Ev hizmetleri teşvik kapsamı nedir ?

2015 yılında yapılan düzenleme ile ev hizmetlerinde çalışanların sgk primleri, çalıştırılanlar tarafından prim ödenerek, sigortalı yapılması zorunlu hale getirildi ve şimdi sizlere Ev hizmetleri teşvik kapsamı nedir ?,  Ev hizmetleri teşvik şartları nelerdir? Ev hizmetlerinde sgk primi ne kadardır ?, ev hizmetleri teşviğinden nasıl faydalanabiliriz? bilgiler sunmak isteriz.

Yardımcı bayan tarafından yapılacak temizlik, ütü, yemek, çamaşır, bulaşık, alışveriş, bahçe işleri ile çocuk bakıcısı tarafından ihtiyaç sahibi ailelere, bakıcı firmaları ve yardımcı bayan ajansları tarafından verilen çocuk bakıcılığı ve yaşlı bakıcısı, hasta bakıcısı tarafından yapılan yaşlı bakımı ev hizmeti sayılmaktadır.

Ev hizmetleri teşvik kapsamı nedir ?

Ev hizmetleri teşvik kapsamı nelerdir ?

Ev hizmetleri kapsamında çalıştıracağınız sigortalı bayan yardımcı veya sigortalı çocuk bakıcısı ise, işe alınan tarihten önceki son 6 ayda ssk kapsamında çalışmadıysa, daha önce 4447/10. madde ev çalışanı sigorta prim teşvikinden faydalanmadı ise, bu sigortalı için primlerin yarısını devlet öder.

Ev hizmetleri teşvik şartları

4447/10. madde sigorta prim indirim koşulları;

*Ek 9 SGK kapsamında 10 günden fazla çalışanlar için hem 5510 yüzde 5 lik indiriminden hem de 4447/10. sigorta prim indiriminden yararlanabilirsiniz.

*Teşvik İndiriminden yararlanmak için başvuru formunda ilgili kanun seçeneklerini işaretlemeyi unutmayın.

*5510 yüzde 5 lik indirimden yararlanabilme koşulları basittir. Primleri düzenli ödemeniz, son ödeme vadesi geçmiş sigorta prim borcunuzun olmaması halinde sistem otomatik olarak %5 indirim uygular.

*4447/10. madde sigorta prim indiriminden yararlanabilmeniz için de Primleri düzenli ödemeniz, son ödeme vadesi geçmiş sigorta prim borcunuzun olmaması gerekiyor. Buna ek olarak işe almış olduğunuz çalışanın işe giriş tarihinden önceki son 6 aylık sürede sigortalı olarak çalışmamış olması, daha önce bu sigorta teşvikinden yararlanmamış olması, 18-29 yaş arası olması (bayan çalışanlar için bu şart aranmaz) gerekir.

*Eğer çalışanınız yukarıdaki şartları sağlıyorsa 24 ay süre ile ev hizmetlerine teşvik sigorta prim indiriminden yararlanırsınız.

*İŞKUR’a kayıtlı işsizse Ek olarak 6 ay daha ek sigorta teşvik prim indirimi alırsınız.

Eğer çalışan İŞKUR’a kayıtlı değilse online olarak işsiz kaydını yapın. Daha sonra işe aldığınızda sistem ilave 6 ay daha sigorta prim indiriminden sizi yararlandıracaktır.

*SSK ödemesi 1 gün gecikirse bile o ay ki sigorta prim indirim hakkınız yanar. Ancak devam eden aylarda düzenli ödemeniz halinde yararlanmaya devam edersiniz.

* Yabancı çalışan sigorta primi ve temizlikçi kadın sigorta hesaplaması da yukarıdaki şekilde hesaplanmaktadır. Yabancı ev hizmetleri çalışanı ssk prim tutarı hesaplanırken teşvikler de göz önüne alınır. Yabancı sigortalılar da sigorta prim indirimlerinden yararlanabilir.

Ev hizmetleri teşviğinden nasıl faydalanabiliriz ?

İSTİHDAMI artırmak amacıyla sene başında başlatılan ilave istihdam teşviki uygulaması ile işverenlere alacakları her bir sigortalı için 773 TL (666 lirası prim desteği, 106 lirası gelir ve damga vergisi) tutarında destek verildi. Geçtiğimiz haftalarda yapılan yeni bir düzenleme ile istihdam teşvikinin hem kapsamı genişletildi hem de şartları esnetildi.

Bu kapsamda, ev hizmetlerinde işçi çalıştıran işverenler de teşvik kapsamına alındı. Peki, bu teşvikten nasıl yararlanılacak? Öncelikle işveren, 10 günden fazla çalışan sigortalılar için bu destek alabilecek. Teşvik, 1 Haziran 2017’den itibaren geçerli olacağından ev hizmetinde çalışacak olan kişinin de bu tarihten sonra çalışmaya başlaması gerekiyor. Ayrıca işe alınacak kişinin İŞKUR’a kayıtlı olması da şart. Teşvik tutarına gelince; malum, istihdam seferberliği kapsamında aylık prim ödeme gün sayısının 22.22 lira ile çarpımı sonucu bulunacak tutar, devlet tarafından yani, İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanıyor. Bu durum, ev sahipleri için de geçerli olacak.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları, İşkur’a bağlı Danışmanlık firması olarak, Ev hizmetleri teşvik kapsamı nedir ?,  Ev hizmetleri teşvik şartları nelerdir ? Ev hizmetlerinde sgk primi ne kadardır ?, ev hizmetleri teşviğinden nasıl faydalanabiliriz ? gibi çok önemli merak ettiğiniz konuları sizler için araştırdık ve bildiklerimizi paylaştık. Tüm bakıcı ihtiyaçlarınız için en iyi bakıcı şirketi olarak bizleri arayabilirsiniz.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
İnsan Kaynakları Danışmanı
Güldan Şahbaz
03.08.2018

Yazımızı Paylaşır mısınız?


error: