Oyun ablası nedir, bakıcıdan farkı var mıdır?

Oyun ablası nedir, bakıcıdan farkı var mıdır? diye merak eden okurlarımız ve bu ihtiyaç sahibi ailelerimiz için, kısaca tanımlamaya çalışalım. Üniversite öğrencileri, çocuk gelişimi mezunları, okul öncesi öğretmenliği okuyan veya okul öncesi öğretmenliği mezunu olmuş, pedagojik formasyon eğitimi almış, çocukların eğitim ve öğrenimlerinde başarılarını destekleyen, çocukların büyürken, farklı oyunlarla motor gelişimlerinde de eğitici oyunlar oynayarak önemli katkılarda bulunan kişilere oyun ablası denir.

Oyun ablası nedirOyun ablası nasıl olmalıdır?

*Oyun ablası, çocuklarla gün içerisinde çeşitli eğitici etkinlikler yaparak çocukların gelişiminde motor becerisini artıran oyunlar ile kaliteli zaman geçirecek niteliklere sahip olan oyun ablası olmalıdır.

*Öncelikle görünüşü, konuşması düzgün

*İşe geliş-gidiş saatlerine dikkat eden ve uyum sağlayabilen

*Sabırlı, sakin, düzenli, pratik, eli çabuk olmalı

*Kötü alışkanlıkları olmayan ve sigara kullanmayan

*Oyun ablası belirli plan eşliğinde ilerleyebilen ve çalışabilen kabiliyette

*Çocuklarla eğitici oyunlar hakkında bilgi sahibi olan

*Branş bölümü okuyan veya mezun olmuş ( Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümü – Sertifika ya da Diploması Olan )

*Daha önce çalıştığı ailelerden referanslı oyun ablası, çalışmamış ise okulundan hocalarından referansı da olabilir.

*Oyun ablası çocuklara örnek olduğundan tüm davranışlarına ve sözlerine dikkat etmelidir

*Aile yaşantısının düzenli olması ve özel hayatını işe yansıtmaması

*Çocuğun gelişimi ve eğitimi sürecini aile ile paylaşmalı

* Yeterli bilgilere sahip, yeniliklere açık, inisiyatif kullanabilecek anne ve babanın kurallarını doğru uygulayacak yeterliliğe sahip kişiler olmalıdırlar.

*Çocukları okuldan alabilirler, okul dışında da aktivite ve ders teşvik destek konusunda çocukla iletişim kurabilen, ikna ve yönetme becerileri olan oyun ablası olmalıdır.

*Oyun ablası, 6 yaşından başlayarak ilkokul döneminde de çocuğun ders yardımcıları ve etüt konusunda da destek verebilirler.

*Çocuğun ilgi alanlarını gözlemleyip satranç, müzik, spor gibi vb. aktivitelerde de çocuğa artı değerler katabilmelidir.

Oyun ablası ile diğer bakıcılardan farkları nelerdir?

Oyun ablaları zaman tam zamanlı çocuk bakıcılarıyla karıştırılmaktadır.Oyun ablası ile diğer bakıcılardan farkları nelerdir? diye sorduğunuzda, oyun ablası anne babaların gerek iş tempoları gerek de sosyal hayatlarında nefes alabilecek zamanlarında ailelerin ihtiyaç duyduğu sürelerde ebeveynlere çocuklarının gereksinimlerine cevap verirler.

Oyun ablası bir yenidoğan bebek bakıcısı, dadı veya sadece çocuğun öz bakımını yapan bir çocuk bakıcısı değildir. Genellikle kreş dönemine yaklaşan çocuklar, kreşe hazırlanan çocuklar, evde birebir kreş eğitimi alan çocuklar, özel eğitmenle evde kaliteli vakit geçirmek şeklinde çalışırlar.

Ayrıca, temel amaçları, çocuğun zihinsel gelişimini artıran oyunlar, çocukta kitap sevgisi, çocukta sosyal aktiviteler, çocuğun sanatsal anlamda gelişimi ve çocuğun spor alanında gelişimi için aktiviteler, çocuğun okul dışındaki aktiviteleri gibi, çocukla kaliteli zaman anlamındaki herşey olarak çalışırlar.

Oyun ablasının bakıcıdan en büyük farkı, çocuğun büyüme evresindeki bakım süreciyle birlikte, çocuğun her anlamda gelişimi, çocuğun zeka gelişimi ve çocuğun yeteneksel anlamda gelişimine odaklı çalışmalarıdır.

Ayrıca üniversitelilerin, ilkokul öğretmenliği, beden eğitimi öğretmenliği, müzik öğretmenliği, resim öğretmenliği ve benzeri branş bölümlerinde de eğitim gören öğrenci oyun ablası olarak da çalışmaktadır.

Aileler oyun ablasına neden ihtiyaç duyarlar?

Çalışan anne baba iseniz ve çocuğunuzla ilgili zaman zaman destek alacağınız oyun ablası ihtiyacınız olabilir.

Aileler, yoğun ev hayatı ve iş hayatı içerisinde, zaman ve imkan bulamadıkları bu tür ihtiyaçlar için, oyun ablası çalıştırmak isterler.

Anne baba çocuğu için, çocuk gelişimi, okul öncesi öğretmenliği, branş öğretmeni veya psikoloji bölümünü de okuyan veya mezun adayları tercih eder. Pedagojik formasyon eğitimi almış olmaları tercih sebebidir.

Oyun ablası, ailelerde, ihtiyaca göre, part-time oyun ablası, yatılı oyun ablası, part-time oyun ablası çalışan adaylar da mevcut olup, ayrıca sömestr ve yaz tatillerinde tam zamanlı çalışan oyun ablası bulmak da mümkündür.

Oyun ablası nedir?

Ebeveynlerin akşam nefes alabilmesi veya bir davete katılmak için çocuğa eşlik eden, tatile çıktığınızda da sizinle beraber gelerek işine tatil ortamında da işlerine devam ederler.
*Oyun ablası ile yapılacak aktiviteler; çocuğun büyük motor ve küçük motor gelişimi açısından çocuğun oyunla öğrenme becerisi kazanması çok önemlidir. Oyunlar çocuğun öğrenme yeteneğini arttırır; bunlarla ilgili örnekler vermek gerekirse; parmak boyası, Lego oyunları, pazıl eşleştirme oyunları,  şarkılar, çeşitli müzik enstrümanları, kitap okuma, masal anlatma, zıplamak hoplamak, çeşitli materyal ilgili oyuncak ve oyun kurma renkler, şekiller, sayılar ve benzeri oyunlar oyun ablası veya oyun abi ile anlaştığınız zaman diliminde çocukla oyun programı yapıp uygulanacaktır.

*6-12 yaş arası oyun ablası çocuğun ilkokula başlama döneminde de çok büyük desteği olan; oyun ablası, çocuğun okuldan karşılanması ve evde hazır olan yemeği ısıtıp servis yapabilir. Daha sonrasında çocuğa dersleri konusunda destek verebilirler. Çocukla ev dışında da aktiviteler yapabilirler. Kısaca bahsetmek gerekirse etüt, park, sinema, spor, kültürel ve sosyal programı; varsa bu konuda destek verebilen oyun ablaları bulunmaktadır.

Oyun ablası nedir ?; Anne ve babalar çoğunluğu çalıştıkları için, eve yorgun geldiklerinde çocukların dersleriyle ilgilenmek yerine; sadece derslerini kontrol edip günün yorgunluğunu dinlenerek atmak isteyebilirler. Anne ve babalar rahatça dinlenebilir ve çocuklarıyla kaliteli vakit geçirmeye zamanları ve enerjileri kalmış olur. Bu yüzden oyun ablası hayatınızı bir nebze de olsa; size ve aile bireylerine nefes alabileceğiniz zaman konusunda destek verebilirler.

33 yıllık tecrübemizle ve birikimlerimizle Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları olarak, oyun ablası arıyorum ve oyun ablası nedir, bakıcıdan farkı var mıdır? diyorsanız bizimle iletişime geçmenizi bekliyoruz. İnsan kaynakları uzman danışmanlarımız sizleri bu konuda aydınlatıp, ihtiyaç duyduğunuz en doğru yönlendirmeler için hizmete hazırdır.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
İnsan Kaynakları Yöneticisi
Güldan Şahbaz
23.09.2020

Yazımızı Paylaşır mısınız?


error: