En iyi bakıcı şirketi nasıl olunur ?

1991 yılından günümüze kadar, İşkur’a bağlı bakıcı danışmanlığı olarak, profesyonel bakıcı adaylarıyla, sizler arasında köprü olup, en dürüst hizmeti verebilmek için elimizden geleni yapıyoruz. Günümüzde, bakıcı danışmanlık sektörü oldukça genişledi. Bu sebeple, en iyi bakıcı ajansını diğerlerinden ayırt edebilmek için, bazı farkındalıklara sahip olmak gerekir. Bu hafta, en iyi bakıcı şirketi nasıl olunur? yazımızla sizleri bu konuda bilinçlendirmek istiyoruz.

En iyi bakıcı şirketi nasıl olunur ?

İşverene güven vermek ve ihtiyacına uygun hizmete, dürüstçe yönlendirmek;

İşverenlerin hayatlarındaki en değerli varlıkları olan, çocuklarına ve aile büyüklerine bakıcı bulmaya çalışırken, profesyonel bir hizmet almak ve güvenebilmek, en büyük istekleridir. Bu nedenle, bri bakıcı ajansının iyi olup olmadığını, en iyi şekilde anlayıp emin olmanızın tek yolu, sizinle görüştürdüğü adaylarının kalitesidir. En iyi bu şekilde, sizi ne kadar dinlediklerini ve anladıklarını görebilirsiniz.

İyi bir bakıcı şirketinin altın kuralı, iş bulacağı elemanlarını iyi seçmesidir. Bunun içinde atılması gereken en önemli 2 adım şunlardır;

1 – Güvenlik araştırmasını eksiksiz yapmak, sabıka kaydı ve ikametgah bilgilerini güncel tutmak.

2 – Bakıcılık mesleği için yeterlilik testlerine tabii tutmak ve referans kontrollerini detaylı yapmak(referansı olmayanlarla katiyen çalışmamak)

İyi bir bakıcı şirketinin, işverenlerle iletişimi güçlü olmalıdır;

Profesyonel bakıcı ajansı olabilmek, ihtiyaç sahibini hissedip empati yapabilme gücü ile iç içedir. Danışmanlık firmasındaki iletişime geçtiğiniz kişinin, sizi anlamasındaki ve yönlendirmesindeki profesyonelliği çok önemlidir. Çünkü, sizinle her daim iletişim kurarken, aynı özen ve itinayı göstermesi gerekiyor. Bunun içinde, hem işverene, hem de çalışacak olan bakıcıya, adaletli ve ölçülü yaklaşan bir insan kaynakları uzmanı olmak gerekiyor. Çünkü, işverenin beklentileri kadar, bu beklentileri karşılayacak iş gücünü de dengelmek gerekiyor.

Örneğin; 

İşverenler, özellikle çalışan anne ise, çocuğuna iyi bakılması yanında, evinin tüm genel temizliğini de isteyemez gibi.

Yada tam tersi, ben sadece bebek bakarım, başka hiçbir şey yapmam, diyen bakıcı olamayacağı gibi.

Bakımını üsteleceği durumun şartları elverişli ise, günlük ev işleri ve yemek yapımı konusunda, bakıcı destek verebilir.

Bakıcı danışmanlık firması, size duymak istediklerinizi değil, bakıcı konusunda, olması gerekeni ve izlenecek en doğru yolu göstermesi gerekir”

Peki, iyi bir bakıcı şirketi ne gibi resmi mevzuatlara sahip olmalı?

  • Resmi İşkur’a bağlı bakıcı ajansı olmalı
  • Çalışanlardan komisyon almamalı (İşkur’un yasasına uyarak)
  • Elemanın işe kabulünden sonra, tüm sabıka kaydı, ikametgah, kimlik bilgilerini sunabilmeli, istenildiği takdirde sağlık testleri konusunda yardımcı olmalıdır.
  • Referans ve tavsiye mektuplarını, kurumsal kimliğini ve birikimlerini web sayfası veya sosyal medya gibi bilişim mecralarında, ihtiyaç duyup araştıranlarla paylaşan bir referanslı bakıcı ajansı olmalıdır.
  • En iyi bakıcı ajansı, işe yerleştirdiği eleman ile ilgili sorumluluğunu devam ettirmeli, ailenin danışması gereken konularda yanında olmalı ve anlaşmazlık durumunda kaliteli bakıcı ajansı hizmet devamını sağlamalıdır.

İyi bakıcı şirketi hizmetini verirken nelere dikkat edilmelidir?

Berkay Danışmanlık insan kaynakları olarak, elemanlarımızı yoldaşlarımız olarak görüyoruz. Elemelerimizden geçen elemanlarımızın, sevdiği işi yapmasını sağlıyoruz. Elemanlarımız bize başvurduklarında, onlarla derinlemesine konuşup, onları anlamaya çalışıyoruz. Eğer branş olarak, yaşlı bakıcı olmaktan mutlu ise, yaşlı bakıcısı işine, çocukları seviyorsa, çocuk bakıcısı, temizlik ve ev işleri yapmaktan mutlu oluyorsa, ev işlerine yardımcı olarak, işe yerleştirme yapıyoruz. Çünkü, her insan farklı meziyetlere ve yeteneklere sahiptir. Yapmaktan mutlu olduğu işi yaparsa, hem kendi için, hemde hizmet verdiği işvereni için, daha sağlıklı ve uzun vadede çalışacaktır. Elemanın duygusal yapısı ve kişiliğini iyi anlayıp, gerçekten mutlu çalışıp anlaşacağı aynı frekansta aile ile eşleştirmeye çalışıyoruz. Bunun yanı sıra, kültürel ve geleneksel anlamlarda da uyumlu olabilecekleri bir ortam olmasını sağlıyoruz. Çünkü, bu iki taraf içinde saygılı ve huzurlu bir çalışma ortamı için, bu uyum çok önemlidir.

“İşini profesyonelce yapan bir bakıcı şirketi, ihtiyaç sahibi işveren ile doğru ve işe uygun bakıcıyı eleştirebilmelidir”

İşveren, bakıcı adayları ile yüz yüze tanışmak ve mülakat toplantısı aşamasına geldiğinde, iyi bir bakıcı şirketi, portföyündeki en uygun olan, bakıcı adaylarıyla eşleştirmiş olmalıdır. Çünkü, profesyonel  bakıcı danışmanlığı, sizi iyi anlayıp, analiz edip, uygun aday çalışması yapmış olmalıdır. Aksi takdirde, bakıcı adayları içerisinde, kimyanızla uyuşmayan ve yaşantınıza uyum sağlayamayacak adaylarla, sizi buluşturmuşsa, kesinlikle iyi bir şirket değildir. Tabii ki, en önemli hususta, hizmet kalitesinin devamı, yani, bakıcı danışmanlığı, işveren ailesine, taahhüt ettiği garanti süresi içerisinde, hizmetini kaliteli ve çizgisini bozmadan devam ettirmelidir.

“İşvereni kazanabilirsiniz, fakat kaybettiğinizde tekrar kazanmak mümkün değildir. Bakıcı danışmanlık şirketleri, her ne kadar dijital ortamda popüler olsa da, köklü işveren, uzun yıllardır sizinle çalışan ve sizi tavsiye eden işverendir. Bunun anahtarı da, işverenlerin her zaman yanında olmanızdan geçer.”

Bakıcı ajansı olmak, yardımcı ajansı olmak ve ev hizmetleri vermek ağır sorumluluk isteyen, kurumsal bir çizgide profesyonelce hareket etmeyi gerektirir. 28 yıldır, Berkay Danışmanlık ailesi olarak, en önemli prensibimiz, işverenlerin, beklenti ve istekleri, için kılavuz olmaktır. En iyi bakıcı şirketi nasıl olunur konusunun, en önemli detayları sizlere aktarmaya çalıştık. Uzun yıllara dayanan tecrübelerimizden faydalanmanız için ve  sizleri anlayan, algılayan, empati yapabilen, insan kaynakları uzmanlarımızla hizmete hazırız. Bakıcı arıyorum diyorsanız, bizi arayın.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
Güldan ŞAHBAZ
İnsan Kaynakları Yöneticisi
08.07.2020

Yazımızı Paylaşır mısınız?


error: