Kurumsal Bakıcı Ajansları

Bakıcı ihtiyacında olan işverenler, neden kurumsal bakıcı ajansları ile çalışmak ister? İşte bu sorunun cevapları, bakıcı ajansından beklentilerin karşılanması ve doğru dürüst bir hizmet almak istemeleridir. Bu haftaki yazımızda, kurumsal bir bakıcı ajansı nasıl hizmet vermeli, neleri sağlamalı ve izlenecek yol haritasını sizlerle paylaşacağız.

İşveren aileler bizi aradıklarında, genellikle bıkkın ve güvensiz bir haldeyken iletişime geçer. Aslında en büyük hata şudur; İşveren aileler, bu sektördeki eleman seçimini kendileri de yapabilecekleri gibi, ayrıca bu ihtiyaç içinde hizmet bedeli ödemeyi gereksiz görürler.

Kurumsal Bakıcı Ajansları

Genellikle yapılan en büyük hatalardan biri de, tanıdık çevre, eş dost vasıtasıyla bulunan referanssız çalışanlarla başlayan ve kötü sonuçlarla biten boşuna zaman kayıplarıyla karşılaşıyorlar.

Ev işlerine yardımcı bayan, çocuk bakıcısı, yaşlı bakıcısı, hasta bakıcısı, yani ihtiyacın branşı ne olursa olsun, bu sektör bir tam bir İK uzmanlığı gerektiriyor.

Çevreden ve Tanıdık ile (arkadaş, site, güvenlik, komşu, evdeki çalışan vasıtası ile) Bulunan bakıcılar ve yardımcılar neden olmaz !

-Çünkü, çoğunun iş tanımı ile ilgili referansı yoktur.

-Çünkü, çoğu tecrübesiz ve işle ilgili kapasiteye sahip değildir.

-Çünkü, sevdiği işi yapmaz, mecbur olduğu için işi kabul eder ve çalışır.

-Çünkü, gerekli görgü ve adaba  sahip değildir. Ev hizmetinde çalışmanın sorumluluklarının farkında değildir.

-Çünkü, uzun süreli bir ailede çalışmamıştır. Çalıştığı ailelerden referans veremez. Her zaman, yurt dışına gittiler, maaşımı vermediler, bana kötü davrandılar v.b. gibi bahaneleri hazırdır.

Peki, kurumsal bakıcı ajansları nasıl olmalıdır, bakıcı ajansını seçerken nelere dikkat etmelisiniz ?

*Kurumsal bakıcı ajansı, kurumsal bir kimlik alabilmesi için, sektörde uzun süredir hizmet veriyor olması gerekir.

*Yasal mevzuatlara uygun bir hizmet anlayışında hareket etmelidir.(işkur izinli bakıcı ajansı olmak ve elemanların kimlik araştırmaları gibi)

*İşverenin dinleyip analaması çok önemlidir

*İşvereni gerçek ihtiyacına göre yönlendirebilmeli ve doğru aday konusunda yol göstermelidir.

*Bakıcı adaylarını ve yardımcı adaylarını seçerken titiz bir kimlik ve referans gerçekliği araştırması yapmalıdır.

*İşvereni korumalı, güven sağlamalı ve her türlü konuda desteğini hizmetin devamı olarak vermelidir. Aynı zamanda, çalışanın haklarını da korumalı ve anlaşılan iş tanımı dışında, kaldıramayacağı iş sorumlulukları yüklenmesine izin verilmemesi de önemlidir.

*İşveren ailenin bütçesini iyi anlamalı, bütçeye uygun hizmeti verebilecek doğru adayı çıkarabilir mi ön görmelidir.

*Aynı zamanda, çalışacak olan yatılı bakıcı, gündüzlü bakıcı adayının, mutlu olacağı ücret beklentisini, uzun vadeli çalışıp verim alabilme adına sağlamalıdır.

İşverenin Kurumsal Bakıcı ajansları ‘ndan hizmet alma sebeplerine gelince !

Kurumsal bakıcı ajansı ile çalışmak isteyen işveren, istediği doğru adayların karşısına çıkmasını ister.

Bakıcı ajansı burada doğru adaylarla eşleştirip, işveren aile ile görüştürmelidir.

-Alacağı hizmeti paket halinde sunulmasını ister. Örneğin; Kimlik araştırması, referans araştırması, işe yeterlilik, beklentilerin karşılanmaması ve uzun vadede yardımcı bayanın veya bakıcının çalışması gibi.

-İşveren, insan seçmenin ve yerleştirmenin, her sektörde olduğu gibi profesyonelleri olduğunu bilir. Profesyonel kişilerin elemelerinden geçmiş adayları bulmak ister.

-İşveren kendi zamanının ve imkanının olmadığı araştırma ve çalışmaların yapılmış olduğunu bilmek ister. Bakıcı ajansına ödeyeceği danışmanlık bedelinin hak edilmesini bekler.

-Çalışan elemanla ilgili bir sorun yaşandığında veya elemanın değişimi söz konusu olduğunda, yapılan sözleşmeye uygun olarak, ilk günkü kalitede hizmetin devamını almak ister.

Berkay Danışmanlık İnsan kaynakları, anne olmuş 3 kadın girişimci insan kaynakları uzmanının 28 yıllık emeğidir. Bakıcı ajansı ve yardımcı bayan ajansı olarak, aynı çizgide, etik iş ahlakında hizmete devam etmektedir. 28 yıldır aynı adreste ve aynı işverenlerle daimi olarak çalışmaktadır.

Tavsiyeler üzerine işveren ve eleman portföyünü oluşturan Berkay Danışmanlık ’a, www.berkaydanismanlik.com, kurumsal adresinden, www.bebekbakici.com.tr , www.cocukbakici.com.tr , www.bayanyardimci.com , www.yaslivehastabakicisi.com markalarımızın adreslerinde ulaşabilirsiniz. Sitelerimizde herkese açık referanslarımızı ve referans mektuplarımızı inceleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için sitelerimizde ki makalelerimizden faydalanıp farkındalığınızı arttırabilirsiniz. Önce güven, sonra hizmet için, bizi arayın.

Berkay Danışmanlık
İnsan Kaynakları Yöneticisi
Güldan Şahbaz
11.03.2020

 

Yazımızı Paylaşır mısınız?


error: