Sık Bebek Bakıcısı Değiştirmek İstemiyorsanız !

Bir çok ailemizin en büyük sıkıntısı sık sık “bebek bakıcısı değiştirmek”tir. Sık bebek bakıcısı değiştirmemek için alabileceğiniz tedbirlere ve yöntemlere şöyle bir bakalım.

*Aileler bebek bakıcısı değiştirmemek için ne yapmalı? diye sorduklarında ilk olarak, doğru zamanda harekete geçmelidirler.

*Ailenin formatına göre karar verilmedir. Formattan kastımız, çalışan bir aile olarak mı bebek bakıcısı, çocuk bakıcısı çalıştırıyorsunuz? Yoksa çalışmadan da bebek bakıcısı arıyorum mu diyorsunuz.

Buradaki tavsiyemiz çalışan ailelere bir tık daha kontrollü, inisiyatifli ve kesinlikle tecrübeli bakıcı çalıştırmanızdır.

Sık bebek bakıcısı değiştirmemek için…

*Aileler bebek bakıcısı ve çocuk bakıcısı arayışına geçmeden, hayatlarındaki yoğunluğu, mesaileri, seyahatleri, sosyal hayatları ve tüm ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmalıdırlar. Bunları değerlendirip gerçek ihtiyaçların bebek bakıcısı arıyorum, yatılı bebek bakıcısı, gündüzlü bebek bakıcısı, anne yardımcısı, yardımcı bakıcı, yatılı dadı, gündüzlü bakıcı, çocuk bakıcısı arıyorum gibi ne tarz hizmet aradıklarına karar vermelidirler.

*Aile bebek bakıcısı ya da çocuk bakıcısı ile görüşme yapmadan önce ihtiyaçları ve beklentileri olan tüm esneklik, izin, seyahat gibi durumları önceden belirlemelidir.

*Aile gündüzlü bebek bakıcısı veya gündüzlü çocuk bakıcısı ile görüşme yaparken, çalışan bir aile ise, istedikleri mesaiyi belirleyerek yola girmelidirler. Annelerin süt izni veya başka esnekliğine göre mesai belirlememelidir.

*Aile tecrübeli bakıcı arıyorum dediklerinde, bu arayışlarına girmeden, bebeği ya da çocuğu ile ilgili özel bir durumu varsa ( fiziksel veya zihinsel ) bu durumu tam anlamıyla yönetebilecek bir bakıcı ile anlaşmalıdır.

Tecrübeli bebek bakıcısı, tecrübeli çocuk bakıcısı, özel eğitimli bakıcı, çocuk gelişim mezunu, gölge öğretmeni, oyun ablası, eğitimli bakıcı gibi ya da daha önceki referanslarında benze durumlarda çalışmış bir bakıcı hizmeti olmalıdır.

*Aileler bebek bakıcısı veya çocuk bakıcısı ile görüşme yapmadan, ihtiyaçlarını ve önceliklerini belirlemelidir. Tavsiyemiz, ailelerin beklentisi her zaman bebeğinizin veya çocuğunuzun öncelik olmasıdır. Çocuğunuza televizyon, tablet ve oyun parkında yalnız ve ilgisiz bırakmamanızdır. Bebeğinizin veya çocuğunuzun günlük rutini, bebeğin öz bakımı, aralarda oyun ve kaliteli zaman geçirmesidir.

Sık Bebek Bakıcısı değiştirmek …

Bakıcı bebeğiniz veya çocuğunuz uyuduğunda ya da birisi onunla ilgilendiğinde basit gündelik ev işlerinizde ve yemek yapımı olarak destek verebilir. Tabii ki anne çalışmıyorsa o zaman iş tanımı anne yardımcısı olur ve bu kişiler adeta annenin ev işlerine yardımcı ve yardımcı bakıcı olarak hizmet verir.

*Çalışan aileler bebek bakıcısı, dadı, çocuk bakıcısı, yatılı bakıcı, gündüzlü bakıcı, eğitimli bakıcı, tecrübeli bakıcı, güvenilir bakıcı arayışlarına bebek bakıcısı arıyorum diye; başlamadan önce evlerine kamera  sistemi yaptırmak istiyorlarsa bunu bakıcı işe başlamadan, gerçekleştirmeleri gerekir..

*Ailelerin evinde evcil hayvan varsa veya böyle bir düşünceleri, bu durumu seçecekleri bakıcı ile paylaşmalıdırlar. Bebek bakıcısı ve çocuk bakıcısı hayvanlara karşı alerjik veya huzursuz olabilir. Uzun vade de sıkıntılar yaşanabilir.

*Aileler bebek bakıcısı arıyorum veya çocuk bakıcısı arıyorum dediklerinde etraflarında veya yakın çevresinden bulmaya çalışabilirler. Bunu yaparken çalışıyorsanız ve sorumluluk sahibi bakıcı ile başlamak istiyorsanız muhakkak referanslı bakıcı seçmelisiniz. Bakıcı kendi çocuklarım var veya komşumun çocuğuna baktım demesi yeterli değildir. Anne olmak iyi bir özelliktir fakat profesyonel bakıcı için referans değildir.

*Aileler bebek bakıcısı seçerken bakıcının aile düzenini, özel hayatını tanımalı ve detaylarını öğrenmelidir. Unutulmamalıdır ki özel hayatı özenli ve düzenli bir bebek bakıcı çalışırken huzurlu ve daha verimli olacaktır.

*Bebek bakıcısı veya çocuk bakıcısı önce ciddi bir rahatsızlık geçirmiş olabilir, ameliyat olmuş olabilir. Bu durumu detayları ile öğrenip çalışmasına engel teşkil edip etmeyeceğinden emin olmalısınız.

Bizler bakıcı seçerken…

Portföyümüzde bizim için önemli olan tecrübeli bebek bakıcısı olarak; işini seven ve sadece bebeğinizin genel bakım sorumluluğu haricinde, bebeğin zihinsel, fiziksel gelişiminde katkıda bulunacak hijyen kurallarını bilen, görünüşü, konuşması düzgün, bebekle kaliteli zaman geçirecek dikkatli.

Sigara kullanmayan, işinde sorumluluk sahibi, çocuğun önceliklerini bilen, en önemlisi bebeğinize sevgi verebilen, empati yeteneği güçlü, duygusal anlamda yetenekli, bebeğinizi ve çalışacağı aileyi benimseyen, bebeği ve sizi sahiplenecek.

Siz işte veya ev dışındayken gözünüz arkada kalmayacak ve daha yüzlerce detayı sizin adınıza bir anne empatisi yaparız. Ve 1991 yılından bu zamana bilgi deneyimlerimizi ekleyerek portföyümüzle; doğru kişileri sizlerle buluşturuyoruz. Uzun vadeli çalışan, bu işi meslek olarak gören; prensipli iş ahlakına sahip bebek bakıcısı arıyorum diyorsanız bizi arayın size kurumsal ve profesyonel olarak hizmet verelim.

Konuyla ilgili videolarımız için Videolarımız sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
Güldan ŞAHBAZ
İnsan Kaynakları Yöneticisi

08.01.2020

Yazımızı Paylaşır mısınız?


error: