Evde bakıcı çalıştırmanın kolaylıkları ve zorlukları

Evde bakıcı ihtiyacı gereksinimi olan ihtiyaç sahipleri, evlerine bakıcı almadan önce, akıllarından geçen türlü düşünceler arasında en önemlisi, evde bakıcı çalıştırmanın kolaylıkları ve zorlukları ’ dır. Çünkü öncelik her zaman, bu bakıcıya canımızı emanet edebilir miyiz olmuştur.

Bu nedenle, eve bakıcı almadan önce, çok iyi bir bakıcı danışmanlık firması ile çalışmak, güvenliğin ve tecrübenin verdiği huzurla işe almaktır. Bütün bu nedenlerden ötürü, zamanla ve karşılıklı paylaşımlar neticesinde, bakıcıya güven oluşur. Fakat, aradan zaman geçse de, evdeki bakıcı ile ilişkileri kontrol altında tutmak gerekir. Profesyonel iş ilişkisi, aklınızın köşesinde bulunması gereken altın değerinde bir rehber olmalıdır.

Evde bakıcı çalıştırmanın kolaylıkları ve zorlukları

Evde bakıcı çalıştırmanın kolaylıkları nelerdir ?

*Bebeğimizin, çocuğumuzun, annemizin, babamızın, dedemizin, anneannemizin, babaannemizin, teyzemizin, dayımızın v.b. gibi ailemizin en önemli bireyleri için, tecrübeli  ve güvenilir bakıcı ihtiyacı duyarız. Bunun sebebi, yaşam koşulları, iş hayatı ve tecrübesizliktir. Şunu biliriz ki, işini bilen, işine saygılı, bu işi vicdanı ve iş ahlakıyla yapan bakıcılar, yakınlarımıza karşı, bizden daha kaliteli ve sabırlı olabilirler.

*Bazı anneler için, bu kulağa hoş gelmeyebilir fakat, yıllarca okuyup, kariyer yaptıktan sonra, her şeyi kenara bırakıp, sadece anne olarak mutlu olmayacaklarını bilirler. Belli bir zamandan sonra hem kendileri, hemde çocukları mutsuz olabilir. İşte tam bu noktada, bakıcı hayatımızı kolaylaştıracak önemli bir sebeptir. evde bakıcı çalıştırmanın kolaylıkları ve zorlukları ?

*Bazen ise, birden fazla çocuğumuz, kalabalık bir ailemiz olabilir, herkese birden yetemez, bazen banyo yapmaya bile zaman bulamayabilirsiniz. Burada sizin hem bedensel sağlığınız, hemde psikolojiniz için, bakıcı desteği kurtarıcı bir nitelik taşır.

*Ayrıca, kendi aileniz nedeni ile veya iş yoğunluğunuz nedeniyle, sizi büyük bir emek ve fedakarlıklarla büyüten, yaşlı annenize, yaşlı babanıza bakacak, onların ihtiyaçlarını, yaşam kalitelerini devam ettirecek bakıcı ihtiyacınızda olabilir. Diğer yalnız ve bakıma ihtiyacı olan yaşlı ve hasta yakınlarınız içinde bu geçerlidir. Tamda bu noktada evdeki bakıcı, sizin hayatınızı oldukça kolaylaştırır.

Evde bakıcı çalıştırmanın zorlukları nelerdir ?

*Evdeki bakıcı, bebek bakıcı, çocuk bakıcı, yaşlı bakıcı, hasta bakıcı gibi temel başlıklarda değerlendirmek doğrudur. Bu bakıcı çeşitlerinde, ortak ve en önemli nokta, can emanet etmektir. En baştan, bakıcı bulma yollarını ve bakıcı seçme şansını, en deneyimli ellerden yapmalısınız. Çalışacağınız bakıcı şirketi, sizinle her anlamda empati yapabilen profesyonellikte ve dürüst bir çizgide, her zaman yanınızda olmalıdır.

HER ŞEYİN BAŞINDAN SONUNA EN ÖNEMLİ TEMEL GÜVEN DUYMAKTIR…

*Evdeki bakıcı ile ne tamamen içli dışlı olun nede çok ayrı kutuplarda, bakıcıyı dışlamak ve küçümseyici hareketlerden uzak durmalısınız. Fakat bakıcı ile mesafeyi korumayıp, karşılıklı akrabadan öte ve özelinizi paylaştığınız bir arkadaş ilişkisi kurarsanız, zamanla bu iki taraf içinde suistimale açık bir kapı haline gelebilir. Arada mesafe ve saygının oluşması, iş ilişkisini koruma ve hizmetinin daimi şekilde kalitesini bozmaması için çok önemlidir.

*Evde bakıcı çalıştırırken, aldığı sorumlulukların kontrolünü tamamen bakıcıya bırakmamak gerekir. Sizin beklentilerinizin dışında, kendi bildiği gibi hareket etmesine yol açarak, zamanla uyum sağlığını yitirirsiniz.

*Bakıcının özel hayatına ve aile hayatına çok fazla karışarak yönlendirmemeli veya eleştirmemelisiniz. Unutmayınız ki, iyi olursa kendinden, kötü olursa sizden, gibi atalarımızın çok kıymetli bir sözü vardır.

*Evdeki bakıcıya çok fazla verici olmak, sizin vermeye ve yapmaya mecbur muşsunuz kıvamına gelebilir. Kendini vazgeçilmez hissetmemesi ve her zaman beklentide olması sizi bir müddet sonra yorar ve sizinde bakıcıdan beklentilerinizin sınırını çoğaltır. Elbette esneklikler ve fedakarlıklar karşılıklıdır. Sürekli verici olmak,hayatımızdaki herkesi olduğu gibi, bakıcıyı da şımartabilir.

*Özellikle yatılı bakıcıda, ortak yaşam koşullarının bilincinde ve yatılı tecrübesi olan bakıcı işe almalısınız, Çünkü, sizin tüm hayatınızın merkezinde ve özelinizde olacak. Bu noktada, saygı ve mesafe çok daha önemli olur.

Saygı olmadan, hiçbir temel sağlam duramaz…

*Gündüzlü bakıcılar ise, işe saygı, mesailere saygı, düzenli bir ev ve aile hayatı, çalışma saatleri(esneklik) çok önemlidir. Sizin ihtiyaç duyduğunuzda hayatınızı kolaylaştırabilmelidir. En baştan bu beklentilerinizi tam anlamıyla belirtmeli ve yapacağınız anlaşmaya eklemenizi öneririz.

*Bakıcı ile her konuda iletişime açık olmak zorundasınız. Hoşunuza gitmeyen veya sizin beklentilerinize uymayan davranış ve uygulamalarını, anında konuşarak, içinizde biriktirmeden düzeltmesini sağlamalısınız. Bakıcının yaptığı veya doğru bildiğini sandığı şeyi düzeltmesi için ona fırsat vermelisiniz. Fakat en baştan, yanlış bakıcı seçimi ile kimyanıza uygun olmayan bakıcı ile bu yola girerseniz, bakıcı ile anlaşma süreci çok daha zor olacaktır.

Evde bakıcı çalıştırmanın kolaylıkları ve zorlukları

Sevgili ihtiyaç sahipleri, bu yazıyı 33 yıllık bir bakıcı danışmanlık firmasının insan kaynakları yöneticisi, bakıcı ile çocuklarını büyüten anne, babasının hastalığındaki süreci hasta bakıcı ile geçiren ve sizden bir insan olarak, tarafsız bir şekilde, evde bakıcı çalıştırmanın kolaylıkları ve zorlukları olarak kaleme almaya çalıştım. Umarım sizlere faydalı olacaktır. Bu konuda her türlü destek ve önerilerimiz için, bizi arayabilirsiniz.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
İnsan Kaynakları Yöneticisi
Güldan Şahbaz
06.02.2019

Yazımızı Paylaşır mısınız?


error: