Evde Profesyonel Hasta Bakıcı Hizmetleri

Evde yatılı profesyonel hasta bakıcı hizmetleri, hastanın genel  sağlığını ve konforunu sağlamakla görevlidir. Profesyonel hasta bakıcısı, ihtiyaç ve isteğe bağlı olarak yatılı profesyonel hasta bakıcı veya gündüzlü profesyonel hasta bakıcı olarak da çalışabilir. Profesyonel hasta bakıcılar, daha önce sahip olduğu deneyimler sayesinde, hastanın can güvenliğini sağlayacak sorumlulukları alarak çalışır. Yatalak hasta bakımı yapan bakıcının kullandığı bazı temel teknikler vardır. Bu haftaki yazımızda, Evde profesyonel hasta bakıcı hizmetleri ve bu hizmetler kapsamında neler yapıldığı ile ilgili bilgi ve tavsiyelerimizi paylaşacağız.

Hastanın Fiziksel konforunu sağlamak;

 

Yatakta uzun süre hareketsiz kalmak, yatak yaraları ve kas zayıflığı gibi sorunlara neden olabilir. Bu nedenle, hastanın pozisyonunu düzenli olarak değiştirmek önemlidir. Bunun için hasta yatırılırken, belirli aralıklarla veya uygun bir yatak kullanılarak pozisyon değişiklikleri sağlanabilir.

 

Hastanın vücut bakımı;

 

 Yatakta olan bir hastanın hijyenine özen göstermek önemlidir. Hastanın cildi temiz ve kuru tutulmalı, yatak çarşafları ve giysiler düzenli olarak değiştirilmelidir. Yatak pansumanı, banyo yapma prosedürleri veya yatak başında temizlik yapma teknikleri uygulanabilir. Yatalak hastalar, yatak yaraları riskine daha yatkındır. Yatak yaralarını önlemek için, hastanın vücudunun basınca maruz kalan bölgeleri düzenli olarak kontrol edilmeli ve temizlenmelidir. Ayrıca, özel yatak yara koruyucu malzemeler, krem, yatak ve çarşaf ve yastıklar kullanılmalıdır.

 

Hastanın beslenme düzeni;

 

Evde yatalak hastaya bakıcı, hastanın varsa diyetine uygun, doktorun veya beslenme uzmanının reçetesine uyarak hastanın bakımını gerçekleştirir.

  • Normal beslenen yatalak hastalar, yemek yemek veya su içmek için yardıma ihtiyaç duymadan normal bir şekilde beslenmeye devam edebilirler. Bu durumda, yiyecek ve içecekler hastanın yatak yanında hazırlanarak kendisi tarafından tüketilebilir. Yardımla beslenen yatalak hastaların bazıları, yemek yemek veya su içmek için yardıma ihtiyaç duyarlar. Bu durumda, bir evdeki profesyonel hasta bakıcısı günlük ve sağlığına uygun yemekleri hazırlayarak, yanında bulunarak yiyecek ve içecekleri ağızlarına verir veya hastanın beslenmesine yardımcı olur.
  • Enteral beslenme ise, hastaların sindirim sistemi yoluyla besin almasını sağlayan bir yöntemdir. Bu yöntemde, hastanın mideye veya ince bağırsağa doğrudan beslenme solüsyonu verilir. Enteral beslenme, tüp veya sondalar aracılığıyla gerçekleştirilir. Bu beslenme için profesyonel yardım almak şarttır.
  • Bir diğer beslenme türü, parenteral beslenme ise, hastaların sindirim sistemini atlayarak doğrudan damar yoluyla besin almasını sağlayan bir yöntemdir. Bu yöntem genellikle parenteral beslenme mümkün olmadığında veya yetersiz kaldığında kullanılır. Özel bir beslenme solüsyonu damar yoluna bağlanan bir kateterle verilir. Enteral beslenme gibi parenteral beslenmede profesyonel tarafından yürütülür. Yatalak hastaların bazıları da, sağlık durumlarına veya ihtiyaçlarına bağlı olarak özel diyetlere ihtiyaç duyabilirler. Örneğin, diyabetik bir yatalak hastanın kan şekerini kontrol altında tutmak için düşük karbonhidratlı bir diyet alması gerekebilir. Bu tarz yatalak hasta bakımında, doktorun yönetimi, yönlendirmesi ve kontrolü ile referanslı hasta bakıcı iletişim halinde olmalı ve tabii ki hasta yakınları da, hastanın ihtiyaçları konusunda her işin içinde olmalıdır.

 

Hastada Boşaltım sistemi hastanın fiziksel bakımı;

 

Yatakta olan bir hasta için idrar ve dışkı yönetimi önemlidir. İdrar torbası veya kateter kullanımı, dışkı inkontinansı durumunda uygun hijyenik önlemler alınması gerekebilir. Bu konuda sağlık uzmanlarından yardım almak önemlidir. Profesyonel hasta bakıcısı, eldiven kullanmalı ve uzmanların izin verdiği ölçüde hastanın idrar yönetimini gerçekleştirmelidir. Hasta için mümkün olduğunca hareketlilik sağlamak önemlidir. Uzman bir fizyoterapistin rehberliğinde hastanın mümkün olduğunca hareket ettirilmesi ve egzersiz yapması teşvik edilmelidir. Bu, kas zayıflığını önlemeye ve genel sağlığı desteklemeye yardımcı olabilir. Burada önemli olan, profesyonel hasta bakıcısının işini bilen, becerikli ve uygulamada pratik olan, tecrübeli profesyonel hasta bakıcısı olmasıdır.

 

Profesyonel hasta bakıcı hastaya nasıl motivasyon verir?

 

Empati ve anlayış gösterir.

-Yatalak hastanın duygularını anlamaya çalışır.

-Hasta ile duygudaşlık kurarak, yaşadıkları zorlukları ve duygusal süreçleri anladığını hissettirir.

-Zaman ayırıp sohbet eder, sorularını yanıtlar ve onlara hissettikleriyle ilgili konuşma fırsatı verir. Onların düşüncelerini, endişelerini ve isteklerini dinler.

-Yatalak hastalar için erişilebilir hedefler belirler, onlara motive olmaları ve ilerlemeye odaklanmaları konusunda yardımcı olabilir. Küçük adımlarla başlayarak, tedavi süreci boyunca hedef belirleyerek, daha iyi olacağına inanıcını teşvik eder.

 

Evde hasta bakım hizmetleri;

 

Yatalak hastaya bakıcı olarak çalışan hasta bakım elemanı, şefkatli, vicdanlı ve hastaları seven bir kişilikte olur. Hastanın fiziksel durumu uygunsa, mevcut yeteneklerini ve hobilerini destekler. Bu tür aktiviteler, hastanın kendini daha iyi hissetmesine ve motivasyonunu artırmasına yardımcı olabilir. Yatalak hastaların sosyal bağlarına ve ilişkilerine önem verir. Aile ve arkadaşlarının ziyarete gelmesini sağlayın. Sosyal etkileşimler, hastanın moralini yükseltir ve motivasyonunu artırabilir.

 

 Yatılı profesyonel hasta bakıcı arıyorum

 

Avrupa yakasında, bu hizmeti arayan işverenlere verdiğimiz, hizmet semtlerinden bazıları aşağıdaki gibidir;

Evde yatalak hastaya bakıcı Levent

Evde yatalak hastaya bakıcı Sarıyer

Evde yatalak hastaya bakıcı Tarabya

Evde yatalak hastaya bakıcı Etiler

Evde yatalak hastaya bakıcı Ulus

Evde yatalak hastaya bakıcı İstinye

Evde yatalak hastaya bakıcı Zekeriyaköy

Evde yatalak hastaya bakıcı Yeniköy

Evde yatalak hastaya bakıcı Şişli

Evde yatalak hastaya bakıcı Beşiktaş

Evde yatalak hastaya bakıcı Taksim

Evde yatalak hastaya bakıcı Beyoğlu

Evde yatalak hastaya bakıcı Kağıthane

Evde yatalak hastaya bakıcı Kemerburgaz

Evde yatalak hastaya bakıcı Eyüp

Evde yatalak hastaya bakıcı Göktürk

Evde yatalak hastaya bakıcı Gaziosmanpaşa

Evde yatalak hastaya bakıcı Fatih

Evde yatalak hastaya bakıcı Merter

Evde yatalak hastaya bakıcı Zeytinburnu

Evde yatalak hastaya bakıcı Bakırköy

Evde yatalak hastaya bakıcı Ataköy

Evde yatalak hastaya bakıcı Yenibosna

Evde yatalak hastaya bakıcı Halkalı

Evde yatalak hastaya bakıcı Küçükçekmece

Evde yatalak hastaya bakıcı Florya

Evde yatalak hastaya bakıcı Yeşilköy

Evde yatalak hastaya bakıcı Yeşilyurt

Evde yatalak hastaya bakıcı Bahçelievler

Evde yatalak hastaya bakıcı Avcılar

Evde yatalak hastaya bakıcı Beylikdüzü

Evde yatalak hastaya bakıcı Büyükçekmece

Evde yatalak hastaya bakıcı Silivri

Evde yatalak hastaya bakıcı Ortaköy

Evde yatalak hastaya bakıcı Bebek

Evde yatalak hastaya bakıcı Baltalimanı

Evde yatalak hastaya bakıcı Nişantaşı

 

Profesyonel hasta bakıcısı arıyorum

 

Anadolu yakasında, bu hizmeti arayan işverenlere verdiğimiz, hizmet semtlerinden bazıları aşağıdaki gibidir;

Evde yatalak hastaya bakıcı Kadıköy

Evde yatalak hastaya bakıcı Altunizade

Evde yatalak hastaya bakıcı Acıbadem

Evde yatalak hastaya bakıcı Erenköy

Evde yatalak hastaya bakıcı Kozyatağı

Evde yatalak hastaya bakıcı Moda

Evde yatalak hastaya bakıcı Göztepe

Evde yatalak hastaya bakıcı Fenerbahçe

Evde yatalak hastaya bakıcı Feneryolu

Evde yatalak hastaya bakıcı Ataşehir

Evde yatalak hastaya bakıcı Ümraniye

Evde yatalak hastaya bakıcı Çekmeköy

Evde yatalak hastaya bakıcı Sancaktepe

Evde yatalak hastaya bakıcı Çamlıca

Evde yatalak hastaya bakıcı Suadiye

Evde yatalak hastaya bakıcı Bostancı

Evde yatalak hastaya bakıcı Maltepe

Evde yatalak hastaya bakıcı Kartal

Evde yatalak hastaya bakıcı Pendik

Evde yatalak hastaya bakıcı Kurtköy

Evde yatalak hastaya bakıcı Üsküdar     

Evde yatalak hastaya bakıcı Küçükbakkalköy

Evde yatalak hastaya bakıcı Beykoz

Evde yatalak hastaya bakıcı Kavacık

Evde yatalak hastaya bakıcı Kısıklı

Evde yatalak hastaya bakıcı Kandilli    

Evde yatalak hastaya bakıcı Rasathane

 

Bu haftaki makalemizde, Evde profesyonel hasta bakıcı hizmetleri belli başlı en önemli bilgileri aktarmaya çalıştık. 1991 yılından bu zamana, güvenilir, dürüst ve kurumsal bir çizgide evde hasta bakım hizmetlerine, en iyi profesyonel hasta bakıcı elemanlarımızı tavsiye ediyoruz. Hastaya en iyi şekilde bakacak, güvenilir ve şefkatli bakıcılar için, bizi arayın.

 

 

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları

İnsan Kaynakları Danışmanı

GÜLDAN ŞAHBAZ 19.06.2023

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yazımızı Paylaşır mısınız?
Etiketler:
, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,


error: