Sık bakıcı değiştirmenin ailedeki sonuçları

Bizler de anne olarak ve 33 yıllık çocuk bakıcısı şirketi olarak endişelerinizi ve düşüncelerinizi anlayabiliyoruz.

Gözünüzden sakındığınız, canınızın parçası, çocuklarınızı emanet edeceğiniz emin elleri ararken, hiçbir ebeveyn bakıcı değiştirmemek için çok titiz davranır, fakat bazen öncelik ve bütçe nedeniyle yanlış bakıcı seçimleri sonucunda, huzurunuz kaçabilir ve sık bakıcı değiştirmenin ailedeki sonuçları sürecine girip mutsuz olabilirsiniz.

sık bakıcı değiştirmenin ailedeki sonuçları

Öncelikle sizlere 2 çocuğunu çocuk bakıcısı ile büyüten çalışan anne olarak, ayrıca çocuk bakıcısı firması bünyesinde 17 yıldır çalışan bir insan kaynakları uzmanı olarak, sık bakıcı değiştirmemek için tavsiyeler şeklinde başlamak isterim.

*Çocuklarınızın anne babalar olarak kendi önceliklerinizi öncelik yapmaktan çıkarıp, çocuğun fiziksel gelişimi ve çocuğun zihinsel gelişimi ile ilgili beklentilerinizin farkında olmalısınız. Çocuk bakımı ile ilgili A’dan Z’ye herşey diye düşünerek hareket ederek iyi çocuk bakıcısı seçimi yapmalısınız.

*Çocuğunuzun bakıcısını sahiplenmeniz demek, onun da sizi sahiplenmesine de en büyük etken olacaktır.

*Eviniz kalenizdir, bu kale sınırlarını açtığınız güvenilir çocuk bakıcısı olmak zorundadır. Eviniz de yeme, içme ve kişisel ihtiyaçlarını gidermesinde ortak paylaşımda olmanız gerekiyor. 2.sınıf insan ve dışlama yaparsanız, hiçbir zaman tam bir kaynaşma yaşayamazsınız.

* İki tarafında iyi niyeti kullanması zamanla iletişim kopukluğuna ve birikime sebep olacaktır. Karşılıklı mesafe çizgisinin konması uzun vadede verimli bir iş ilişkisini korur. Zamanla beklentilerin ve görevlerin yerini rica almaz. İki tarafında birbirlerine saygısı ve özel hayatın mahremiyetine olan sınırları koruması gerekir. En değerli varlığınızı emanet edeceğiniz çocuk bakıcısı olabilir fakat zamanla bir akraba ilişkisine dönüştürürseniz, profesyonel iş ilişkisini de bir kenara atmanız gerekebilir.

*Çocuk bakıcısı çalışırken karşılıklı empati yapmaktan geçer. Kişisel ve duygusal konularda neye maruz kalmak istemiyorsanız, çocuk bakımı aldığınız bakıcınıza da buna maruz bırakmamalısınız.

Sık bakıcı değiştirmenin ailedeki sonuçları olarak,


çocuk bakıcısı ajansı
çalışanı gözlemleriyle ailelerde ki gözlemlediğim sıkıntıları maddeler halinde paylaşmak isterim;

*Sık bakıcı değiştiren aile, çalışan anne baba ise, işinde konsantrasyon eksikliği yaşar ve verimsiz şekilde endişelenerek çalışır.

*Yeni gelecek çocuk bakıcısı ile çocuğunuz her seferinde güvensizleşerek adaptasyon sürecinin zorluğunu yaşarsınız.

*Ebeveynler, her çocuk bakıcı değişiminde, sil baştan çocuğun sistemi ve çocuğun günlük rutini ile ilgili zorlu süreci yaşamak zorunda kalır. Örneğin, çocuğun yemek düzeni, çocuğun uyku düzeni, çocuğun alışkanlıkları, çocuğun yapısı gibi…

*En önemli konu da; çocuğunuzun mutsuz çocuk olması ve çocuğun kaygılar yaşaması gibi, çocuğun özgüvenini zedeleyen davranışlar, çocuğun güvensizlik duygusu, sevdiği ve alıştığı insanların onu bırakıp gitmesi gibi çocuğu olumsuz etkileyen etkenleri yaşarsınız. Bu durum çocuğun duygusal gelişimi ve hatta çocuğun fiziksel gelişimi bozması sonucu, ebeveynlerin,iyi bir çocuk doktoru veya iyi bir pedagog arayışına girmesine neden olur.

*Her yeni çocuk bakıcısına alışma süreci, yeni bir kişilik ve tarza alışma sürecidir. Bu tarzı çocuğunuzun alışkanlıklarına ve kendi özel hayatınıza uydurmak, karı koca olarak ekstra yorgunluk ve bıkkınlık lara neden olur. Hatta karı koca olarak ters düşebilir, birbirinize kabahat bulmaya çalışarak aranızda sorunlar yaşamanıza neden olur. Bu sorunlar sizi, diğer aile bireyleri ve iş-arkadaş çevrenizde de olumsuz yansıtmaya kadar götürür.

Ayrıca, 33 yıllık çocuk bakıcısı ajansı çalışanı kalbiyle,

Sık bakıcı değiştirmenin ailedeki sonuçları olarak en ciddi ve kötü sonuçta, çocuğunuz henüz küçük ve bu durumları kavrayamadığı için, bakıcı değiştirmenin çocuk üzerindeki etkileri çok daha kötü sonuçlara neden olmasıdır. Örneğin, çocuk yanlış çocuk bakıcısı ile çalışmanın sonucu veya kötü çocuk bakıcısı ile çalışmanın sonucu ile, asi, mutsuz, sürekli ağlayan çocuk, yemek yemeyen çocuk, hiçbir şeyden memnun olmayan, inatçı çocuk, tv ve tablet gibi bağımlılıkları olan çocuk, bozuk Türkçe ve argo sözler kullanan,bakan bakıcının tüm kötü taraflarını mıknatıs gibi çeken, topluma ve doğaya karşı olumsuz davranışlar gösteren, gece uyumayan çocuk veya gece yalnız uyuyamayan çocuk  gibi ciddi çocuk davranış bozuklukları yaşamanıza neden olur.
Bütün bunların ışığında; çocuğun ayaklarının üzerinde duran, sevgi dolu ve saygıdeğer bir birey olması, insanları, doğayı, hayvanları, arkadaşlarını seven mutlu bir çocuk olması için iyi çocuk bakıcısı ile çalışmanızı ve size en uygun çocuk bakıcısı içinde, tecrübeli bakıcı firması ile çalışmanızı tavsiye ederim.

ÖNCE GÜVEN SONRA HİZMET DİYEREK İLETİŞİME GEÇMENİZİ BEKLİYORUZ.

Güldan Şahbaz
İnsan Kaynakları Yöneticisi
Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
16.12.2020

Yazımızı Paylaşır mısınız?


error: