En iyi çocuk bakıcılarının özellikleri

Anne babalar, çocuk bakıcısı gereksinimi yaşadıkları anda, akıllarında türlü çeşit endişeler dolup taşar. Bizler çocuk bakıcısı danışmanlık firması olarak, bütün bu endişeleri anlıyor ve onlarla empati yapabiliyoruz. Sektörde 28 yıllık deneyim, tecrübe sahibi olmak ve aynı zamanda bizlerinde ebeveyn olmamız, en büyük avantajımızdır. Bu hafta, sizlere çok faydalı olacağını düşündüğümüz, en iyi çocuk bakıcılarının özellikleri konulu yazımızı paylaşmak istiyoruz.

En iyi çocuk bakıcılarının özellikleri

Nedir en iyi çocuk bakıcılarının özellikleri, sizlere aktaralım;

1 – En iyi çocuk bakıcısı olabilmek için, güvenilir bir insan olmak ve o güveni ailelere yaşatabilmek, olmazsa olmaz en değerli temellerden birisidir. Asla yalan söylemeyen, her zaman her konuda dürüstçe konuşabilen ve hareket edebilen bir özelliğe sahip olmalıdır.

2 – En iyi çocuk bakıcılarının özellikleri nden biri de, empati yapmayı bilen, vicdan sahibi olan, merhametli yapıda özelliklere sahip olmalıdır. Bütün bu  erdemleri içinde barındıran, çocuk bakıcılığı mesleği, sonsuz sabır ve sevgi içeren meşakkatli bir meslektir.

3 – En iyi çocuk bakıcısı, çocuğun öz bakımı ve fiziksel gelişimi için doğru bakım uygulamaları konusunda deneyimli olmalıdır. Aynı zamanda tecrübeli çocuk bakıcısı olarak, çocuğun temiz ve hijyen kurallarına uygun bakım sürecini, eksiksiz yerine getirme sorumluluğunu alacak özelliktedir.

4 – En iyi çocuk bakıcısı, çocuğun güvenliğini sağlamayı ve her türlü dış etkenlerden korunmasının, en önemli sorumluluğu olduğunu bilir. Çocukla ilgili olağan dışı veya acil bir durumda, soğukkanlı olup, gereken en doğru adımı atacak inisiyatife sahip olarak hareket eder.

5 – Çalışan annelerin, evde olan anneler kadar, çocuğuna zaman ayırıp, gözlemci olma şansları yoktur. Bu nedenle, çocuğunu büyüten bakıcının, ailenin bir parçası olarak, onları sahiplenecek, koruyup kollayacak özelliklerde olmasını ister. Çocuk bakıcısı, yaptığı işin sorumluluğunun bilincinde olmalıdır. Çocukla ilgili olumlu, olumsuz her durumdan, anne babayı haberdar ederek, bir ekip çalışması içinde hareket eder.

6- En iyi çocuk bakıcılarının bir diğer özelliği ise,

çocuğun kıyafetlerinin, kullandığı eşyalarının, oyuncaklarının ve odasının temizliğinden ve düzeninden sorumlu olmasıdır. Özellikle bulunduğu ortam ve emeklediği dönemlerdeki çevre temizliği, çocuk bakıcısı sorumluluğundadır.

7 –
En iyi çocuk bakıcısı, işinin profesyonellik istediğini bilir ve bu işi meslek olarak görerek davranır. Çocuğun eğitim alarak büyümesinin önemini bilir ve kendini bu durumu yönetecek özelliklerle donatır. Örneğin; çocuk gelişimi ve eğitimi sertifikaları alır, eğitim seminerlerine katılır, bol bol kitap okur ve aynı zamanda çocuğa da kitap sevgisi aşılar. çocuğun zihinsel gelişimi ile ilgili ve çocuğun gelişimine yönelik oyunlar oynamak gibi önemli şeyleri özenle uygulayan özelliklere sahiptir.

8 – En iyi çocuk bakıcıları, dikkatli ve uyumlu yapıda özelliklere sahiptir. Çocukla ilgili olarak, anne babaya danışmadan, kişisel bir adım atamaz.  Anne ve babanın, kural ve direktiflerine uyarak, çocuğun yetişme tarzını, ebeveynlerinin istediği şeklide göre uygular.

9 – En iyi çocuk bakıcısının, çocuğun yaşına göre sağlıklı büyümesi ile ilgili temel bilgileri mevcuttur. Çocuğun ayına göre veya yaşına göre, beslenmesi, uyku düzeni, fiziksel gelişimi, boyu, kilosu gibi önemli gelişmeleri takip eder. Gerekli durumları, çocuğun anne babası ve çocuğun doktoruna aktarır. Bu nedenle, gözlemci ve bilinçli özelliklere sahiptir.

10 – Çocuk bakıcılığı mesleği, 0-3 yaş arası çocuk bakımında,   yıllara dayanan tecrübeler ve referanslarıyla işinde ustalaşmış, kendini güvenen, ruhunda çocuk sevgisiyle beslenen kadınların mesleğidir. En önemli özelliklerden biri, çocuk bakıcılığını hayatında meslek olarak edinmiş özelliklere sahiptir.

Bu yazımızda, sizlere en iyi çocuk bakıcılarının özelliklerini aktarmaya çalıştık. En iyi çocuk bakıcıları ile tanışmak istiyorsanız, bizi arayın.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
Güldan ŞAHBAZ
İnsan Kaynakları Yöneticisi

13.11.2019

Yazımızı Paylaşır mısınız?


error: