Ev hizmetlisi için yapılması gereken testler

Evde yardımcı personel çalıştırmak ihtiyacında olan tüm işverenlerimiz için, ister yatılı ev personeli olsun, ister gündüzlü ev personeli olsun, yada yabancı ev personeli olsun, eve yardımcı bayan, işe almadan önce, ev hizmetlisi için yapılması gereken testler, şeklindeki yazımızda, sizlere en doğru danışmanlığı yapmak için, birikimlerimizi paylaşmak isteriz.

İş hayatınızın veya  özel hayatınızın yoğunluğu nedeniyle, ev hizmetlisi yardımı ihtiyacı duyduğunuzda, ilk aklınıza gelenler, güvenilir  ve tecrübeli olmasının yanı sıra, hijyen kurallarına dikkat eden, herhangi sağlık sorunu olmayan ve en önemlisi, bulaşıcı bir hastalığı olmayan bir ev hizmetlisi olmasına, çok dikkat etmelisiniz.

Ev hizmetlisi için yapılması gereken testler

Ev hizmetlisi bu durumu nasıl karşılar diye düşünmeyin !!!

Ev hizmetlisi, bulaşıcı hastalıklar taşıyor mu? taşımıyor mu? diye anlamak için, ondan, bu testleri yaptırmasını istemeniz çok olağan ve doğaldır. Bu konuda, ev hizmetlisi, bizi yanlış anlar mı? veya bu duruma alınır mı? diye kesinlikle düşünmeyin. Sonuç olarak, bir hizmet alıyorsunuz ve aranızda profesyonel bir iş ilişkisi olması çok normaldir. Keza, ev personeli için yapılacak bulaşıcı hastalıklar testini yaptırmanız, profesyonel ev hizmetlisi için, engel asla teşkil etmemeli ve bu işi, meslek olarak gören bir ev yardımcısı da, bu konuda size anlayışla yaklaşmalıdır.

Evinizde çalıştıracağınız ev personeli, ister bebek bakımı için, ister yaşlı veya hasta bakımı için olsun, veyahutta ev işlerine yardımcı personel olsun, kendi sağlığınız ve ailenizin sağlığını korumanız için, ev çalışanı için bulaşıcı sağlık testlerini yaptırmanızı önemle tavsiye ederiz.

Bu testleri yaptırmak neden önemli !!!

Ev hizmetlisine, düzenli sağlık kontrollerini yaptırarak, oluşabilecek hastalıklardan korunmasını sağlayabilir ve en değerli varlıklarınızı koruyabilirsiniz.

* Ev hizmetlisinin, herhangi bir hastalık bulaştırma riskine sahip olup olmadığı göz ardı etmeyin.

“Unutmayın ki !!! ev ortamı, dışarıdan gelebilecek birçok enfeksiyona açık olabilir. Bu sebeple ev işlerine yardımcı bayanın sağlık durumu çok önemlidir.”

Bu durum, aile bireylerinin sağlığı için de çok önemli yer arz eder.

Ayrıca, ev personelinin sağlık kontrolü, hastanızın veya yaşlınızın bakımı için işe alacağınız, yaşlı bakıcısı veya hasta bakıcısı içinde, çok önemlidir. Çünkü, tıpkı bebekler gibi, yaşlıların ve özellikle hasta yaşlı bireylerin de, bağışıklık sistemi zayıf ve enfeksiyona açık bir yapıdadır.

Öncelikle ev hizmetlisi için yapılması gereken testler şunlardır;

HBsAg, Anti-HCV, Anti-HIV ve akciğer grafisi olarak sıralabiriz. Tabiki, kendi aile doktorunuzdan, konu ile ilgili yardım ve yönlendirme de almanızı tavsiye ederiz.

Özellikle, daha sık görülen AIDS, hepatit B ve karaciğer kanserine yol açan hepatit C gibi, son derece riskli hastalıklar için, bu testleri, ev hizmetlisi, işe başlamadan evvel yaptırmanızı tavsiye ederiz.

Biz, 28 yıllık Berkay Danışmanlık olarak, kurumsal ve profesyonel olarak, ev hizmetlisi danışmanlık hizmeti verirken, işveren ailelerimize, ev hizmetlisi için yapılması gereken sağlık testleri konusunda destek verip, yönlendirme yapmaktayız. Kaliteli ve doğru bir hizmet almak istiyor ve ev hizmetlisi arıyorum diyorsanız, bizi arayın.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
Güldan Şahbaz
İnsan Kaynakları Yöneticisi

18.03.2020

Yazımızı Paylaşır mısınız?


error: