastalık süreci ve ilaç takibi için bilinçli olup; hastaya zamanında ve doğru bir yaşlı bakımı yapmaları gerekiyor. Ayrıca, hastalığın türüne göre de, hastalığın ilerleyişi ve tedavisi de değişiklik göstermektedir. Örneğin; Alzheimer hastalığı, çeşitli evrelerden oluşan ve ilerleyen bir hastalıktır. Bu tarz; zor ve ağır hastaların bakıcıları, kesinlikle hastanın ilerleyen evrelerine (çok sabır isteyen ve yatalak pozisyonda hasta bakımı gibi) bilgi ve becerilerle yeterli donanımlara sahip olmalıdır. Hem hastalığın seyrini yönetebilmek hem de yaşlı hastanın moral motivasyonu için bunlar çok önemlidir. Eğitimli yaşlı bakıcısı veya eğitimli hasta bakıcısı olması; hastanızın tüm evrelerini bilir ve hastanın en huzurlu olacağı şekilde, durumu en kontrollü şekilde sahiplenir. Ayrıca eğitimli bir bakıcı olması; yaşlı yakını ve yaşlının takibini yapan doktorunun da; bakıcı ile daha iyi anlaşması ve koordinasyonu için çok önemlidir.

1991 yılından bu yana kurumumuz Berkay Danışmanlık ve İnsan Kaynakları; 33 yıllık bakıcı şirketi olarak eğitimli bakıcı ve faydaları  alanında bütün işverenlerimizi bilinlendirmek isteriz.Çünkü herşey eğitimden geçer ve eğitim her konuda önemli olduğu gibi bakıcılık ve ev hizmetleri sektöründe de önemini taşımaktadır. Gerek çocuklarımzı gerekse yaşlılarımızı, bakıma muhtaç zamanlarında, alabilecekleri en doğru ve kaliteli şekilde, evde bakım hizmeti alabilmeleri için, kurumsal olarak hizmet vermekteyiz. Eğer sizde bizim gibi bakıcılarda eğitime önem verip eğitimli bakıcı arıyorum diyorsanız, iletişime geçmenizi bekliyoruz.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
İnsan Kaynakları Danışmanı
Güldan Şahbaz
30.12.2020

Yazımızı Paylaşır mısınız?


error: