Tecrübeli hasta bakıcısı özellikleri

İnsanoğlu olarak büyüklerimize her daim sevgi saygı duyan bireyler olarak yetiştirildik. Yakınlarımızın, anne ve babalarımızın, amca, hala, teyze, dayı gibi kişi veya kişilerin emanet edebileceği onlara can yoldaşı olabilecek insan ilişkileri kuvvetli, bu mesleği vicdanlı ve merhamet duygusu gelişmiş, yaşlı bireylerle anlaşabilecek, uyumlu, sakin, sabırlı hasta bakıcısı arıyorum diyorsanız gelin sizlere tecrübeli hasta bakıcısı özellikleri birkaç başlıklarla paylaşalım;

Tecrübeli hasta bakıcısı özellikleri

Tecrübeli hasta bakıcısı özellikleri

*Hasta bakımını meslek olarak görmesi, hasta bakımı yapan kişinin yaptığı işin sorumluluğunun bilincinde olması sadece bakıma ihtiyaç duyan ebeveynlerin sorumluluğunu alabilen ve onların ihtiyaçlarına cevap verebilen tecrübeli hasta bakıcısı olması çok önemlidir.

*Hasta bireyleri sevmesi, onlarla vakit geçirmekten hoşlanan, sevgisini gösteren hasta ebeveynlerle uyumlu, sıcakkanlı, onlarla arkadaş olabilecek, pozitif yapıda can yoldaşı olabilecek hasta bakıcısı tercih edilmelidir.

*Referans verebilen tecrübeli hasta bakıcısı, daha öncesinde iş tanımıyla ilgili deneyime ve donanıma sahip hasta bakıcısı tercih edilmeli. Hastanın günlük ihtiyaçlarını karşılayacak, rutinine uyum sağlayan, ev ortamı ve sosyal hayatında ihtiyaçları doğrultusunda destek verebilecek tecrübeli hasta bakıcısı tercih edilmelidir.

*Hasta bakıcısının talimatları takip etmesi ve uygulaması, dakik, pratik, eli çabuk olması hastanın kullandığı ilaçları saatinde ve gerektiği tozda verilmesi yaşlı kişi veya kişilerin günlük rutinlerinin gözlenmesi; vaktinde kişisel ihtiyaçlarıyla ilgili gereksinimlerinde destek olabilme yeteneği olan bir hasta bakıcı olmasıdır.

*Hasta bireylerde beslenme reçetesini uygulaması, sıvı tüketimi ile ilgili de takip bulunması; sağlıklı ve zamanında beslenme konusunda bilinçli, dikkatli bir referanslı hasta bakıcısı olması gerekir.

*Güvenilir olması hasta kişi veya kişilerle diyalog kurabilecek, hastanın kişilik özelliklerine göre davranarak; olumlu yapıda sakin, sabırlı, vicdanlı olması kimi yaşlı ebeveynler çok sinirli veya çok sakin olabiliyorlar. Kişisel özelliklerine göre uyum göstermesi çok önemli bazen büyüklerimiz 2 yaşındaki çocuklar gibi kapris yapabilirler. Hasta bakıcısı duygusal bağ kurmalı, acil durumlarda ne yapılması gerektiğini bilmeli ve durumu yönetme becerisi olan bir bakıcı olmalıdır.

*Tecrübeli Hasta Bakıcısı; düzenli, temiz ve hijyene önem veren, yaşlı ebeveynlerin günlük ev ortamında ev işleri, günlük toparlama, yemek yapımı gibi konularda destek olmalıdır. Hastanın kişisel temizlik konusunda; banyo, tırnak kesimi, saç ve cilt bakımı, diş fırçalama konusunda destek verebilmelidir. Hasta bakıcısı; kişisel temizliğine özen gösteren, prezantabl, güler yüzlü, enerjik, pozitif güvenilir hasta bakıcısı olmalıdır.

*Hasta bakıcı elemanı, aile yaşantısının düzenli olması, işe devamsızlığıyla ilgili herhangi bir rahatsızlığının olmaması ve bu işi uzun zaman zarfında devam etmesi çok önemlidir.

Hasta Bakıcısı Özellikleri

Berkay Danışmanlık, hasta bakıcısı arıyorum diyen siz değerli ailelerin 33 yıllık bilgi ve deneyimleriyle hasta bakımı hizmeti adı altında; hasta bakıcısı, yatılı hasta bakıcısı, gündüzlü hasta bakıcısı, İstanbul hasta bakıcısı, İzmir hasta bakıcısı, Ankara hasta bakıcısı gibi; farklı şehirlere de hizmet vermekteyiz. Sizinle görüştüreceğimiz adayları oluştururken en önem verdiğimiz hususlar yaşlının başlangıç ve ortasında olduğu; Alzheimer hasta bakıcısı, Parkinson hasta bakıcısı, Demans hasta bakıcısı; felçli hastaya bakıcı, şeker hastasına bakıcı, kalça kırıklığı hastasına bakıcı, kalp hastasına bakıcı, tansiyon hastasına bakıcı, görme engelli hastaya bakıcı; yatalak hasta bakıcısı, ayakta hastaya bakıcı gibi sağlık durumuna cevap verecek referanslı hasta bakıcısı olmasına dikkat etmelisiniz.

*Hasta anneye bakıcı, hasta babaya bakıcı ya da hasta anne ve babaya bakıcı olarak bizi aradığınızda sizi dinlemek ve anlamak ilk görevimizdir. Hasta yakını olarak bütün beklentilerinizi, önceliklerinizi dikkate alarak ve size de yaşlınız ile ilgili detayları sorarak ilerliyoruz.

Tecrübeli hasta bakıcısı ihtiyacınız konusunda uzman ekiplerimiz tarafından; her zaman yardım ve destek için tecrübe, birikim, sorumluluk duygusuyla yanınızda olmaya devam etmektedir. En zor süreçlerinde ihtiyaç duyduğunuz her konuda iletişime geçmenizi bekliyoruz.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
Güldan Şahbaz
İnsan Kaynakları Yöneticisi
29.07.2020

Yazımızı Paylaşır mısınız?


error: