Kurumsal Bakıcı Şirketi ile Çalışmanın Farkları

Kurumsal bir şekilde çalışan bakıcı şirketleri, özel istihdam bürosu izni almadan ve bir ofis ortamı dahi olmadan, farklı bir iş kolundayken el altından eleman temini aracılığı yapıp, hiçbir vergi ödemeden aracılık yapan, kişi ya da kişiler ile mücadele eder. Çünkü, bu yasal olmayan kişi yada kişiler, sektörde yanlış algılara sebep olur. Bu algıların en yanlışı ise, elemanlardan komisyon alınmasının normal olduğudur. Bu konuda hemen hemen her işverene, bunun yaslara aykırı bir tutum olduğunu izah etmeye çalışıyoruz. Bunun yanı sıra, bu tarz yasa dışı ve elemandan komisyon alan tarafların açtığı güvensizlik ve kötü hizmetin sonucu olarak, bakıcı danışmanlık şirketlerine güvensizlik önyargısı ile savaşmak zorunda kalıyoruz. Bu haftaki makalemizde, çok önemli bir konu olan, kurumsal bakıcı şirketi ile çalışmanın farkları konusunu kaleme aldık. Bu önemli farkları detaylı bir şekilde açıklayarak, sizleri doğru bilgilere yönlendirmek istiyoruz.

  Kurumsal Bakıcı Şirketi ile Çalışmanın Farkları 

Kurumsal bakıcı şirketi;

 

İşkur’un yenilenen ve süregelen mevzuatlarına uyarak, hem kanunlara karşı hem de vatandaşlara karşı sorumluluğunu yerine getirir. İş bulduğu elemanlardan asla komisyon almaz, bunun sebebi 4904 sayılı Türkiye iş kurumu kanunu gereğince, iş arayanlardan ücret alınmasının yasaklanmış olmasıdır. Aynı zamanda, 33 yıllık bakıcı firması ve yardımcı personel firması olarak, işe ihtiyacı olan emekçilerden ücret alınmasının etik olmadığına inanıyoruz.

 

Kurumsal bakıcı şirketi;

İş bulacağı her personeline kayıt formu açar ve özlük dosyası hazırlar. Sabıka kaydı, ikametgah bilgilerini güncel olarak alır. Yabancı bakıcı için ise, sadece oturma izinli yabancı bakıcılara iş bulur.

 

Kurumsal bakıcı şirketi;

İş bulacağı kayıtlı personelin referanslarını kontrol eder ve olumlu referansları varsa iş bulur.

 

Kurumsal bakıcı ajansı;

Bu işi meslek olarak gören bakıcıları, yaşlı bakıcısı, hasta bakıcısı, bebek bakıcısı, çocuk bakıcısı gibi branşlara ayrılır ve daha önce alanında çalışmış tecrübeli bakıcıyı işe yerleştirir.

 

Kurumsal bakıcı firması;

İster yatılı bakıcı olsun, ister gündüzlü bakıcı olsun, uzun vadeli çalışabilecek, herhangi psikolojik rahatsızlığı olmayan, fiziksel sağlık sorunları olmayan elemanlara iş bulur.

 

Kurumsal bakıcı firması;

Yatılı bakıcı arıyorum veya gündüzlü bakıcı arıyorum ihtiyacıyla başvuran işverene, hem doğru aday konusunda, hemde bakıcı ile en iyi şekilde çalışabileceği tavsiyeleri vererek danışmanlık yapmalıdır. Aynı zamanda, işe yerleştirdiği personel ve işveren arasında yapacağı sözleşme ile, hizmetinin devamını garanti etmelidir. Hizmetin devamında ise, işveren personel değişikliği talep ettiğinde, ilk günkü özende işvereni memnun etmelidir.

 

Kurumsal bakıcı şirketi, işvereni kadar, işe yerleştirdiği personelinde haklarını korumalıdır;

İşe yerleştirdiği personelin, çalışma şeklinde haksızlığa uğramamasına, insani bir biçimde davranılmasına, maaşını düzgün alabilmesine, başta verilen taahhütlerin yerine getirilmesine gibi, birçok durumda, çalışanın da yanında durur.

 

Kurumsal bakıcı şirketi;

İşe yerleştirdiği elemanlarının, aile ve özel hayatını bilir, işine yansıtabileceği olumsuz konulardan işvereni korur. Aynı zamanda, eğitim, kültür ve tecrübe olarak, uyum sağlayacağı işverenle çalışanı bir araya getirir.

 

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları olarak, 31 yıldır, bakıcı şirketleri İstanbul merkezli olarak, hizmet vermekteyiz. Yasalara uygun, güvenilir ve referanslı bakıcılar ile aranızda köprü olmaya çalışıyoruz. Bu haftaki yazımızda, kurumsal bakıcı şirketi ile çalışmanın farkları konusunda, bilgiler sunmaya çalıştık. Eğer sizde, kaliteli ve doğru bir bakıcı danışmanlık şirketi ile çalışmak istiyorsanız, bizi arayın

 

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları

İnsan Kaynakları Yöneticisi

Güldan Şahbaz-11.10.2021

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yazımızı Paylaşır mısınız?


error: