Profesyonel ev yardımcısı nasıl çalışır?

Profesyonel ev yardımcısı, uzun yıllardır ev yardımcılığını meslek olarak yapan, ev işlerinde tüm sorumluluğu alan ve yöneten bir kişinin görevlerini tanımlar. Ev yardımcısı, ev sahibinin veya ailenin ihtiyaçları doğrultusunda hareket eder ve evin düzenli, temiz kalmasını sağlamak için çalışır. Bu haftaki makalemizde, profesyonel ev yardımcısı nasıl çalışır? konusunda tavsiye ve önerilerimizi kaleme aldık.

Ev yardımcısı çalışma sistemi;

Temizlik için gerekli olan malzemeleri ve ekipmanları toplar. Bunlar temizlik bezleri, süngerler, temizlik solüsyonları, vakum veya süpürge, paspas, temizlik fırçaları vb. olabilir. Doğru zemin için doğru araç gereçleri ve deterjanları kullanır. Temizlik bez ve fırçalarını, evin hijyenine göre birbirine karıştırmadan kullanır. İlk önce ortalığı ve odaları düzenlemek için dağınıklığı azaltır, çöpleri boşaltır, kirli çamaşırları renklerine ayırarak yıkama işlemine başlar. İş yaparken de, asma ve yıkama işlemine devam eder. ve eşyaları yerlerine koyun. Ev, dubleks veya müstakil bir villa ise, evin üst katlarından başlayarak, aşağı doğru ilerleyerek kir ve tozu aşağı indirerek çalışır. Yatak odalarını, misafir odalarını, banyoları ve diğer üst kat odalarını temizler. Yatak takımlarını en az haftada bir defa değiştirir. Evin yüzeylerini önce detaylı süpürür, toz alır ve sonra da vileda yardımıyla siler. Evin kullanılmayan katlarına haftada bir bu temizliği yapar fakat yaşanılan bölgeleri, gün aşırı temizliğini yapar. Özellikle mutfak ve banyo çöplerini her gün yeniler.

 

Sistem içinde çalışma;

 

Evin, alan olarak çok büyük olduğu ve ailenin kişi sayısının yoğunluğuna bakılarak, gündüzlü yardımcı, yatılı yardımcı, ev aşçısı, bebek varsa çocuk bakıcısı, yaşlı varsa yaşlı bakıcısı, hasta varsa hasta bakıcısı, bahçe için bahçıvan, ulaşım için özel makam şoförü gibi bir veya birden fazla ev personeli çalıştıran aileler olmaktadır. Bu tarz büyük evlerde, diğer çalışanlarla işbirliği oluşur ve sorumlu oldukları görev tanımlarının ayrımı yapılarak çalışılır.

Evde yatılı yardımcı veya gündüzlü yardımcı olarak çalışan yardımcı bayan, salon ve oturma odalarını temizler. Mobilyaların, koçakların tozunu alır, en az haftada bir koltuk altlarını süpürür siler. Halı kullanılan evlerde, ayda bir halı şampuanı ile halının tozunu siler. Halılar 6 ayda bir yıkamaya gönderilir. Eğer varsa, çalışma odası veya ofis gibi diğer odaları da temizler. Evin perdelerini, normal boyutta ise, makinada yıkanabilir ise en az 2-3 ayda bir temizliğini yapar. Perdeler, stor şeklinde, çok büyük ve makinada yıkanmaz ise, ev sahibinin istediği aralıklarda kuru temizlemeye gönderilir. Camların temizliği ise, yazın ayda bir, kışın ise hava durumuna göre daha uzun aralıklarda temizlenir.

*Her gün kullanılan mutfak düzeni;

Sadece mutfağa ait, temiz bir bez veya sünger kullanarak mutfak tezgahlarını düzenli olarak temizler. Yüzeyleri temizlemek için uygun bir temizlik solüsyonu veya deterjan kullanır. Tezgahlarınızı özellikle her yemek yaptıktan sonra siler, bulaşıkları mümkün olan en kısa sürede bulaşık makinesine yerleştirir. Ayda bir mutfak dolap içlerinin tozunu alır, mutfak dolap kapaklarını ve çekmece yüzeylerini, her gün leke kontrolü yaparak siler. Buzdolabı içinde, tarihi geçmiş veya çürümüş yiyecek bırakmaz. Buzdolabı içinin hijyenine dikkat ederek düzenli siler. Bulaşık makinesi, fırın, mikrodalga vb. tüm mutfak eşyalarının iç dış temizliğini düzenli periyotlarla yapar. Tencere ve tavaları çizmeden dikkatli ve özenli kullanır.

Mutfak bezlerinin temizliği, masa örtüsü temizliği ve kurulama havlularının temizliğini dikkatlice ve düzenli yapar. Mutfak lavabosunu düzenli olarak, lavabo temizleyicisi veya karbonat ve limon suyu gibi doğal temizleyiciler ile temizler. Mutfakta çöp bekletmez. Özellikle kesme tahtası, bıçaklar, tencereler ve tavalar gibi sık kullanılan eşyaları sağlıklı bir şekilde yıkar. Yemek hazırlığından sonra mutfak aletlerini ve ekipmanlarını özenli kullanır. Her gün mutfağı süpürür ve siler.

 

Hijyen kuralları ve yapılacaklar;

 

Kullanılan malzemeler; Kauçuk eldiven, temizlik bezi, sünger, tuvalet fırçası, temizlik solüsyonları (tuvalet temizleyici, yüzey temizleyici, cam temizleyici vb.) gibi temizlik için gereken ekipman ve malzemelerini kullanır. Fırçayla tuvaletin iç yüzeylerini ovulması, kenar ve alt bölgelerinin silinmesi, tuvalet klozet kapağı, kenarları ve alt kısımları temizliğini yapar. Lavabo, duş ve küvetin ovularak temizlenmesini sağlar.  Kireç, sabun kalıntıları ve lekeleri oluşmaması için, düzenli olarak detay temizlik yapar. Cam temizleyici kullanarak aynaları ve cam yüzeyleri temizler. Gün aşırı el yüz havlularını değiştirir. Bornozları haftada 1 gün yıkar. Banyo dolap içlerini en az ayda bir defa boşaltır ve siler. Hafta bir banyo paspaslarını yıkar ve bitmeden tuvalet kağıdı stoğunu yapar. Temel kullanım malzemeleri, deterjan ve temizlik malzemelerini tükenmeden alınması için eksik listesine ekler. Çöpleri boşaltır ve sık aralıklarla çöp torbasını değiştirin. Saç fırçalarını temizler, boşalan el sabunu kabını doldurur.

*Teras, balkon ve veranda temizliği;

Teras, balkon veya veranda temizliği yaz ve kışa aylarına göre değişir. Özellikle yaz aylarında, açık alanda biriken tozu ve kirleri temizlemek için bir süpürge veya fırça yardımıyla temizlik yapılır. Plastik veya metal mobilyaları sabunlu suyla yıkayıp durulanır. Ahşap mobilyaları temizlemek için uygun ahşap temizleyici veya sabunlu su kullanılır. Teras, balkon veya veranda zeminini süpürülür. Yüzeydeki yaprakları, tozu ve diğer kalıntılar temizlenir. Zemini temizlemek için su hortumu veya kova ile bol su ile yıkanır. Eğer teras, balkon veya veranda camlı bir alana sahipse, cam yüzeyleri temizlenir. Teras, balkon veya verandasında, bitki ve çiçekler varsa, onların bakımı ve sulanması ihmal edilmez. Özellikle duvarlarda, korkuluklarda ve köşelerde biriken örümcek ağlarını ve tozları temizlenir. Çok katlı, büyük evlerde, duvardan duvara devasa camlarda ve yüksekliklerde, ev sahibi düzenli olarak bir temizlik şirketi ekibi ile çalışması gerekir.

 

Avrupa Yakası Eve yardımcı kadın semtleri;

 

Eve yardımcı kadın Levent

Eve yardımcı kadın Sarıyer

Eve yatılı yardımcı arıyorum Tarabya

Eve yardımcı kadın Etiler

Eve yardımcı kadın Ulus

Eve yardımcı arıyorum  İstinye

Eve yardımcı bul Zekeriyaköy

Ev yardımcısı bul  Yeniköy

Eve yardımcı kadın Şişli

Eve yardımcı kadın Beşiktaş

Eve yardımcı kadın Taksim

Ev yardımcısı arıyorum Beyoğlu

Eve yardımcı arıyorum Kâğıthane

Eve yardımcı kadın Kemerburgaz

Eve yardımcı kadın Eyüp

Eve yardımcı kadın Göktürk

Eve yardımcı kadın Gaziosmanpaşa

Eve yardımcı kadın Fatih

Eve yardımcı kadın Merter

Eve gündüzlü yardımcı  Zeytinburnu

Eve yardımcı kadın Bakırköy

Eve yardımcı kadın Ataköy

Eve yardımcı kadın Yenibosna

Eve yatılı yardımcı arıyorum Halkalı

Eve yardımcı kadın Florya

Eve yardımcı kadın Yeşilköy

Eve yardımcı kadın Bahçelievler

Eve yardımcı kadın Ortaköy

Eve yardımcı kadın Nişantaşı

 

Anadolu Yakası Eve yardımcı kadın semtlerimiz;

 

Eve yardımcı kadın Kadıköy

Eve yardımcı kadın Altunizade

Eve yardımcı kadın Acıbadem

Eve yardımcı kadın Erenköy

Eve yardımcı kadın Kozyatağı

Eve yardımcı kadın Moda

Eve yardımcı kadın Göztepe

Eve yardımcı kadın Fenerbahçe

Eve gündüzlü yardımcı  Feneryolu

Eve yardımcı kadın Ataşehir

Eve yardımcı kadın Ümraniye

Eve yatılı yardımcı arıyorum Çekmeköy

Eve yardımcı kadın Sancaktepe

Eve yardımcı kadın Çamlıca

Eve yardımcı kadın Suadiye

Ev yardımcısı bul Bostancı

Eve yardımcı kadın Maltepe

Eve yardımcı kadın Kartal

Eve yardımcı kadın Pendik

Eve yardımcı kadın Kurtköy

Eve yardımcı kadın Üsküdar

Eve yardımcı kadın Küçükbakkalköy

Eve yardımcı kadın Beykoz

Eve yardımcı kadın Kavacık

Eve yardımcı kadın Kandilli

Eve yardımcı kadın Rasathane

 

Profesyonel ev yardımcısı nasıl çalışır?

 

Günümüz şartlarında, profesyonel ev yardımcısı istenilen ve beklenen bir hizmettir. Görevlerini bilen ve tecrübeli yardımcı, etraftan, komşudan ve tanıdıktan bulmak pek mümkün değildir. Çünkü modern hayatta beklentiler değiştiği gibi, tecrübe ve hizmet kalitesinin seviyeleri de artmış bulunmaktadır. Yardımcı personel danışmanlık firmaları aracılığı ile, ev yardımcısının, iş bilen ve tecrübeli olarak, profesyonel ev hizmeti vermesi beklenmektedir.  Evime yatılı yardımcı arıyorum diyorsanız, bizi arayın.

 

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları

İnsan Kaynakları Yöneticisi

Güldan Şahbaz – 07.06.2023

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yazımızı Paylaşır mısınız?
Etiketler:
, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,


error: