Prematüre bebek bakıcısı nasıl çalışır?

Prematüre bebek bakıcısı, ailenin ihtiyaç ve imkanlarına göre, yatılı bebek bakıcısı veya gündüzlü bebek bakıcısı olarak hizmet verebilir. Prematüre bebek bakıcısı, sorumluluk sahibi olmalıdır. Aynı zamanda, dürüst, sakin, uyumlu, samimi ve saygılı olmalıdır. Kendi bilgi ve deneyimlerini aile ile paylaşabilmeli, doğru zamanda doğru inisiyatifler kullanabilmelidir. Bu mesleği severek yapan bebek bakıcısı, prematüre bebeğin, bakım ihtiyacı bitene kadar, uzun vadeli hizmet verebilmelidir. Bu haftaki yazımızda, prematüre bebek bakıcısı nasıl çalışır? bilgiler paylaşmak istiyoruz.

Prematüre bebek bakıcısı nasıl çalışır?

Hijyen Kurallarına uyarak çalışır!

Bebeğin en önem verilmesi gereken önceliği, hijyenik koşullarda bakılmasıdır. Prematüre bebek bakıcısı, bebeğin hijyenine dikkat eder ve sağlıklı büyümesini de sağlayacak sıkı önlemler alır. Aynı zamanda, kendi kişisel temizliği konusunda da, son derece dikkatli ve özenli davranır.

Referans ve tecrübeleri olması neden  şarttır?

 

Profesyonel bebek bakıcısı olarak, yeni doğan tecrübesi olan, iyi referansları olan, daha önceki çalıştığı ailelerinde, bebeğinin tüm temel öz bakımını üstlenmiş, tecrübeli bebek bakıcısı olmalıdır. Prematüre bebekle ilgili her konuda, bebeğin takibini yaparak, doktorun ve ebeveynlerin direktiflerine uyarak çalışır. Bebekle ilgili her türlü gelişmeyi, anne babayla paylaşır. Günlük bir ajanda tutar.

***Prematüre bebek bakmak, hem iyi bir zaman planlaması yapabilmeyi, hem de pratik olmayı gerektiren bir meslektir!

 

Prematüre bebek bakıcısının diğer sorumlulukları;

 

Bebeğin banyosundan, tırnak kesimine kadar, A’dan Z’ye her türlü bakım sürecine hakimdir. Yatılı bebek bakıcısı olarak çalışan bakıcılar, gecede bebeğin bakımını üstlenebilir. Bebeğin boy – kilo gelişimini takip eder. Ayrıca, bebeğin kullanması gereken ilaç veya vitamin gibi takviyeleri, doğru zamanda, doğru ölçülerde verir. Bebeğin odasının temiz tutulması, bebeğin kıyafet, biberon, mutfak malzemeleri, banyo malzemeleri, oyuncaklarının temiz tutulması vb. tüm işleri sistemli bir şekilde yürütür. Bebekle ilgili olumlu, olumsuz tüm gelişmeleri ebeveynlerle paylaşır. Özellikle alerjik; süt alerjisi, çölyak veya astım, toz ve akarca alerjilerine karşı dikkatli ve özenli davranır. Bebeğin aylık olarak, doktorun ve annenin reçetesine göre, ek gıdalarını hazırlar. Yatılı bakıcı ise, aile ile seyahatlere eşlik eder. Gündüzlü bakıcı ise, mesai saatlerine uygun çalışır.

 

Prematüre bebek bakıcısı nasıl çalışır?

Prematüre bebek bakıcısını öncelikleri;

Bebeğin en hassas ve özenli bir bakım gerektiren prematüre döneminde, bakıcının görevi; sadece bebek bakımı konsantrasyonlu ve önceliklidir. Bakıcının, bebek dışında ev işleri yapması, ekstra yorgunluk yaratır. Prematüre bebek bakıcısı, profesyonel bebek bakıcısıdır ve  ev işleri ile ilgili sorumluluk almaz.

 

33 yıllık bakıcı ajansı olarak, kurumsal ve profesyonel bir danışmanlık firmasıyız. Prematüre bebek sahibi olan ebeveynleri, prematüre bebek bakıcısı nasıl çalışır? bilgiler aktarmaya çalıştık. Bu konuda, referanslı ve kaliteli bir bebek bakıcısı arıyorum diyorsanız bizi arayın.

 

 Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları

 İnsan Kaynakları Yöneticisi

GÜLDAN ŞAHBAZ -27.07.2021

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yazımızı Paylaşır mısınız?


error: