ikiz bebek bakıcıları nasıl çalışır ?

İkiz bebek bakıcılığı, başlı başına meşakkatli ve dikkat isteyen bir meslektir. Programlı çalışma yeteneği, zamanı iyi kullanabilme, atiklik ve eli çabukluk gerektiren hassas bir bakıcılıktır. Bebekler, genellikle prematüre olduğu içinde, son derece hijyen kurallarına uygun, bilinçli bakım isterler. İkiz bebek doğumları arttıkça, ikiz bebek bakıcılarına da ihtiyaç artmış durumdadır. Bizden, ikiz bebek bakıcıları konusunda destek isteyen anne babaları, bilinçlendirmek ve evdeki düzeni en sağlıklı şekilde yönetebilmeleri için, bu hafta, ikiz bebek bakıcıları nasıl çalışır ? yazımızı kaleme aldık.

ikiz bebek bakıcıları nasıl çalışır ?

İkiz bebek bakıcıları, ebeveynlerin durumu ve beklentilerine göre, 3 değişik sistemde çalışabilir;

1 – İkiz bebeklerden tek başına sorumlu olarak çalışmak!

2 – İkiz bebekleri 2 bakıcı olarak, ortaklaşa bir sistemde çalışmak!

3 – İkiz bebeklerin bakımını, anne, anneanne veya babaanne ile birlikte yürütülen bir sistemde çalışmak!

1 –  İkiz bebeklerden tek başına sorumlu olarak çalışma sistemi;

ikiz bebeklerin bakım sorumluluğunu alacak bakıcının, daha önce yine tek başına ikiz bebekler bakmış, 0-1 yaş, 0-2 yaş, 0-3 yaş, ikiz bebek bakımı referansları olmalıdır. Bu sorumluluğu ancak, daha önce tecrübe etmiş bir bakıcıya verebilirsiniz. İkizlere tek başına bakacak bakıcıyı yönlendirecek ve kontrol edecek bir ebeveyn evde olmayacak ise, günlük rutini tek başına yönetecek kabiliyeti olduğunu, referans sayesinde anlayabilirsiniz. Böyle bir durumda ebeveynler, ikizlere bakacak bakıcıdan, evle ilgili hiçbir temizlik isteğinde bulunamaz. Çünkü, ikizler bedenen ve zihnen bakıcıyı yeterince yoracak ve meşgul edecektir.

Eğer ki, bebeklerin bir düzeni oturursa, uyuduklarında, bebeklerin çamaşırlarını ve ek gıdalarını ancak hazırlayabilir. Bazı ikiz bebek sahibi aileler, bebeklerle ilgili işleri de bakıcıdan beklemeyerek, bakıcının dinlenmesi ve kendine de zaman ayırmasını ön görebiliyor. Bu nedenle, ikiz bebeklere tek başına bakacak bakıcıdan, bebekler dışında hiçbir iş beklenmemeli ve ek bir yardımcı desteği almanızı öneriyoruz.

2 – İkiz bebekleri 2 ayrı bakıcı ile büyütmek isterseniz nasıl bir çalışma sistemi olmalı ?

Burada ana düşünce, iki ayrı bakıcı ile bebeklerin daha dikkatli ve özenli bakılmasıdır. Bunun yanı sıra, bakıcılardan biri işi bıraktığında, tamamen bakıcısız kalmamak için bir önlem de diyebiliriz. 2 ayrı bakıcı olduğunda,

bebeklerle ilgili iş yükü de bölünmüş olur. Bebekler uyuduğunda, bakıcıdan basit günlük işler de talep edilebilir. 2 bakıcı olduğunda, bebekler ile ilgili ortak hareket etme ve birbirlerinden destek alarak çalışan bebek bakıcıları, daha verimli çalışır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli şey, bakıcıların tamamen bebekleri kendilerine özel paylaşmadan çalışmalarıdır. Eğer bu şekilde olursa, kendi bebeğine bakan bakıcı, diğer bebekle ilgisini azaltır ve bebekler arasında kopma yaşanabilir. Bu nedenle ortak ve paylaşılan bir bakım süreci gerçekleştirilmelidir. Bebekler arasında sevgi ve ilgi adaletsizliği, bebeğin duygusal gelişimi için sakıncalıdır.

3 – İkiz bebeklerin bakımını, anne veya anneanne-babaanne ile birlikte yapacak bakıcı neler yapabilir ?

Burada bebek bakıcısının, daha önce, ikiz bebek bakmış bakıcı olması şart değildir. Ebeveynlerin isteğine bağlı olarak, yeni doğan tecrübesi tek bebek yada ikiz bebek olarak değişebilir. Önemli olan, yenidoğan tecrübesi olan bakıcı olmasıdır. Bakıcı, bebeklerin bakımını ebeveynlerden biriyle yapacağı için, bebeklerin rutini ve ihtiyaçlarını beraber karşılarlar. Burada önemli olan, bakıcının bebeklerin ikisinede eşit sevgi ve ilgiyle ilişki kurarak çalışmasıdır. Bebeklerin bakımını gerçekleştirdiği anne, anneanne veya babaanne ile uyum içinde çalışabilecek yapıda bakıcı olması da, en önemli kolaylıktır. Ayrıca, burada her ne kadar bebeklerin bakımını beraber yürütseler de, evin işlerinin de tamamen bakıcıya bırakılmaması en doğrusu olacaktır. Ev işlerine yardımcı desteği alınmasını, bakıcının uzun vadeli ve verimli çalışabilmesi için, önemle tavsiye ederiz.

33 yıllık bebek bakıcı danışmanlık firması olarak, ikiz bebek bakıcıları nasıl çalışır ? konusunda deneyimlerimizi sizlerle paylaşmaya çalıştık. İkiz bebek bakıcısı arıyorum ve profesyonel bakıcı danışmanlık ajansı ile çalışmak istiyorum diyorsanız, bizi arayın.

Güldan Şahbaz
İnsan Kaynakları Yöneticisi
Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
23.12.2020

Yazımızı Paylaşır mısınız?


error: