Tecrübeli yaşlı bakıcısı özellikleri

Büyüklerimize her daim sevgi saygı duyan bireyler olarak yetiştirildik. Yakınlarımızın, anne ve babalarımızın, amca, hala, teyze, dayı gibi kişi veya kişilerin emanet edebileceği onlara can yoldaşı olabilecek insan ilişkileri kuvvetli; bu mesleği vicdanlı ve merhamet duygusu gelişmiş, yaşlı bireylerle anlaşabilecek, uyumlu, sakin, sabırlı yaşlı bakıcısı arıyorum diyorsanız gelin sizlere tecrübeli yaşlı bakıcısı özellikleri birkaç başlıklarla paylaşalım;

Tecrübeli yaşlı bakıcısı özellikleri

Yaşlı Bakıcısı Özellikleri;

*Yaşlı bakımını meslek olarak görmesi, yaşlı bakımı yapan kişinin yaptığı işin sorumluluğunun bilincinde olması sadece bakıma ihtiyaç duyan ebeveynlerin sorumluluğunu alabilen; ve onların ihtiyaçlarına cevap verebilen tecrübeli yaşlı bakıcısı olması çok önemlidir.

*Yaşlı bireyleri sevmesi, onlarla vakit geçirmekten hoşlanan, sevgisini gösteren yaşlı ebeveynlerle uyumlu, sıcakkanlı, onlarla arkadaş olabilecek, pozitif yapıda can yoldaşı olabilecek yaşlı bakıcısı tercih edilmelidir.

*Referans verebilen tecrübeli yaşlı bakıcısı, daha öncesinde iş tanımıyla ilgili deneyime ve donanıma sahip yaşlı bakıcısı tercih edilmeli. Yaşlının günlük ihtiyaçlarını karşılayacak, rutinine uyum sağlayan; ev ortamı ve sosyal hayatında ihtiyaçları doğrultusunda destek verebilecek tecrübeli yaşlı bakıcısı tercih edilmelidir.

*Yaşlı bakıcısının talimatları takip etmesi ve uygulaması, dakik, pratik, eli çabuk olması yaşlının kullandığı ilaçları saatinde ve gerektiği tozda verilmesi yaşlı kişi veya kişilerin günlük rutinlerinin gözlenmesi, vaktinde kişisel ihtiyaçlarıyla ilgili gereksinimlerinde destek olabilme yeteneği olan bir yaşlı bakıcı olmasıdır.

Yaşlı Bakıcısı Özellikleri;

*Yaşlı bireylerde beslenme reçetesini uygulaması, sıvı tüketimi ile ilgili de takip bulunması; sağlıklı ve zamanında beslenme konusunda bilinçli, dikkatli bir referanslı yaşlı bakıcısı olması gerekir.

*Güvenilir olması yaşlı kişi veya kişilerle diyalog kurabilecek, yaşlının kişilik özelliklerine göre davranarak; olumlu yapıda sakin, sabırlı, vicdanlı olması kimi yaşlı ebeveynler çok sinirli veya çok sakin olabiliyorlar. Kişisel özelliklerine göre uyum göstermesi çok önemli bazen büyüklerimiz 2 yaşındaki çocuklar gibi kapris yapabilirler. Yaşlı bakıcısı duygusal bağ kurmalı, acil durumlarda ne yapılması gerektiğini bilmeli ve durumu yönetme becerisi olan bir bakıcı olmalıdır.

*Tecrübeli Yaşlı Bakıcısı düzenli, temiz ve hijyene önem veren; yaşlı ebeveynlerin günlük ev ortamında ev işleri, günlük toparlama, yemek yapımı gibi konularda destek olmalıdır. Yaşlının kişisel temizlik konusunda banyo, tırnak kesimi, saç ve cilt bakımı, diş fırçalama konusunda destek verebilmelidir. Yaşlı bakıcısı kişisel temizliğine özen gösteren; prezantabl, güler yüzlü, enerjik, pozitif güvenilir yaşlı bakıcısı olmalıdır.

*Yaşlı bakıcı elemanı, aile yaşantısının düzenli olması; işe devamsızlığıyla ilgili herhangi bir rahatsızlığının olmaması ve bu işi uzun zaman zarfında devam etmesi çok önemlidir.

Berkay Danışmanlık, yaşlı bakıcısı arıyorum diyen siz değerli ailelerin 28 yıllık bilgi ve deneyimleriyle yaşlı bakımı hizmeti adı altında; yaşlı bakıcısı, yatılı yaşlı bakıcısı, gündüzlü yaşlı bakıcısı, İstanbul yaşlı bakıcısı, İzmir yaşlı bakıcısı, Ankara yaşlı bakıcısı gibi farklı şehirlere de hizmet vermekteyiz. Sizinle görüştüreceğimiz adayları oluştururken en önem verdiğimiz hususlar yaşlının başlangıç ve ortasında olduğu; Alzheimer hastalığı, Parkinson hastalığı, Demans hastalığı, felçli hasta, şeker hastası, yaşlıda kalça kırıklığı, kalp hastası, tansiyon hastası; görme engelli hastaya bakıcı, yatağa bağlı hastaya bakıcı, ayakta yaşlıya bakıcı gibi sağlık durumuna cevap verecek hasta bakıcısı olmasına dikkat etmelisiniz.

Tecrübeli yaşlı bakıcısı ihtiyacınız konusunda uzman ekiplerimiz tarafından; her zaman yardım ve destek için tecrübe, birikim, sorumluluk duygusuyla yanınızda olmaya devam etmektedir. En zor süreçlerinde ihtiyaç duyduğunuz her konuda iletişime geçmenizi bekliyoruz.

Berkay Danışmanlık
İnsan Kaynakları Yöneticisi
Güldan Şahbaz
04.03.2020

 

Yazımızı Paylaşır mısınız?


error: