Evde Yatalak Yaşlıya Bakıcı Arıyorum

Evde yatalak yaşlıya bakıcı arıyorum, dediğinizde, hastanın veya yaşlının genel  sağlığını ve konforunu sağlamakla görevli, güvenilir yardımcı bayan aradığınızı biliyoruz.  Bakıcılar, yatılı bakıcı veya gündüzlü bakıcı olarak da çalışabilir. Yatalak yaşlı bakıcılar, daha önce sahip olduğu deneyimler sayesinde, hastanın can güvenliğini sağlayacak sorumlulukları alarak çalışır. Yatalak yaşlı bakımı yapan bakıcının kullandığı bazı temel teknikler vardır. Bu haftaki yazımızda, Evde yatalak yaşlı bakıcı hizmetleri ve bu hizmetler kapsamında neler yapıldığı ile ilgili bilgi ve tavsiyelerimizi paylaşacağız.

Fiziksel konforunu sağlamak;

 

Yatakta uzun süre hareketsiz kalmak, yatak yaraları ve kas zayıflığı gibi sorunlara neden olabilir. Bu nedenle, hastanın pozisyonunu düzenli olarak değiştirmek önemlidir. Bunun için yaşlı tırılırken, belirli aralıklarla veya uygun bir yatak kullanılarak pozisyon değişiklikleri sağlanabilir.

Vücut bakımı;

 

 Yatakta olan bir hastanın hijyenine özen göstermek önemlidir. Hastanın cildi temiz ve kuru tutulmalı, yatak çarşafları ve giysiler düzenli olarak değiştirilmelidir. Yatak pansumanı, banyo yapma prosedürleri veya yatak başında temizlik yapma teknikleri uygulanabilir. Yatalak hastalar, yatak yaraları riskine daha yatkındır. Yatak yaralarını önlemek için, hastanın vücudunun basınca maruz kalan bölgeleri düzenli olarak kontrol edilmeli ve temizlenmelidir. Ayrıca, özel yatak yara koruyucu malzemeler, krem, yatak ve çarşaf ve yastıklar kullanılmalıdır.

Beslenme düzeni;

 

Evde yatalak yaşlıya bakıcı, hastanın varsa diyetine uygun, doktorun veya beslenme uzmanının reçetesine uyarak hastanın bakımını gerçekleştirir.

  • Normal beslenen yatalak hastalar, yemek yemek veya su içmek için yardıma ihtiyaç duymadan normal bir şekilde beslenmeye devam edebilirler. Bu durumda, yiyecek ve içecekler hastanın yatak yanında hazırlanarak kendisi tarafından tüketilebilir. Yardımla beslenen yatalak hastaların bazıları, yemek yemek veya su içmek için yardıma ihtiyaç duyarlar. Bu durumda, bir evdeki yatalak yaşlı bakıcısı günlük ve sağlığına uygun yemekleri hazırlayarak, yanında bulunarak yiyecek ve içecekleri ağızlarına verir veya hastanın beslenmesine yardımcı olur.
  • Enteral beslenme ise, hastaların sindirim sistemi yoluyla besin almasını sağlayan bir yöntemdir. Bu yöntemde, hastanın mideye veya ince bağırsağa doğrudan beslenme solüsyonu verilir. Enteral beslenme, tüp veya sondalar aracılığıyla gerçekleştirilir. Bu beslenme için yatalak yardım almak şarttır.
  • Bir diğer beslenme türü, parenteral beslenme ise, hastaların sindirim sistemini atlayarak doğrudan damar yoluyla besin almasını sağlayan bir yöntemdir. Bu yöntem genellikle parenteral beslenme mümkün olmadığında veya yetersiz kaldığında kullanılır. Özel bir beslenme solüsyonu damar yoluna bağlanan bir kateterle verilir. Enteral beslenme gibi parenteral beslenmede yatalak tarafından yürütülür. Yatalak hastaların bazıları da, sağlık durumlarına veya ihtiyaçlarına bağlı olarak özel diyetlere ihtiyaç duyabilirler. Örneğin, diyabetik bir yatalak hastanın kan şekerini kontrol altında tutmak için düşük karbonhidratlı bir diyet alması gerekebilir. Bu tarz yatalak yaşlı bakımında, doktorun yönetimi, yönlendirmesi ve kontrolü ile referanslı yaşlı bakıcı iletişim halinde olmalı ve tabii ki yaşlı kınları da, hastanın ihtiyaçları konusunda her işin içinde olmalıdır.

 

Fiziksel bakımı;

 

Yatakta olan bir yaşlı için idrar ve dışkı yönetimi önemlidir. İdrar torbası veya kateter kullanımı, dışkı inkontinansı durumunda uygun hijyenik önlemler alınması gerekebilir. Bu konuda sağlık uzmanlarından yardım almak önemlidir. Yatalak yaşlı bakıcısı, eldiven kullanmalı ve uzmanların izin verdiği ölçüde hastanın idrar yönetimini gerçekleştirmelidir. Yaşlı için mümkün olduğunca hareketlilik sağlamak önemlidir. Uzman bir fizyoterapistin rehberliğinde hastanın mümkün olduğunca hareket ettirilmesi ve egzersiz yapması teşvik edilmelidir. Bu, kas zayıflığını önlemeye ve genel sağlığı desteklemeye yardımcı olabilir. Burada önemli olan, yatalak yaşlı bakıcısının işini bilen, becerikli ve uygulamada pratik olan, tecrübeli yatalak yaşlı bakıcısı olmasıdır.

 

Yatalak yaşlı bakıcı yaşlıya nasıl motivasyon verir?

 

Empati ve anlayış gösterir.

-Yatalak hastanın duygularını anlamaya çalışır.

-Yaşlı ile duygudaşlık kurarak, yaşadıkları zorlukları ve duygusal süreçleri anladığını hissettirir.

-Zaman ayırıp sohbet eder, sorularını yanıtlar ve onlara hissettikleriyle ilgili konuşma fırsatı verir. Onların düşüncelerini, endişelerini ve isteklerini dinler.

-Yatalak hastalar için erişilebilir hedefler belirler, onlara motive olmaları ve ilerlemeye odaklanmaları konusunda yardımcı olabilir. Küçük adımlarla başlayarak, tedavi süreci boyunca hedef belirleyerek, daha iyi olacağına inanıcını teşvik eder.

 

Evde yaşlıya bakıcı;

 

Yatalak yaşlıya bakıcı olarak çalışan yaşlı bakım elemanı, şefkatli, vicdanlı ve hastaları seven bir kişilikte olur. Hastanın fiziksel durumu uygunsa, mevcut yeteneklerini ve hobilerini destekler. Bu tür aktiviteler, hastanın kendini daha iyi hissetmesine ve motivasyonunu artırmasına yardımcı olabilir. Yatalak hastaların sosyal bağlarına ve ilişkilerine önem verir. Aile ve arkadaşlarının ziyarete gelmesini sağlayın. Sosyal etkileşimler, hastanın moralini yükseltir ve motivasyonunu artırabilir.

 

Yatılı yatalak yaşlı bakıcı arıyorum şeklinde arayışta olup, Avrupa yakasında, bu hizmeti arayan işverenlere verdiğimiz, hizmet semtlerinden bazıları aşağıdaki gibidir;

Evde yatalak yaşlıya bakıcı Levent

Evde yatalak yaşlıya bakıcı Sarıyer

Evde yatalak yaşlıya bakıcı Tarabya

Evde yatalak yaşlıya bakıcı Etiler

Evde yatalak yaşlıya bakıcı Ulus

Evde yatalak yaşlıya bakıcı İstinye

Evde yatalak yaşlıya bakıcı Zekeriyaköy

Evde yatalak yaşlıya bakıcı Yeniköy

Evde yatalak yaşlıya bakıcı Şişli

Evde yatalak yaşlıya bakıcı Beşiktaş

Evde yatalak yaşlıya bakıcı Taksim

Evde yatalak yaşlıya bakıcı Beyoğlu

Evde yatalak yaşlıya bakıcı Kağıthane

Evde yatalak yaşlıya bakıcı Kemerburgaz

Evde yatalak yaşlıya bakıcı Eyüp

Evde yatalak yaşlıya bakıcı Göktürk

Evde yatalak yaşlıya bakıcı Gaziosmanpaşa

Evde yatalak yaşlıya bakıcı Fatih

Evde yatalak yaşlıya bakıcı Merter

Evde yatalak yaşlıya bakıcı Zeytinburnu

Evde yatalak yaşlıya bakıcı Bakırköy

Evde yatalak yaşlıya bakıcı Ataköy

Evde yatalak yaşlıya bakıcı Yenibosna

Evde yatalak yaşlıya bakıcı Halkalı

Evde yatalak yaşlıya bakıcı Küçükçekmece

Evde yatalak yaşlıya bakıcı Florya

Evde yatalak yaşlıya bakıcı Yeşilköy

Evde yatalak yaşlıya bakıcı Yeşilyurt

Evde yatalak yaşlıya bakıcı Bahçelievler

Evde yatalak yaşlıya bakıcı Avcılar

Evde yatalak yaşlıya bakıcı Beylikdüzü

Evde yatalak yaşlıya bakıcı Büyükçekmece

Evde yatalak yaşlıya bakıcı Silivri

Evde yatalak yaşlıya bakıcı Ortaköy

Evde yatalak yaşlıya bakıcı Bebek

Evde yatalak yaşlıya bakıcı Baltalimanı

Evde yatalak yaşlıya bakıcı Nişantaşı

 

Evde yatalak yaşlıya bakıcı arıyorum

 

Yatalak yaşlı bakıcısı arıyorum şeklinde arayışta olup, Anadolu yakasında, bu hizmeti arayan işverenlere verdiğimiz, hizmet semtlerinden bazıları aşağıdaki gibidir;

Evde yatalak yaşlıya bakıcı Kadıköy

Evde yatalak yaşlıya bakıcı Altunizade

Evde yatalak yaşlıya bakıcı Acıbadem

Evde yatalak yaşlıya bakıcı Erenköy

Evde yatalak yaşlıya bakıcı Kozyatağı

Evde yatalak yaşlıya bakıcı Moda

Evde yatalak yaşlıya bakıcı Göztepe

Evde yatalak yaşlıya bakıcı Fenerbahçe

Evde yatalak yaşlıya bakıcı Feneryolu

Evde yatalak yaşlıya bakıcı Ataşehir

Evde yatalak yaşlıya bakıcı Ümraniye

Evde yatalak yaşlıya bakıcı Çekmeköy

Evde yatalak yaşlıya bakıcı Sancaktepe

Evde yatalak yaşlıya bakıcı Çamlıca

Evde yatalak yaşlıya bakıcı Suadiye

Evde yatalak yaşlıya bakıcı Bostancı

Evde yatalak yaşlıya bakıcı Maltepe

Evde yatalak yaşlıya bakıcı Kartal

Evde yatalak yaşlıya bakıcı Pendik

Evde yatalak yaşlıya bakıcı Kurtköy

Evde yatalak yaşlıya bakıcı Üsküdar     

Evde yatalak yaşlıya bakıcı Küçükbakkalköy

Evde yatalak yaşlıya bakıcı Beykoz

Evde yatalak yaşlıya bakıcı Kavacık

Evde yatalak yaşlıya bakıcı Kısıklı

Evde yatalak yaşlıya bakıcı Kandilli    

Evde yatalak yaşlıya bakıcı Rasathane

 

Bu haftaki makalemizde, Evde yatalak yaşlıya bakıcı arıyorum ihtiyacında olan, yaşlı ve hasta yakınlarına, belli başlı en önemli bilgileri aktarmaya çalıştık. 1991 yılından bu zamana, güvenilir, dürüst ve kurumsal bir çizgide evde yaşlı bakım hizmetlerine, en iyi yatalak yaşlı bakıcı elemanlarımızı tavsiye ediyoruz. Yaşlıya en iyi şekilde bakacak, güvenilir ve şefkatli bakıcılar için, bizi arayın.

 

 

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları

İnsan Kaynakları Danışmanı

GÜLDAN ŞAHBAZ 10.07.2023

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yazımızı Paylaşır mısınız?
Etiketler:
, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,


error: