Eğitimli çocuk bakıcısının artıları nelerdir ?

Çocuğun gelişimine yönelik girişimler, hem okul öncesi süreçte, hemde okul dönemindeki sürecinde eğitimin tamamlayıcısı niteliğindedir. Çocuk gelişiminde eğitimli ve çocuk psikolojisinde pedagojik altyapı sahibi olan, eğitimli çocuk bakıcıları, çocuklara günlük hayatlarında nitelikli ve kontrol edilebilir bir arkadaşlık sunmaktadır. Günümüz ihtiyaçlarına hitap ederek, çocuk gelişiminde çok daha hızlı ve tutarlı bir yol izlenmesine yardımcı olan “oyun ablası bakıcı” çocuk gelişimine doğrudan katkı sağlarken, ailelerin işlerini de bir hayli kolaylaştırmaktadır. Bu haftaki makalemizi, çocuk bakıcıların eğitimindeki öneme ışık tutmak amacıyla, eğitimli çocuk bakıcısının artıları nelerdir ? şeklinde kaleme aldık.

Eğitimli çocuk bakıcısının artıları nelerdir ?

Neden eğitimli çocuk bakıcısı tercih ediliyor;

Çocuk bakıcısı, çocukların kişisel bakımları ile ilgilenir ,bir nevi annenin gün içerisinde çocuğuna karşı yapması gereken bazı görevlerini, çocuk bakıcıları yerine getirir.

Kısacası, çocuğun bakım sürecindeki tüm sorumlulukları, annenin vekili olarak üzerine alır. Hayatın sunduğu değişim ve hızlı teknolojik ilerlemeler nedeniyle, çocuk bakıcısının, sadece çocuğun temel ihtiyaçlarını karşılaması yeterli gelmemeye başlamıştır. Ebeveynler, çocuklarının bakımı yanı sıra,  sosyal ve zihinsel gelişiminden de, bakıcının sorumluluk almasını bekliyor.

Bu nedenle, talep edilen bakıcının en az lise mezunu, lise çocuk gelişimi mezunu veya çocuk gelişimi ile ilgili kurslara gitmiş olmasını tercih ediyor. Çocuğun bakıcıyla beraber geçirdiği ciddi bir zaman örgüsü olduğundan, bu saatler içerisinde tv, tablet veya telefon gibi materyallerden uzak, birebir oyunla öğrenerek büyümesini istiyorlar.

Peki, eğitimli çocuk bakıcısı çocuklarımıza ne gibi artılar katar?

***Çocuklar için oyun oynamak, gerçekten çok önemli bir ihtiyaçtır. Çocuğun yaşına göre oynanan oyunlar,  çocuğun zekasını geliştirir, problem çözme yeteneğini arttırır, fiziksel gelişimine yardımcı olur, yeteneklerini pekiştirir ve strateji kurabilmesini sağlar.

İyi bir eğitimli çocuk bakıcısı, okul öncesi dönemdeki çocuğunuzun eksikliklerini, ilgilerini ve yeteneklerini görerek, buna uygun bir oyun programı hazırlar. Bu programı yapmadan evvel, anne babayla yapılan ortak kararlar alınır. Çocuğa uygulanacak programda kullanılacak oyuncaklar, kitaplar, boyamalar, oyun kartları gibi birçok materyaller sağlanır. Hatta, çocuk için bir oyun odası ortamı hazırlanır. Bu yolla, eğitimli çocuk bakıcısı, çocuğunuzun eğitiminde, bütün hayatına etki edecek bir katkı sağlayabilmektedir.

***Çocuk evde geçirdiği bu kaliteli zaman sayesinde, yeteneklerinin çok küçük yaştan itibaren keşfeder ve sizi, bu yeteneğin geliştirilmesini sağlayacak yollara teşvik eder. Çocuk, ilgisi olan alana yönelerek, daha başarılı ve bilinçli bir birey olabilir. Bu yeteneklerin ortaya çıkması için eğitimli çocuk bakıcısı, en doğru tercihtir.

***Oyun oynamak; çocuğun motor gelişimini destekler ,yetenekleri gelişir, zihinsel gelişimine katkıda bulunur. Eğitici oyunlar, çocukların aktif bireyler olmasını sağlar. Bu noktada, eğitimli çocuk bakıcı, çalışan anne babalar için, mükemmel bir destekleyicidir.

“Eğitimli bakıcı, çocuğa nasıl davranacağını bilir.”

***Eğitici oyunlarla kaliteli zaman geçirerek,  kişisel ve sosyal gelişimini hızlandırmalarına yardımcı olur. Çevre ile, doğa ile, hayvanlar ile ilişkileri güçlenir. Yaratıcılık sosyalleşmenin ve başarının bir parçası olduğundan, küçük yaşlarda edinilen yaratıcı düşünme ve başarılı olma güdüsü, sevgi ve ilgi ile birlikte oluşur.

***Oyun gurubuna, kreşe veya anaokuluna yeni başlamış bazı çocuklarda, öz güvensizlik, içine kapanıklık gibi durumlar, çocuğun arkadaş edinmesini zorlaştırır. Anında müdahale edilmediğinde ise, ilerleyen yaşlarda, bu durumların her biri, sorun olarak kalır ve büyür. Eğitimli çocuk bakıcısı, çocuğu tanıyan en yakın kişilerden olduğu için, farkına vardığı bu duygu değişimlerini ebeveynlerle paylaşır. Çocuğun bu durumunu yönetip, üstesinden gelebilmesi için, bakıcı ve anne baba, çocukla konuşur, dinler, rehberlik eder ve sosyalleşmesini sağlar.

Bu haftaki makalemizde, eğitimli çocuk bakıcısının artıları nelerdir ? aktarmaya çalıştık. Çocuğunuzun içinde var olan potansiyeli, daha yukarı taşımak için, en eğlenceli eğitim aracı oyundur. Bu oyunların etkin olması için, bu konuda eğitim almış ve çocuğu anlama becerisi kazanmış bir bakıcı olmak gerekiyor.

Çocuğun güçlü bir karakterde yetişmesini sağlamak için, fiziksel ve ruhsal öz güvene ihtiyacı vardır. Bu durumda, anneler babalar olarak görevimiz, çocuğun içindeki yeteneği ve gizli gücü uyandırmak ve  onları gelişim sürecinde desteklemektir. Bizler bu konuda, Berkay danışmanlık insan kaynakları ailesi olarak, eğitimli çocuk bakıcısı arıyorum diyen ailelerin destekçisi olmaya devam ediyoruz.

Güldan ŞAHBAZ
İnsan Kaynakları Yöneticisi
19.08.2020

Yazımızı Paylaşır mısınız?


error: