İyi Yatılı Bakıcı Nasıl Bulunur?

Uzun yıllara dayanan deneyimlerimize dayanarak, ailelerin yatılı bakıcı bulma yöntemi olarak, ilk önce eş, dost, kanalıyla bulmaya çalıştıklarını biliyor ve anlıyoruz. Fakat, bu yöntem çoğu zaman, beklentileri tam anlamıyla karşılayan bir yatılı bakıcı için, profesyonelce atılmış bir adım olamıyor. Çünkü, her ailenin şartları, kuralları ve aile kültürü farklıdır. En önemlisi de, yatılı bakıcı danışmanlık firmasının insan kaynakları mülakatlarından geçip, gerçekte ne iş yaparak mutlu olacağını ve uzun vadede mutlu çalışacağını tespit etmek gerekiyor. Bu hafta sizlerle, iyi yatılı bakıcı nasıl bulunur? önemli ipuçları vermek istiyoruz.

 

İyi bir yatılı bakıcı bulmak için atılacak en önemli adımlar?

*Yatılı bakıcı, daha önce yatılı tecrübesi olan, yatılı yaşayış ve sistemi bilen bir bakıcı olmalıdır?

*Yatılı bakıcının, bir önceki çalıştığı işverenleri referans verebiliyor olmalıdır.

*Yatılı bakıcı, daha önceki tecrübelerinde, benzer işlerde çalışmış olmalıdır.

Bu detay çok önemli olduğu için, biraz açmak istiyorum.

Örneğin; Yatılı bakıcıyı bebek bakımı için arıyorsanız, daha önce bebek bakmış deneyime sahip olmalıdır. Yatılı bakıcıyaşlı bakımı için arıyorsanız, daha önce, benzer durumda yaşlı bakıcısı veya benzer hastalıklarda hasta bakıcılığı yapmış olması çok önemlidir. Çocuklarınız okula giden çocuk olabilir veya çalışmayan bir anne olabilirsiniz, yinede yatılı bakıcının çocuk konusunda, dikkatli, sevecen ve sabırlı olması çok önemlidir.

Yatılı bakıcı, mutlu olacağı işte, kafasındaki ücrete çalışmalıdır!

Yatılı bakıcının referansı ne yönelik olursa olsun, yapmayı istediği işte daha başarılı olacaktır. Yıllarca çocuk bakımı yapmış bakıcının, çocuk bakmak için sabrı veya enerjisi kalmamış olabilir. Daha az sorumluluk olan ve iş yükü farklı bir işte, çalışmak istiyor olabilir. Bu durumda, uzman bir insan kaynakları mülakatından geçmiş bir bakıcıyı çözmek, daha nokta atışı olacaktır. Güvenilir ve profesyonel çalışan bakıcı danışmanlık firması, bu konuda hem çalışanı, hem de iş arayanı doğru yönlendirir.

İyi bir bakıcı bulmanın en önemli altın kuralı, referansının olmasıdır!

Görüşme yaptığınız yatılı bakıcı, referansı konusunda türlü bahaneler sunarak sizi inandırmaya çalışıyorsa, kesinlikle tatmin olmayın. Referansı hiç yokmuş gibi kabul etmelisiniz. Telefonum kırıldı, rehberimden silindi, taşındılar gibi, türlü çeşit sözler, referansı olmamasının bahanesi olmamalıdır. Günümüz teknolojisinde, insanları bulmak ve ulaşmak çok daha kolaylaşmış durumdadır.

Yatılı bakıcı, daha önce çalıştığı şartlardan daha zor ve ağır sorumluluklarda çalışmakta zorlanabilir?

Yatılı bakıcı, tek çocuklu ve çekirdek bir ailede çalıştı ise, 3 – 4 çocuklu ve aynı zamanda 3 – 4 katlı evde çalışmakta zorlanabilir. Yada daha önce, ayakta olan bir yaşlıya yardımcı bakıcı olarak çalışmış bir bakıcı, yatalak bir hastaya bakıcılık yapamaz. İnsanoğlu kolaya alıştığı zaman, güçlüde olsa daha zor şartlara, uzun süre tahammül edemez. Bu sebeple, iş tanımlarına dikkat etmelisiniz.

Yatılı bakıcı, yabancı bakıcı ise;

Yabancı bakıcı işe almadan önce, ilk sormanız gereken soru, oturma izinli ikameti olan bir bakıcı olup olmamasıdır. Çünkü, güvenliğiniz için ve yasal bir şekilde çalışabilmeniz için, oturma izinli yatılı bakıcı olması en önemli şartlardan biridir.

Kurumsal olarak, yatılı bakıcı danışmanlık şirketi olarak 33 yıldır sektördeyiz. Bir bakıcıdan memnuniyetin iş verimi kadar, ahlaki ve kültürel uyum olduğunun, farkında olarak hizmet veriyoruz. İyi bir yatılı bakıcı nasıl bulunur? diye düşünen ve tecrübeli bakıcı arıyorum diyorsanız, bizi arayın.

 

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları

İnsan Kaynakları Yöneticisi

Güldan Şahbaz-01.03.2021

 

 

 

 

 

Yazımızı Paylaşır mısınız?


error: