Montessori̇ Eği̇ti̇m Modeli̇ Nedir ?

Montessori̇ Eği̇ti̇m Modeli̇ Nedir ? İtalyan doktor Maria Montessori tarafından 1900’lü  yılların başında çocuktan yola çıkarak geliştirdiği bir eğitim modelidir. Çocuğun bireysel becerileri ve ilgi alanlarına uygun olacak şekilde , her çocuğun farklı öğrenme hızına sahip olduğunu kabul eden özgür eğitim bilimidir. Baskısız ve çocuğun kendi doğasını ortaya koymasına izin veren bir anlayış geliştirmiştir.

Montessori̇ Eği̇ti̇m Modeli̇ Nedir ?

Montessori̇ Eği̇ti̇m Modeli̇ Nedir ?

Terbiyeden ziyade farkındalık üzerine çalışır. Çocuklar ödül – ceza sistemi dışında bir yöntemle, eyleme geçmenin onlar için en önemli ödül olduğunu ileri sürülen modern eğitim modelidir.

Montessori pedagojisi; çocuğa bir şey öğretmek değil, öğrenmelerine destek olarak yargılamadan sadece destek vererek gerektiğinde ” böyle olursa daha doğru olur ” demeyi bilerek çocuklara el uzatmaktır. Eğitim pedogojisi; başkasına birşey öğretmek değildir, başkasının öğrenmesine destek olmaktır.

Montessori̇ Eği̇ti̇m Modeli̇ ‘ni̇n Çocuğa Faydaları ?

Montessori eğitimi alan çocuklarda, ilk olarak sosyal ortamlarda değişiklikler göze çarpar. Montessori eğitimiyle çocukların yaşıtlarıyla daha iyi iletişim kurduğu gözlenir. Aynı gelişmeler ebeveynlerle çocuklar arasında da görülür.  Ayrıca Montessori eğitimi, çocukların duygusal gelişimlerini etkili bir şekilde destekler. Gelecek yaşamlarında sorumluluk sahibi, uyumlu, kendine saygılı ve özgüvenli bireyler olarak yetişirler.

İnce motor, kaba motor becerilerinin gelişimini  sağlar. Kendilerini daha iyi ifade ediyor kendi potansiyelini keşfediyor ve özgüveni yüksek oluyor. Aynı zamanda kendi kendini eğitebilme ve geliştirebilme becerilerini kazanıyorlar.

Montessori eğitimiyle, öğretici tarafından yardıma ihtiyaç duymayan çocuklar kendi hatalarını kendileri fark eder ve düzeltmek için çaba gösterirler. Çocuklar öğrenmeyi eğlenerek yaparken araştırma isteği hep içlerinde vardır. Böylelikle doğal bir öğrenme sağlanmış olur. Deneyimlerini kendileri kazanırken büyüklere ihtiyaç duymazlar.

Montessori eğitim modeli Akla düşünmeyi öğretir. Öğrenirken belleğine yük yüklemez. Başarabileceğine inanmak başarmaktan önemlidir. Çocuklara böyle bir inanç veriyor. Ömür boyu kazanımlarını sürdürebilir hale gelir. Bu tarz eğitilen çocuklar hayat boyu hızlı kolay ve kalıcı öğrenir. Akademik hayata rahat ve özgüvenli başlar.

Çocukluğunda Montessori eğitimini alan kişilerin, hayatının ilerleyen zamanlarında sorunlara daha kolay çözümler üretebildiği görülmüştür. Bakış açısı daha küçük yaşlardan gelişen bu kişiler, ilerleyen yaşamlarında bu eğitimin faydaları ile karşılaşırlar.

Bu bağlamda büyük projelere imzasını atmış birçok kişinin küçük yaşlarda Montessori eğitimi aldığı ve bu eğitim felsefesinin ileri ki yaşamlarında fazlasıyla etkili olduğu görülür. Bu kişilerde en çok görülen özellik yaratıcılığın üst düzeye ulaşması ve kimsenin daha önce yapmadığı şeylerin yapılmasıdır.

UNUTMAYIN !

Çocuklarınızın yerine her şeyi yaparak onları gerçek hayata hazırlayamazsınız !

HEDEF :

Toprağı ve tabiatı tanıyan, seven koruyan.

Çevresine duyarlı  ve saygılı paylaşmayı bilen, kendine yeten.

Toplum içinde kendini ifade edebilen, özgüveni yüksek, yaratıcı, merhametli adil ve onurlu bireyler yetiştirmek.

İnsanları daha ileriye götürmek, daha iyi düşünür, davranır daha iyi üretken hale gelmelerini sağlamak için yaşadıkları topluma katkı yapsın diye. .

Denize, deniz yıldızı atan adama diyorlar ki; kardeşim burada yüzlerce deniz yıldızı var ne fark eder bunların kaç tanesini kurtaracaksın?Oda elindeki deniz yıldızını gösterir, der ki; bunun için fark eder.

Yani biz de karşılaştığımız çocuklar için farketsin, öğrencilerimiz için farketsin diyoruz.

Kaliteli ürünler ve işler her zaman için pahalıya mal olurlar. Önemli olan çocuğunuzun geleceğidir. Çocukları böyle bir eğitimden mahrum etmek büyük haksızlıktır. Bunlar insanlara kazandırılacak büyük avantajlardır. Çocuklarınıza geleceğe yönelik yatırım olarak görmelisiniz.

HER ÇOCUK ÖZELDİR.

Montessori̇ Eği̇ti̇m Modeli̇ Nedir ? Güvenilir, tecrübeli ve referanslı Eğitimli Çocuk Bakıcısı, Oyun Ablası / Abisi, Gölge Öğretmen, Dadı ve daha bir çok hizmetlerimiz için bize ulaşabilirsiniz.

Eğitimli Oyun Ablası Özlem
(Çocuk Gelişim Uzmanı)
13. 03. 2019

Yazımızı Paylaşır mısınız?


error: