En çok tercih edilen bebek bakıcıların ortak özellikleri nelerdir ?

Sevgili ailelerimiz, en çok tercih edilen bebek bakıcıların ortak özellikleri nelerdir ? bahsetmeden önce, sizlere bebek bakıcısı nedir? tanımlaya çalışalım. Anne ve babaların, çalışmak zorunda olduklarından veya ev düzeni nedenleriyle, ihtiyaç duydukları, en değerli varlıkları bebeklerini emanet edecekleri, tüm yeterlilik ve donanımlara sahip, güvenilir ve tecrübeli bakıcılara, bebek bakıcısı denir. 2 şekilde çalışırlar, yatılı bebek bakıcısı ve gündüzlü bebek bakıcısı olmak üzere, ailenin ihtiyaç duyduğu şekilde hizmet verirler.

En çok tercih edilen bebek bakıcıların ortak özellikleri nelerdir ?

Peki, en çok tercih edilen bebek bakıcıların ortak özellikleri nelerdir ? Şöyle sıralayabiliriz;

 • Canınızı, malınızı gözünüz arkada kalmadan emanet edebileceğiniz güvenirlikte, bir bebek bakıcısı olması, en can alıcı tercih sebebidir.
 • Hizmet verdiği ailelerde, uzun vadeli çalışmış, güzel referanslı bebek bakıcısı olmalıdır.
 • Özel hayatı düzenli olan ve sorumluluk sahibi olan bir bebek bakıcısı olmalıdır.
 • Prezantabl bir görünüm ve kişisel temizlik sahibi olmalıdır.
 • İşinin temel özellikleri olan, dikkat, güvenlik, sağduyu, düzen, sistem, sorumluluk, iletişim gibi özelliklere sahip olmalıdır.
 • Anne ve baba yokken, bebeğin tüm ihtiyaçlarını, kendi başına yönetip, yürütebilen kapasitede, tecrübeli bebek bakıcısı olmalıdır.
 • Bebek bakıcılığını severek yapan, hayatına meslek olarak oturtmuş, işverenle mesafesini koruyabilen, yaptığı işi iş ve çalıştığı evi iş yeri olarak gören ciddiyette ve saygıda çalışıyor olmalıdır.
 • İletişime açık, alınganlık veya bilmişlik yapmadan çalışacak, işverenin isteklerini dikkate alarak çalışan profesyonel bebek bakıcısı olmalıdır.
 • Görevi olan sorumlulukları, düzenli olarak kendi isteğiyle, söylemeden ve ikaz etmeden yerine getirmeli, işvereni ile en baştan anlaştığı mesai saatlerine saygılı bir disiplinde çalışmalıdır.
 • Ayrıca, çalıştığı ailenin, özel veya acil gereksinimlerinde, esnek davranarak çalışabilmelidir. Aynı şekilde, işvereni de, bebek bakıcının ihtiyacı olduğu zamanlarda, aynı esnekliği sağlamalıdır.
 • Çalıştığı ailenin, özel hayatına saygılı ve mahremiyetine karşı hassas davranabilen yapıda olmalıdır.
 • Bebek bakıcısının süreli çalışabilecek ve aileyi sahiplenecek şekilde, uyum içerisinde çalışması, iki tarafı da mutlu edecektir.

Bütün bu sıraladığımız özellikler, en çok tercih edilen bebek bakıcıların ortak özellikleri nelerdir?, konusunda en önemlileri diyebiliriz. Bu ortak özellikler, iyi bir cv çalışması ve özenli araştırmalar sonucunda, elde edilecek özelliklerdir. Herkes bebek bakıcısı olarak çalışamaz, bebek bakıcıları bu işi meslek olarak görüp, mesleklerine saygı duymaları gerekir. Bebeğime profesyonel bebek bakıcısı arıyorum diyen ve gerçekten iyi bir hizmet almak isteyen, işveren ailelere, bizi arayın diyoruz.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
Güldan ŞAHBAZ
İnsan Kaynakları Yöneticisi

16.10.2019

Yazımızı Paylaşır mısınız?


error: